NAJNOWSZE

poniedziałek, 1 września 2014

Poradnik dobrego recenzenta

źródło

Recenzentów w blogosferze jest od groma, ale czy dobrych? Zastanówmy się, jakimi cechami powinien odznaczać się recenzent godny uwagi i zaufania.


1. ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Każdy recenzent musi poczuwać się do odpowiedzialności za powierzone mu zadanie zrecenzowania pewnej pracy. Ci, którzy uważają jego pracę za najprostszą, nawet nie zdają sobie sprawy, jak bardzo się mylą. Owa praca, owszem, jest niezwykle przyjemna, satysfakcja płynąca z recenzowania czyjegoś dzieła oraz fakt, że to właśnie CIEBIE autor uznał za godnego zainteresowania, są bezcenne, ale należy pamiętać, że żeby cieszyć się swego rodzaju uznaniem, trzeba wykonywać swoją pracę sumiennie. 


2. RZETELNOŚĆ

Zadaniem recenzenta jest przede wszystkim odkrycie sedna utworu, a więc jego dogłębna interpretacja. Osoba, która zgadza się na zrecenzowanie tekstu, musi być świadoma, że nie jest to praca wymagająca pewnej wiedzy. Suche fakty widoczne gołym okiem to minimum potrzebne do wykonania rzetelnej recenzji. 

W tym punkcie chciałabym wspomnieć o podstawowych aspektach dobrej recenzji. 
 • recenzja musi zawierać co najmniej 3 akapity (wstęp, rozwinięcie, zakończenie). 
 • wstęp: przedstawienie dorobku literackiego autora, klasyfikacja gatunku pracy, krótki (nie więcej niż 5 zdań; w wyjątkowych przypadkach można nagiąć przepisy) opis fabuły. 
UWAGA! Niedopuszczalne jest ujawnianie kluczowych wątków utworu, wówczas recenzji nie można już nazwać recenzją, tylko spoilerem (szczegółowym streszczeniem).
 • rozwinięcie: wrażenia po przeczytaniu pracy, analiza stylu autora, języka, którego używa, kreacji bohaterów, akcji, fabuły, przedstawienie problematyki utworu, interpretacja tytułu (jeśli wpływa na interpretację pracy), przedstawienie motywów wykorzystanych w pracy, kontekstów, nawiązań, które bezpośrednio wpłynęły na jej wartość, podkreślenie przesłania (pointy). 
 • zakończenie: podsumowanie, wskazanie grona odbiorców, do których kierowana jest praca.

Najczęstsze pytania dotyczą objętości recenzji... Dlatego odpowiadam na forum, wszystkim i każdemu z osobna: recenzja nie musi być obszerna. Ważne, żeby recenzent zawarł w niej WSZYSTKIE powyżej wymienione punkty. Wówczas recenzja może i będzie nieco krótsza, ale za to treściwa, czyli wartościowa.

3. UMIEJĘTNOŚĆ TWÓRCZEGO PISANIA

W końcu dotarliśmy do trzeciego i tym samym ostatniego punktu poradnika. Twórcze pisanie jest niezwykle trudnym zadaniem, które spoczywa na barkach recenzenta. Recenzja napisana niechlujnym językiem tylko świadczy o osobie, która ją pisała. Wspomniałam o rzetelności. Właśnie z nią bezpośrednio wiąże się umiejętność twórczego pisania. Aby zachęcić czytelników, należy posługiwać się językiem prostym, ale nie prostackim, i przede wszystkim zrozumiałym dla zwyczajnego człowieka, który ową recenzję ma przed oczami; stylem lekkim, swobodnym, bez zbędnych ozdobników. Ktoś może w tym momencie zapytać: i to ma być TWÓRCZE pisanie?. Tak. Twórcze nie zawsze oznacza wyniosłe, wyrafinowane. Twórczość polega na odkrywaniu – i właśnie takiej twórczości życzę każdemu, kto uważa siebie za dobrego recenzenta.

Share:

5 komentarzy :

 1. Upssss... To ja się nie kwalifikuję. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze warto szukać w sobie tych cech. Moim zdaniem każdy się kwalifikuje, ale nie każdy potrafi sprostać zasadom do końca. Niektórzy zbyt szybko rezygnują, bardzo mało recenzentów podchodzi do pisania spontanicznie i jednocześnie z pełną odpowiedzialnością.

   Usuń
  2. No jasne, do odważnych świat należy! :D

   Usuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates