NAJNOWSZE

środa, 27 kwietnia 2016

Perełki filmowe
Marzec był spokojnym miesiącem w kinach. Skończył się już sezon nagród, powoli rozpoczyna się okres wielkich hollywoodzkich blockbusterów. Nadal jednak w kinach – w szczególności tych studyjnych – można znaleźć mnóstwo ciekawych tytułów.Dramat
źródło
Tytuł: Carol

Reżyseria: Todd Haynes
Obsada: Cate Blanchett, Rooney Mara, Kyle Chandler
Data premiery: 4 marca 2016 r.
  Nowy Jork, początek lat 50. 19-letnia Therese pracuje w luksusowym domu towarowym, choć marzy o zawodzie fotografki. W okresie zbliżających się świąt poznaje Carol – dojrzałą kobietę tkwiącą w nieszczęśliwym małżeństwie, pełną lęków związanych z porzuceniem prowadzonego stylu życia. Przypadkowe spotkanie przerodzi się w dłuższą znajomość, która zmieni ich życie na zawsze. Jednak za te momenty szczęścia przyjdzie im zapłacić wysoką cenę.

Todd Haynes kręci rzadko (to jego pierwszy film w tej dekadzie), ale jeśli to robi, przykłada się do podjętego zadania z dużą pieczołowitością. Carol to stylowy melodramat, który, poprzez piękną stronę wizualną, oddaje ducha lat 50. Ale rzecz jasna nie tylko o scenografię czy kostiumy tutaj chodzi. Haynes znakomicie buduje psychologiczne portrety dwóch bardzo różnych kobiet, pomiędzy którymi rodzi się zakazane uczucie. Aktorki Cate Blanchett i Rooney Mara (obie nominowane w tym roku do Oscara) tworzą świetne kreacje, w których wygrywają charakter bohaterek za pomocą gry dyskretnych gestów i spojrzeń. Szczególnie dobra jest Mara w roli niepewnej, wchodzącej w dorosłość Therese, która jednak kryje w sobie ciekawą osobowość. Choć tytuł brzmi Carol, to Therese jest równie ważną i rozwiniętą postacią.
Komedia/komediodramat
źródło
Tytuł: Dama w vanie

Reżyseria: Nicholas Hytner
Obsada: Maggie Smith, Alex Jennings, Jim Broadbent
Data premiery: 18 marca 2016 r.
Zjawienie się nietypowej starszej kobiety w eleganckiej dzielnicy Londynu wzbudza zaniepokojenie jej mieszkańców. Panna Shepard żyje bowiem w vanie, który zaparkowała tymczasowo na podjeździe domu Alana Bennetta. Tymczasowy pobyt przerodził się w piętnaście lat. Z każdym dniem ich relacja staje się coraz bardziej zażyła, aż przeradza się w prawdziwą przyjaźń.

Ta historia oparta na faktach przydarzyła się w życiu scenarzysty tego filmu, Alana Bennetta, który poświęcił jej jeszcze książkę i sztukę. W komediodramacie Dama w vanie udało mu się w bardzo zgrabny sposób połączyć te dwa przeciwstawne gatunki. Trudne tematy ujęte zostały w lekkiej formie, przez co film dostarcza sporo przyjemności, nie lekceważąc przy tym podejmowanych problemów. Zadowoleni będą z pewnością fani brytyjskiego humoru. Ciepły, powściągliwy komizm skutkuje wieloma zabawnymi momentami. Nie można nie wspomnieć o znakomitej Maggie Smith grającej główną rolę ekscentrycznej staruszki. Aktorka zdążyła się już z tą rolą "otrzaskać" – odgrywała ją przedtem w sztuce scenicznej i słuchowisku radiowym. Znakomicie połączyła tragizm i komizm, jakie składają się na losy panny Shepard. Widać, że to rola dopracowana w najdrobniejszym szczególe, a przy tym pełna naturalności. Stanowi największą zaletę tego pełnego uroku filmu.

Film akcji/przygodowy
źródło
Tytuł: Psy mafii

Reżyseria: John Hillcoat
Obsada: Kate Winslet, Casey Affleck, Chiwetel Ejiofor
Data premiery: 18 marca 2016 r.
Wielowątkowa historia o niespodziewanych zwrotach akcji, rozgrywająca się w świecie okrutnych gangsterów, skorumpowanej policji i rosyjsko-żydowskiej mafii. Członkowie gangu i powiązani z nimi gliniarze szykują zamach na życie jednego z policjantów. Chcą w ten sposób odwrócić uwagę od wielkiego skoku, który planują przeprowadzić po drugiej stronie miasta. Nad wszystkim czuwa bezwzględna, nieobliczalna rosyjska mafia, na której czele stoi Irina Vlaslov.

Psy mafii nie są pozycją pozbawioną wad, szczególnie biorąc pod uwagę świetne zwiastuny. To jednak dobra propozycja dla fanów kina akcji spod znaku Bogów ulicy czy Dnia próby. Reżyser zadbał o realizm świata przedstawionego, który dotyczy nie tylko scen, które często bywają przejaskrawiane, czyli wszelkich strzelanin czy pościgów. Wiarygodnie wyglądający i zachowujący się bohaterowie grani są przez plejadę hollywoodzkich aktorów – m.in. Woody'ego Harrelsona i Caseya Afflecka. Psy mafii to brutalne, proste kino, które nie udaje, że jest psychologicznym traktatem. Imponuje scenami akcji i konsekwentną, realistyczną stylistyką.

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates