NAJNOWSZE

wtorek, 20 października 2015

A ponieważ nie ma magazynu z przyjaciółmi, ludzie nie mają przyjaciół

źródłoA ponieważ nie ma magazynu z przyjaciółmi, ludzie nie mają przyjaciół.

Dlaczego cytat z książki Mały Książę Antoine'a de Saint-Exupéry'ego tak bardzo zapada nam w pamięć? Odpowiedź jest prosta: wyrażona jest w nim bolesna prawda. Jaka?


Główną przyczyną tego, że ludzie nie mają przyjaciół, jest fakt, iż żyją w ciągłym biegu. W pościgu za pieniędzmi czy karierą nie mają czasu dostrzec drugiego człowieka i stworzyć z nim silnej więzi.

"Oszczędzając" kolejne godziny, tracą chwile, które mogliby spędzić właśnie na "oswajaniu", zawieraniu przyjaźni i ich utrzymywaniu. W bardzo ciekawy sposób wyraził to również Michael Ende w książce Momo. Ludzie lubili rozmawiać z dziewczynką, często do niej przychodzili. Ale gdy zaczęli oszczędzać czas, ich życie stało się krótsze, wyzute z radości i chwil spędzonych z bliskimi.

Kolejnym problemem stojącym na drodze tworzenia przyjaźni jest nowoczesność. W dzisiejszych czasach ludzie zafascynowani telewizją i internetem, korzystając z tych środków, spędzają w domach coraz więcej czasu. Nawet jeśli poznają kogoś w sieci, to nie mogą przecież nazwać go przyjacielem, powiernikiem. Przesiadując w domu i "lampiąc się" w monitor, nie zdobędziemy przyjaciół.

Ludzie często wychodzą z założenia, że nie potrzebują przyjaciół. Mówią tak, bo nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważni są w życiu każdego z nas. Niektórzy może nie chcą nawiązywać tej więzi, bo wolą samotność albo są przekonani, że nie będą w stanie poświęcić czasu dla innych.

Inną przeszkodą jest lenistwo. Nasze społeczeństwo chciałoby mieć wszystko podane na tacy. Najlepiej iść do magazynu i wyciągnąć sobie kilku przyjaciół. Nikomu nie chce się poświęcić czasu i tak jak Mały Książę oswoić lisa.

Przyjaciele są bardzo ważni, naprawdę ich potrzebujemy. Powinniśmy więc znaleźć trochę czasu, by poświęcić go na tworzenie nowych przyjaźni.

Share:

4 komentarze :

 1. Dla mnie akurat przyjaźń jest bardzo ważna! Staram się poświęcać bliskim mi ludziom bardzo dużo czasu i, jeśli mnie potrzebują, mogę rzucić dla nich wszystko inne, by przybiec z pomocą. Są sprawy ważne i ważniejsze, mam swoją hierarchię wartości i wiem, co powinno mieć pierwszeństwo.
  Bardzo ciekawy tekst, przyjemnie się czyta.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyjaźń, to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych rzeczy, jakie mogą nas spotkać w życiu. Dziękuję za miłe słowa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie przyjaźń jest bardzo ważna niestety ja swoim ,,przyjaciółkom" zaufać nie mogę polegać też niestety . Mimo iz szukalam , Nadal nie znalazłam :( życzcie mi szczęścia :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety, czasami tak bywa. Też zawiodłam się na moich przyjaciołach, więc wiem, co czujesz. Na powieszenie powiem Ci, że po każdej burzy wychodzi słońce. Będzie dobrze, powodzenia :)

  OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates