NAJNOWSZE

sobota, 6 czerwca 2015

Silniejsza jest miłość jednostek czy nienawiść ogółu?

źródło
Wiersz Cypriana Kamila Norwida W Weronie jest przykładem nowego nurtu w sztuce, rodzącego się w okresie romantyzmu. Ma on nietypową budowę – rymy w dwóch pierwszych wersach, a trzeci to jakby dopełnienie, podsumowanie. Kierowany głównie uczuciami, które zapewne wzbudził w poecie dramat Szekspira, jest niejako podsumowaniem smutnego końca historii kochanków z Werony.

Rozbudza on w czytelniku ujmujący smutek. Jest to tekst niezwykłe trudny. Jego pozorna prostota, a jednocześnie wyrafinowanie, ogromnie zdumiewa.


Można przypuścić, że Norwid rozwodzi się nad tym, co mogłoby się wydarzyć, gdyby jednak te dwa zwaśnione rody nie doszły do porozumienia, albowiem tekst wyraża ogromną samotność, opuszczenie. Konflikt wyniszczyłby wszystkich, oba rody by wygasły, a groby dzieci zostałyby opuszczone. I jedynie gwiazdy mogłyby płakać nad ofiarą kochanków, która i tak nie przyniosłaby zgody. Ku takim myślom skłaniają nas słowa:

 Patrzy na gruzy nieprzyjaznych grodów,
 Na rozwalone bramy do ogrodów.

Można by przypuszczać, że Norwid w swej wyobraźni widzi ruiny, jakie pozostawiły po sobie ciągłe walki i prowokacje. W wirze złości przedstawiciele rodzin, niszcząc przeciwnika, narażając się na atak, doprowadzają się wzajemnie do ruiny. Obraz ten tchnie rozpaczą, najbardziej wyraźną nad opuszczonym grobem Romea i Julii. A ta łza znad planety płynie z pękniętych serc młodych.
O zapomnieniu najwyraźniej mówi ostatnia strofa, a w szczególności jej ostatni wers:

A ludzie mówią, i mówią uczenie,
Że to nie łzy są, ale że kamienie,
I -- że nikt na nie... nie czeka!

źródło
Może chodzi o oczekiwanie kochanków? O pamięć, która zanika? A może to żal z powodu ofiary, która nie przyniosła efektów?
Przyjrzyjmy się jeszcze dramatowi Szekspira, będącemu dla Norwida natchnieniem. Jaki niesie nam przekaz? Jakie rzeczywiście jest jego zakończenie?
Choć nienawiść utoczyła krwi miłości, w ostatecznym rozrachunku to ta druga zwyciężyła. Bo śmierć ich bliskich w wyniku konfliktu przyczyniła się do zgody. Miłość zwyciężyła nienawiść!

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates