NAJNOWSZE

poniedziałek, 30 marca 2015

Tropem J.K. Rowling

źródło
Nie żałuj umarłych, Harry, żałuj żywych, a przede wszystkim tych, którzy żyją bez miłości.
J. K. Rowling, Harry Potter i Insygnia Śmierci

(...) ludzie mają wrodzony talent do wybierania właśnie tego, co dla nich najgorsze.
J. K. Rowling, Harry Potter i Kamień Filozoficzny


Joanne Kathleen Rowling urodziła się 31 lipca 1965 roku w Chipping Sodbury. Joanne od 2001 roku jest żoną Neila Murraya który, jak się okazuje, nie jest jej pierwszym mężem. W okresie poprzedzającym stworzenie Harry'ego Pottera rozwiodła się ze swym pierwszym ukochanym, z którym ma córeczkę. Przez to wydarzenie popadła w depresję kliniczną, z którą wygrała dzięki pisaniu swojej bestsellerowej sagi. Dzisiaj Joanne  z wykształcenia filolog klasyczny  ma trójkę dzieci. 

J. K. Rowling to jej pseudonim, który wymyśliła za radą swego wydawcy. W rzeczywistości nazywa się Joanne Murray.Joanne na pomysł o stworzeniu historii o Harrym Potterze wpadła w ciągu czterogodzinnej przejażdżki pociągiem i już w tym czasie znała ogólny zarys fabuły, jak i bohaterów książki. Co najdziwniejsze, nazwisko głównego bohatera zainspirowane było sąsiadami Rowling. Harry'ego Pottera odrzucało wiele wydawnictw, które uważały twórczość J. K. Rowling za mało wiarygodną; dziś bardzo żałują tych decyzji. Autorka, dzięki popularności serii o nastoletnim czarodzieju, jako pierwsza kobieta pisarz w historii trafiła na listę miliarderów w rankingu ''Forbes'', lecz szybko straciła swój status, wydając pieniądze na podatki i działalności charytatywneW związku z tym, iż sama powieść o Harrym niesie z sobą wiele ciekawostek – Rowling bardzo lubi różne zagadki oraz zawiłości   postanowiłam wam przybliżyć te najważniejsze i najciekawsze:
 1. Lord Voldemort nie mógł kochać, ponieważ został poczęty dzięki eliksirowi miłości, a nie z prawdziwego uczucia. 
 2. J. K. Rowling uśmierciła Freda Weasleya, aby uświadomić czytelnikom, jak ciężka jest  śmierć bliskich. Jak się okazuje, ona sama płakała, pisząc scenę jego śmierci. 
 3. J. K. Rowling w połowie pisania serii o Harrym Potterze zaczęła zastanawiać się nad uśmierceniem Rona. 
 4. Tatuaże Syriusza Blacka zostały zapożyczone od rosyjskich gangów więziennych. Takie wzory oznaczają osobę, którą należy darzyć szacunkiem, ale równocześnie bać się jej.
 5. Gdyby pisarka mogła spotkać się z którymś ze swoich bohaterów, wybrałaby Dumbledore'a i przeprosiła, że go uśmierciła.
 6. Hedwiga powinna być samcem – autorka nie wiedziała, że tylko samce sowy śnieżnej mają białe upierzenie. 
 7. J. K. Rowling stworzyła dementorów na podstawie wizji, jakie miała podczas depresji.

Share:

2 komentarze :

 1. Bardzo ciekawe informacje... nie wiedziałam o ani jednej z nich.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dementorzy wizją depresji? Genialny pomysł! Tyle razy oglądałam Harrego a nie zorientowałam się.

  OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates