NAJNOWSZE

piątek, 7 sierpnia 2015

Muzyczne inspiracje

źródło

Stanisław Soyka – człowiek o wielu talentach, zakochany w muzyce, doceniany przez wymagającą  publiczność, "najlepiej strzeżony sekret polskiej muzyki", perła naszej kultury.Stanisław Soyka (ur. 26 kwietnia 1959 r. w Żorach) – artysta jazzowy, gitarzysta, pianista, skrzypek, kompozytor, artysta przez wielkie "A". 

Przygodę muzyczną rozpoczął już w wieku 7 lat podczas występów chóralnych i dalszą edukację poświęcił właśnie głównie muzyce. W czasie studiów był wokalistą uczelnianego big-bandu Puls. Na większej scenie zadebiutował w listopadzie 1978 roku recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie i zapis tego koncertu znalazł się na jego pierwszej płycie Don’t You Cry. Ma na swoim koncie współpracę między innymi z takimi artystami, jak Anna Jantar, Katarzyna Gaertner, Janusz Iwański, trio Wojciecha Karolaka. Jazz Jamboree (legendarny krytyk jazzowy) okrzyknął Soykę "najlepiej strzeżonym sekretem polskiej muzyki". W latach 1983-1988 co roku był wybierany przez czytelników magazynu "Jazz Forum" najlepszym wokalistą jazzowym. Skomponował i nagrał muzykę do słów Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II i wraz z zespołem wykonał fragmenty utworów podczas uroczystego koncertu w Watykanie z okazji imienin Ojca Świętego. Ponadto oddał cześć wielkiemu artyście Czesławowi Niemenowi albumem Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi. Wyśpiewał także najpiękniejsze wiersze polskiego noblisty Miłosza. Jest laureatem między innymi nagrody za najlepszą oryginalną muzykę do słuchowiska Jeszcze się spotkamy młodsi oraz Grand Prix Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu. Stanisław Soyka to żyjąca  legenda, wybitny artysta, najzdolniejszy z najzdolniejszych, nasza duma!


Tolerancja

Dlaczego nie mówimy o tym, co nas boli, otwarcie?


Budować ściany wokół siebie – marna sztuka 

Wrażliwe słowo, czuły dotyk wystarczą

Czasami tylko tego pragnę, tego szukam 
Na miły Bóg,..

Życie nie tylko po to jest, by brać 

Życie nie po to, by bezczynnie trwać 

I aby żyć, siebie samego trzeba dać 
Problemy twoje, moje, nasze boje, polityka 

A przecież każdy włos jak nasze lata policzony 

Kto jest bez winy, niechaj pierwszy rzuci kamień, niech rzuci 

Daleko raj, gdy na człowieka się zamykam
Na miły Bóg,..

Życie nie tylko po to jest, by brać 

Życie nie po to, by bezczynnie trwać 

I aby żyć, siebie samego trzeba dać 
Na miły Bóg,..

Życie nie tylko po to jest, by brać 

Życie nie po to, by bezczynnie trwać 

I aby żyć, siebie samego trzeba dać!
Człowiek to istota wrażliwa, która łaknie czułych słów, miękkich gestów, wsparcia. Człowiek to ty i ja. Życie nie polega tylko na braniu, częściej nawet trzeba obdarować bliźniego. W codziennym biegu problemów wielkich i małych warto dostrzec cząstkę człowieczeństwa, wszyscy przecież mamy na swoim koncie winy i to czyni nas jeszcze bardziej ludzkimi, nasza słabość, małostkowość, nasze ludzkie drogi, na których spotykamy znaki przeznaczenia. Jesteśmy stworzeni po to, by się rozwijać, by doskonalić świat, a nie po to, by tylko wziąć to, co ma dla nas w najtańszej cenie; jesteśmy stworzeni po to, by dać światu i innym to, co mamy najcenniejsze – swoje serce, duszę, potencjał – siebie.

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates