NAJNOWSZE

poniedziałek, 22 grudnia 2014

Między nadzieją a beznadzieją...

źródło
Siedzę sama pośród wielu innych ludzi z głowami pochylonymi nad książkami. Pochylam także swoją. Spoglądam na okładkę i w mojej głowie zaczyna roić się od różnorodnych myśli. Otwieram książkę i czytam pierwsze zdanie... 

Tak zaczyna się moja przygoda z Hopeless... 


Wydawać by się mogło, że o miłości powiedziano już wszystko, co można powiedzieć; że przedstawiono każde jej oblicze, przejawy oraz napisano milion esejów na jej temat. To prawda. Rzeczywiście pojęcie to nie jest owiane żadną tajemnicą. Tylko czy sposoby prezentowania miłości nie wydają się nieco schematyczne? Ona i On, zakochani po uszy, z podświetlonym na profilu statusem na Facebooku...

Colleen Hoover prezentuje inne spojrzenie na miłość. Można by powiedzieć: niekonwencjonalne. Niezwykle prawdziwe. Smutne, a zarazem piękne...

Sky, siedemnastoletnia dziewczyna, żyje w odosobnieniu od wszelkich zdobyczy techniki. Tym, co otwiera ją na świat, jest okno, które pełni funkcję drzwi. To ono łączy Sky z ludźmi – różnymi ludźmi. Pewnego razu, będąc w supermarkecie, dziewczyna dostrzega chłopaka ("Beznadziejnego"), który rozbudza w niej uczucia i myśli, których dotychczas nie znała. To spotkanie zmienia Sky na zawsze, choć ona sama nie zdaje sobie z tego sprawy. Od tej pory ona nie jest już tą samą dziewczyną. A on nie jest już tym samym chłopakiem...   

Hopeless to powieść, która mną wstrząsnęła, wylała z moich oczu morze łez i zawładnęła moimi emocjami. Historia przedstawiona na jej kartach dogłębnie mnie wzruszyła, ale jednocześnie sprawiła, że nie byłam w stanie myśleć o niczym innym niż o losach bohaterów.

źródło


Kreacja bohaterów jest wzorowa. Nie tylko poznajemy każdą postać od podszewki, mamy wgląd w jej psychikę, ale także obserwujemy jej zachowania w różnych sytuacjach życiowych.

Holder, czyli jeden z głównych bohaterów powieści, jest wielowymiarowy, niezwykle nieprzewidywalny, a zarazem barwny. Złożoność jego stanów psychicznych wpływa pozytywnie na konstrukcję powieści. Dzięki temu czytelnik może bowiem zagłębić się w poznawanie go i utożsamić się z nim, wyobrazić sobie własne zachowanie w określonych sytuacjach i porównać je z zachowaniem Holdera.

Osobowość Sky jest równie zróżnicowana. Oprócz tego, że dziewczyna nie zna swoich rodziców, nie pamięta także wydarzeń ze swojego życia. Każde wspomnienie zostało rozwiane, tak jakby życie Sky rozpoczęło się od momentu ukończenia przez nią pięciu lat, kiedy to została adoptowana przez Karen. Nowinki technologiczne są jej nieznane, co może wzbudzać śmiech w wielu czytelnikach, którzy rozróżniają modele czytników e-booków oraz iPhone'ów. Karen ogranicza Sky, odbierając jej dostęp do Internetu i telewizji. Nie zabrania jej jednak czytać książek, dzięki czemu dziewczyna ma swój pogląd na świat i nie jest całkowicie od niego odizolowana. Six, jej najlepsza przyjaciółka (powinnam właściwie napisać: najlepsiejsza przyjaciółka na całym bożym świecie), żyjąc według własnych zasad, zapoznaje z nimi Sky i obie w opinii publicznej stają się "dziwkami". Gdy Six wyjeżdża na drugi koniec świata, by spełniać swoje marzenia, Sky zostaje całkiem sama i musi radzić sobie z przeszkodami, które napotyka na każdym kroku. A pomagają jej w tym Breckin (nowo poznany kolega ze szkoły) oraz Holder.

Wydawać by się mogło, że to, co przedstawiłam powyżej, jest niezwykle skomplikowane. Nic bardziej mylnego. Sięgnijcie po Hopeless, a szybko zmienicie zdanie.

Tym, co najważniejsze w całej konstrukcji powieści, jest oczywiście ukształtowanie świata przedstawionego. Hoover nie powieliła żadnych schematów. Stworzyła samodzielną historię. I z pewnością dlatego została pokochana przez czytelników na całym świecie. Sposób, w jaki mówi o życiu oraz oddziałuje na emocje czytającego, jest niesamowity. Autorka porusza takie kwestie, jak przyjaźń, miłość i rodzina, próbując jednocześnie skorelować je ze sobą i udowodnić, że wszystkie te wartości są nierozłączne. Dotychczas nie spotkałam się z tak pięknym obrazem miłości i przyjaźni, jaki przedstawiła Hoover.

Sama historia dwojga zakochanych w sobie nastolatków jest niezwykle intrygująca i urzekająca. Zapewniam, że nie będziecie w stanie przejść obok tej książki obojętnie już po przeczytaniu dwóch stron. Właśnie one stanowią kwintesencję całej powieści, mimo że początkowo wydają się wyrwane z kontekstu.

Pomysłowe okazało się również zapisanie skojarzeń Sky w formie kartek z pamiętnika. Pozostawiają one miejsce na interpretację czytelnika i zestawiają przeszłość z teraźniejszością, ukazując metamorfozę bohaterów oraz motywy ich zachowań.

Jeśli wziąć pod uwagę całokształt Hopeless, można śmiało rzec, że jest to powieść poruszająca, momentami zabawna, smutna, ale przede wszystkim prawdziwa. Ukazuje zupełnie inne spojrzenie na otaczający nas świat. Pokazuje, że w życiu należy wybaczać, choć często jest to trudne. Spełnia trzy podstawowe zadania literatury, o których każdy słyszał w gimnazjum: uczy, bawi i wzrusza.

Osobiście polecam tę powieść zarówno nastolatkom, jak i dorosłym. Uświadamia ona bowiem, jakim cudownym darem jest życie człowieka.

Share:

2 komentarze :

  1. Piękna recenzja, widać w niej morze emocji, które książka w Tobie wzbudziła. Hopeless ma w sobie coś nieuchwytnego, to dlatego zachwyca tak wiele osób na świecie. A teraz polecam Ci "Dziesięć płytkich oddechów" w podobnym klimacie ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Moim zdaniem to absolutny numer jeden tego roku. Podpisuję się pod każdym słowem. Przepiękna...

    OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates