NAJNOWSZE

piątek, 1 stycznia 2016

TOP 10 najlepszych książek 2015 roku

źródło

W minionym roku przeczytałem łącznie 52 książki. Może nie jest to rewelacyjny wynik i z pewnością chciałbym przeczytać więcej, jednak mimo wszystko jestem zadowolony. Zdecydowana większość powieści podobała mi się, a niektóre wręcz mnie zachwyciły. Rok 2015 obfitował w genialne, godne polecenia publikacje, dlatego wybór jedynie dziesięciu był dla mnie sporym wyzwaniem. Wydaje mi się jednak, że te tytuły, które wybrałem, wprost musiały się znaleźć w tym zestawieniu i w pełni zasługują na miejsca w czołówce.

Zapraszam na moje zestawienie TOP 10 najlepszych książek 2015 roku. Uprzedzam, że są to książki, które przeczytałem w tym roku, a nie książki, które zostały w nim wydane.


10. miejsceKsiążka o pięknej okładce i jeszcze piękniejszej treści. Z pozoru niczym niewyróżniający się thriller sci-fi o podróżowaniu w czasie, jednak jak się później przekonujemy, ta powieść to zdecydowanie coś więcej. To wyjątkowa opowieść o śmierci, poszukiwaniu sensu ludzkiego życia oraz próbie odkrycia idei Boga.


9. miejsce


Jedna z niewielu obyczajówek, jakie miałem okazję przeczytać w tym roku. Zachęcony genialnym filmem Still Alice zdecydowałem się sięgnąć po jego literacki pierwowzór, który – jak się później okazało – jest jeszcze lepszy od ekranizacji. Piękna powieść o zmaganiu się z nieuleczalną chorobą i samotności wśród najbliższych.


8. miejsceJedna z lepszych książek fantasy, jakie kiedykolwiek czytałem. Dawno nie spotkałem się z tak perfekcyjnie nakreśloną i dopracowaną powieścią. Samantha Shannon stworzyła zupełnie nowy świat, w którym kompletnie się zakochałem i do którego z chęcią powrócę w 2016 roku.


7. miejsce


Jedna z głośniejszych premier tego roku. Sporo osób nie rozumie fenomenu tej książki. Ja się nią zachwyciłem. Dziewczyna z pociągu to powieść, która wciąga bez reszty i sprawia, że jeszcze przez długi czas będziesz o niej myślał.


6. miejsce


Genialna książka, którą jak raz zaczniesz, to już nigdy nie będziesz w stanie odłożyć. Thriller, który niejednokrotnie mnie zaskoczył i sprawił, że do ostatniej strony nie wiedziałem, jak zakończy się ta historia. Kac książkowy gwarantowany.


5. miejsce


Jest to powieść o przekraczaniu własnych granic, radzeniu sobie z ogromną odpowiedzialnością, a przede wszystkim o życiu pod ciągłą presją. Gra Endera to nie jest zwykłe science fiction, to science fiction na najwyższym poziomie.


4. miejsce


Niezwykle zabawna i pełna czarnego humoru powieść o II wojnie światowej. Wojna widziana z perspektywy zwykłego szeregowego, opowiedziana bez zbędnych ogródek i koloryzowania. Klasyka XX-wiecznej literatury, do której z pewnością jeszcze powrócę.


★ 3. miejsce ★


Wielki Gatsby to książka o niepozornych rozmiarach, lecz skrywająca piękne i niezwykle bogate wnętrze. To powieść, która ma w sobie coś takiego, co niezwykle wciąga i fascynuje. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana klasyki.


★ 2. miejsce ★


Klasyka literatury science fiction, z którą każdy fan tego gatunku powinien się zapoznać. Mimo że napisana ponad 80 lat temu, ciągle świeża i aktualna. Nowy wspaniały świat jednocześnie fascynuje i przeraża. Jeśli tak ma wyglądać nasza przyszłość, to nie chcę jej dożyć.


★ 1. miejsce ★


Niezwykle mroczna i przerażająca wizja przyszłości. Dmitry Glukhovsky wspiął się na wyżyny swoich pisarskich umiejętności i stworzył dzieło unikatowe, jedyne w swoim rodzaju. Futu.re nie należy do książek łatwych i przyjemnych, przez które przebrniemy w kilka godzin. Ta powieść wyciśnie z nas wszystkie możliwe emocje, sprawi, że przez kilka kolejnych nocy nie będziemy w stanie zmrużyć oka.
Rok 2015 był całkiem dobrym rokiem pod względem czytelnictwa. Miałem okazję sięgnąć po wiele genialnych powieści, które z pewnością zapamiętam na bardzo długo. Mam jednak nadzieję, że przyszły rok będzie jeszcze lepszy i że uda mi się przeczytać jeszcze więcej wspaniałych książek.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z serwisu lubimyczytać.pl

Share:

4 komentarze :

 1. Heller na mojej liście jest od 4 czy 5 lat... W końcu pora się za niego zabrać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Całkowicie popieram "Czas żniw" <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Z twoicg propozycji bardzo chcę przeczuyać Dziewczunę z pociąfu i Nowy wspaniały świat
  Pozdrawiam i zapraszam na nowy post:
  http://kruczegniazdo94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. ta "Dziewczyna z pociągu" mnie jakoś nie zachęca do przeczytania, chociaż mam ją na półce.. :(

  OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates