NAJNOWSZE

sobota, 2 sierpnia 2014

Odpowiedzi należy szukać w dalekiej przeszłości

źródło
W zimny, październikowy poranek rybak, Frans Bengtsson, wypłynął łódką, aby opróżnić więcierze, które zastawił na homary. Wśród nich znajduje ciało dziewczynki. Policjanci z komisariatu policji w Tanumshede mają kolejną trudną i skomplikowaną do rozwikłania sprawę. Po pewnym czasie dowiadują się czegoś, co zmienia ich przemyślenia.


Trzecia część bestsellerowej sagi o Fjällbace.

Wydarzenia kolejnej powieści znowu mają miejsce we Fjällbace oraz okolicznych miejscowościach. Camilla Läckberg to szwedzka pisarka, autorka powieści kryminalnych, książeczek dla dzieci oraz dwóch książek kulinarnych. Seria o Fjällbace jest jej debiutem.


Patrik Hedstrom to wspaniały policjant, z dużym poczuciem humoru. Ma wrodzony talent do demaskowania i łapania przestępców oraz do łączenia poszczególnych poszlak. Dzięki niemu komisariat złapał dużo morderców, a Fjällbacka stała się wolna od przestępców.

Erika Falck to pisarka biografii znanych autorów. Napisała kilka kryminałów. Często pomaga Patrikowi, choć czasem nie zdaje sobie z tego sprawy.
Gösta Flygare to zapalony gracz golfa. Nie lubi swojej pracy, dlatego rzadko jest proszony o pomoc, gdyż zawsze źle to robi. Ciągle odlicza dni do swojej emerytury. Jest nudnym, powolnym i pełnym dezaprobaty człowiekiem.
Bertil Mellberg to szef komisariatu w Tanumshede. Nie robi nic. Przypisuje sobie zasługi Patrika, przez co ten jest poirytowany. Marzy o powrocie do policji w Göteborg.

Wyżej wymieniona książka jest skandynawskim kryminałem. W tej powieści policjanci zajmują się sprawą dotyczącą śmierci małej dziewczynki. Najgorsze jest to, że Patrik  nie wie, jak powiedzieć koleżance swojej narzeczonej o śmierci jej córki. Ponadto Erika nie radzi sobie ze swoim dzieckiem. Maja, bo tak dziewczynka ma na imię, ciągle płacze i nie chce spać w wózku, a jej matka nie wie, co ma z tym zrobić. Po pewnym czasie dochodzi do wspaniałego rozwiązania...
Książka porusza problem znęcania się nad kobietami oraz dziećmi.


Intrygujący w tej powieści jest spór dwóch sąsiadów, a dokładniej mężczyzny i kobiety, którzy wzajemnie chcą uprzykrzyć sobie życie, dzwoniąc po policję w najbardziej błahych sprawach. Nie wiedzą, że ich bliscy są przez to najbardziej poszkodowani.
Bohaterowie nie stanowią ideałów, dlatego popełniają błędy, za które muszą płacić.

Książkę czyta się łatwo i przyjemnie, chociaż jest to kryminał. Duża ilość epitetów i porównań przenosi nas do Fjällbacki, ukazując ją jako malowniczą i spokojną wioskę, choć zdarzają się w niej bardzo trudne i dziwne do rozwiązania sprawy.

Moim zdaniem Kamieniarz został wspaniale napisany. Najbardziej spodobali mi się bohaterowie. Książkę polecam koneserom kryminałów skandynawskich, ale i osobom, które nigdy nie miały z nimi nic wspólnego. Powieść nie jest obszerna, a poprzez swój język i styl czyta się ją lekko, więc na pewno rekomenduję ją ludziom, którzy nie mają dużo czasu wolnego.

Share:

2 komentarze :

  1. Chcę poznać twórczość autorki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na samym dole kliknij na "Sebastian Czapliński" i tam będziesz miała kilka recenzji. Niedługo zostanie dodana część czwarta, potem piąta, a kolejne trzy od września

      Usuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates