NAJNOWSZE

niedziela, 28 września 2014

Żyjcie własnym życiem...

24 września 2014 roku odbyła się premiera najnowszej książki autorki Harry'ego Pottera pt. Jedwabnik, opowiadająca o przygodach prywatnego detektywa Cormorana Strike'a. Powieść jest kontynuacją Wołania kukułki. Obie książki J. K. Rowling wydała pod pseudonimem Robert Galbraith, aby żyły własnym życiem i nie były oceniane przez pryzmat Harry'ego Pottera. I bardzo dobrze!

Po głośnej sprawie Luli Landry Cormoran Strike stał się bardzo popularny i wręcz rozchwytywany przez klientów. Pracy mu nie brakuje i finansowo zdecydowanie stanął na nogi. Obok, jak rycerz, tkwi niezłomna Robin, która prowadzi mu biuro, a Strike skrycie się w niej podkochuje. Kobieta planuje ślub i jakoś czuje się rozdarta pomiędzy narzeczonym a szefem. Panowie zdecydowanie nie przepadają za sobą...

Pewnego dnia w biurze Strike'a pojawia się chuda i wymizerniała kobieta, która jest żoną kontrowersyjnego pisarza. Zleca detektywowi jego odnalezienie. Owen Quine zniknął kilka dni temu bez śladu. Nie dzwoni ani nie wraca do domu, a kobieta nie może sama go szukać, bo opiekuje się córką. Nie jest bogata, ale obiecuje, że wynagrodzenie detektywa pokryje agentka męża. Strike zabiera się do pracy, sprawa na oko wygląda na prostą. Jednak wcale taka nie jest.... Cormoran mota się i odbija od różnych osób z kręgów literackich, bez konkretnych informacji, błądzi trochę po omacku. Wreszcie natrafia na ślad domu, który pisarz dostał w spadku, i tam się kieruje. Czeka go niemiła niespodzianka, Quine został w brutalny sposób zamordowany, a jego śmierć odzwierciedla książka, której nikt nie chciał wydać. Bombyx Mori, czyli jedwabnik, to tytuł jego powieści, która wzbudziła wiele kontrowersji w światku literackim. Zbyt wiele osób zobaczyło tam siebie w bardzo przerysowanej formie...

Komu jednak autor aż tak zalazł za skórę, że skończyło się to śmiercią? Oto jest zadanie, a rozwiązać je musi Cormoran Strike! 

Autorka po raz kolejny napisała znakomitą powieść kryminalną, z wielką dbałością o szczegóły i ciekawą fabułą. Finał jest nieprzewidywalny, a autorka zwodzi nas i podsuwa fałszywe sugestie. Całość została napisana ciekawie i z polotem. Kontrowersyjna powieść i bardzo specyficzny światek literacki były barwnie i plastycznie zaprezentowane, a Strike zyskał jeszcze więcej mojej sympatii za naturalność i wiele ludzkich cech. Przeczytałam książkę w półtora wieczoru, z przyjemnością i zaintrygowaniem. Polecam serdecznie.

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates