NAJNOWSZE

sobota, 7 lutego 2015

Sztuka baroku

źródło
Nazwa barok pochodzi prawdopodobnie od portugalskiego wyrazu barroco (perła o nieregularnym kształcie). Jego trwanie datuje się na okres od końca XVI wieku do XVIII. Barok reprezentował teocentryczny mistycyzm.

 

Architektura:

Najwspanialszymi budowlami były kościoły i pałace. Właśnie wtedy powstały pierwsze założenia urbanistyczne. Zainteresowano się nie tylko budynkiem, ale także jego otoczeniem. Wprowadzono iluzjonizm. Tworzono oryginalne fasady i rzuty. Budowle tworzono na planie krzyża. Za pierwowzór barokowej świątyni uważa się kościół Il Gesù w Rzymie.

Święta Lipka
Klasztor Fürstenfeld


Kościół św. Teresy w Wilnie
Kościół Santa Maria della Salute w Wenecji

 

Rzeźba:

Wzorowano się na rzeźbie antycznej. Barokowa wyróżniała się tylko swoją siłą ekspresji. Wykonywano ją w marmurze, brązie czy drewnie. Forma była często spiralna, powodując lekkość i dynamizm.Ekstaza świętej Teresy Berniniego

 

Malarstwo:

Najczęściej podejmowano tematykę religijną, mitologiczną, historyczną i portretową. Popularnością zaczęły cieszyć się pejzaże i martwe natury. Stosowano światłocień, bogatą symbolikę i efektowny iluzjonizm.

Stara kucharka
Teatr:

Barok uważany jest za epokę teatru. Starano się używać efektów psychologicznych i łączyć różne dziedziny sztuki.

barokowy taniec zespołu Kuleczki

To już koniec. W kolejnym poście bliżej poznacie neoklasycyzm i romantyzm.


Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates