NAJNOWSZE

sobota, 24 stycznia 2015

W poszukiwaniu siebie

źródło
Bądźcie szaleni, ale zachowujcie się jak normalni ludzie. Podejmijcie ryzyko bycia odmiennymi, ale nauczcie się to robić, nie zwracając na siebie uwagi. 

A teraz skupcie się na tej róży i i pozwólcie, by objawiło się wasze prawdziwe Ja.
Tytuł: Weronika postanawia umrzeć
Autor: Paulo Coelho
Wydawnictwo: Drzewo BabelPaulo Coelho jest tym pisarzem, który cieszy się ogromną popularnością wśród czytelników z niemal całego świata. Mimo że niekiedy staje się też obiektem kpin i wzbudza niechęć, jego książki kojarzy każdy. Jedną z powieści, które do dziś są czytane i polecane, jest Weronika postanawia umrzeć, po raz pierwszy wydana w 1998 roku, a gdy pojawił się film stworzony na jej podstawie, wydano edycję filmową, którą właśnie trzymam w rękach.

Weronika jest zwyczajną dziewczyną prowadzącą bezproblemowe życie. Jednak postanawia umrzeć, zupełnie bez powodu, ot tak sobie. Najwidoczniej egzystencja stała się dla niej zbyt nudna. Pewnego dnia Weronika spełnia swoje zamierzenie i popełnia samobójstwo, ale... zostaje uratowana. Od tego momentu nic już nie jest takie samo. Dziewczyna zostaje przeniesiona do szpitala psychiatrycznego, gdzie poznaje wielu ludzi mających poważne problemy psychiczne. W konfrontacji z taką rzeczywistością Weronika postanawia zacząć żyć inaczej... 

Zdecydowanym walorem powieści jest kreacja bohaterów. Ci reprezentują bowiem różne typy charakterów. Posługując się postaciami, autor stworzył ciekawą wizję świata, w którym żyją chorzy psychicznie ludzie, zupełnie wyobcowani, odizolowani od reszty społeczeństwa, uznani za nieudaczników i wyrzutków. Spośród nich zdecydowanie wyróżnia się Weronika, poszukująca jedynie odrobiny szaleństwa, która sprawi, że zechce zasmakować prawdziwego życia. 

Paulo Coelho utożsamił się ze stworzonymi przez siebie postaciami i stał się jedną z nich, przekonując w ten sposób, że problem wyobcowania dotyczy każdego z nas, bez względu na to, czy nasza psychika została zaburzona, czy nie. Każdy człowiek jest indywiduum, a w dzisiejszych czasach ludzie obawiają się inności. Posługując się przykładem Weroniki i pogłębiając psychologizację bohaterki, autor pokazuje, że umiera się nie tylko po to, by przestać żyć, ale przede wszystkim, by nauczyć się żyć od nowa, zmienić coś w swoim otoczeniu, zrobić krok do przodu i odnaleźć swoje prawdziwe Ja. – Co to jest prawdziwe Ja? – zapytała Weronika.

– To, kim jesteś, a nie to, co z ciebie uczyniono...
W swoich powieściach Coelho porusza tematy trudne, wymagające komentarza, które często są przez nas unikane, bagatelizowane i uważane za błahe. Podejmuje filozoficzne rozważania, skłania nas do refleksji nad sensem istnienia, otaczającą nas rzeczywistością. Manipuluje nami, ukrywając między wierszami powszechnie znane prawdy, podkreślając wartości, które powinniśmy uważać za najwyższe. 

Weronika postanawia umrzeć to powieść urzekająca swoją prostotą, jednocześnie traktująca o problemach, które dotyczą każdego z nas i z którymi się borykamy. Autor posłużył się językiem prostym i uwydatnił treść, umieszczając na kartach książki własne przemyślenia i spostrzeżenia. 

Przekonuje, że istotą ludzkości jest siła, która tkwi głęboko w nas  wystarczy ją tylko dostrzec i uzewnętrznić. Uczy innego postrzegania świata i rozumienia tego, co wydaje się niezrozumiałe. Oto dałem wam władzę 
stąpania po wężach...
a nic wam nie zaszkodzi.

Ewangelia wg św. Łukasza Polecam tę książkę przede wszystkim tym, którzy lubią "pofilozofować" na różne tematy, aczkolwiek uważam, że każdy powinien wyrazić o niej własne zdanie. Nikogo nie zniechęcam, wręcz przeciwnie  zachęcam do poznania Weroniki. Być może dzięki jej historii odkryjecie drogę, którą chcecie iść. 

Share:

1 komentarz :

  1. Ulubiona książka mojej przyjaciółki, muszę i ja ją w końcu przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates