NAJNOWSZE

poniedziałek, 25 maja 2015

Dążąc torem nieprzewidywalności

źródło
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co by było, gdyby tytułowa bohaterka Alicji w krainie czarów wcale nie byłaby dziewczynką, tylko chłopcem z dwuletnią, wiecznie zasmarkaną siostrą u boku, a królicza nora okazałaby się jedynie szybem wentylacyjnym ukrytym za przestarzałą pralką? I jaki przyniosłoby to skutek? Efekty na pewno byłyby niespodziewane. Ale skąd możemy o tym wiedzieć? Gregor z chęcią opowie nam o swoim życiu pełnym dość smutnych niespodzianek, przez które jego świat zdominowały podziemia i niebezpieczne, "zmutowane" zwierzęta. A ściślej mówiąc, obrzydliwa grupa ssaków oraz owadów pałaszująca najbardziej zanieczyszczone ulice Nowego Jorku. Kilkumetrowe nietoperze, karaluchy, szczury i pająki nie ukrywają swej niechęci do... podziemnych ludzi, a oni starają się wykazywać większym zadowoleniem. Co z tego wyniknie?


Tytuł: Gregor i Niedokończona Przepowiednia
Autor: Suzanne Collins
Wydawnictwo: IUVI 

Gregor i Niedokończona Przepowiednia to idealna pozycja podkreślająca zdolności pani Collins, a trzeba zaznaczyć, iż książka ta jest jej literackim debiutem. Tak, dobrze przeczytaliście! Przed genialnymi Igrzyskami śmierci powstał odpowiednik Alicji w krainie czarów w bardziej brutalnej, niebezpiecznej i tajemniczej scenerii, która zagwarantuje o wiele większy dreszczyk emocji. Na pewno wywoła go sama oryginalność książki, która mimo wzorowania się na innej pozycji, wcale, ale to wcale nie zdaje się szablonowa. Podziemia, gigantyczne szczury, karaluchy, nietoperze, pająki? Tajemnicze przejście przez szyb wentylacyjny? Fioletowoocy mieszkańcy z bladą skórą odkrywającą układ nerwowy? Tego nie można nazwać działaniem szablonowym.

W taki sposób wychodzi na jaw potwierdzenie oryginalności autorki. Jednak mimo łatwo przyswajalnego języka, lekkiego pióra, ciekawie zarysowanych postaci i fabuły, akcji rozwijającej się w odpowiednim tempie, pozycja nie wywarła na mnie tak wielkiego zafascynowania, jakiego się spodziewałam. Myślę, że moje oczekiwania były po porostu zbyt wygórowane. Przyczyniła się do tego również niedojrzałość literacka pani Collins, z którą pisała historię Gregora. Debiut można wyczuć już na samym początku, a niedopracowanie lekko przyćmiewa nasze zadowolenie. Jednak mimo wszystko plusy górują i sprawiają, iż książkę wchłania się niesamowicie szybko, na jednym wdechu, a historia nie pozwala zaczerpnąć tlenu.

Podsumowując — Gregor i Niedokończona Przepowiednia to idealna pozycja na jeden wieczór pełen niezapomnianych wrażeń. Pani Collins wykonała dobrą robotę, a jej niedojrzałość literacka jest do przełknięcia. Nie mogę doczekać się spotkania z następną częścią powieści oraz powrotu do małej Botki, która wydaje się uroczą dziewczynką. Polecam przede wszystkim fanom Igrzysk śmierci, dystopii, fantastyki i oryginalności. :)

Share:

2 komentarze :

  1. Czytałam i również polecam. ;) Naprawdę fajna książka, idealna na pochmurną pogodę i zły humor.

    OdpowiedzUsuń
  2. Książkę zdecydowanie polecam, byłam pod wrażeniem i wciąż jestem :) Gregor i jego rzeczywistość wciągnęła mnie bez reszty :)

    OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates