NAJNOWSZE

sobota, 17 maja 2014

Nie tylko dla językoznawców

źródło
(...) Książkę polecamy autorom, tłumaczom, redaktorom merytorycznym i technicznym, korektorom, operatorom DTP, grafikom, studentom specjalizacji wydawniczo-redaktorskich oraz wszystkim, którym zależy na klarowności i estetyce przekazu (...)

Tak publikację podsumowuje Wydawnictwo Naukowe PWN. Ja postaram się omówić poszczególne jej aspekty odrobinę szerzej.


Zacznę od charakterystyki języka, którym posługuje się autor – Adam Wolański (warto zauważyć, że jest on nie tylko językoznawcą i wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, ale także redaktorem naczelnym periodyku Anglofan oraz redaktorem wydawniczym w wydawnictwie książkowym Felberg – co również podkreśla wydawnictwo w podsumowaniu publikacji) – jest  on formalny – jak zwykle bywa w poradnikach – ale nie oznacza to, że czytelnik zagubi się w tekście. Autor stosuje wiele peryfraz, które umożliwiają zrozumienie kontekstu. Książka jest utrzymana w stylu popularnonaukowym, co wskazuje na to, że jest przeznaczona nie tylko dla językoznawców, a to pogłębia jej uniwersalność.

Ogromną zaletą pozycji są różnorodne ilustracje, dzięki którym czytelnik może lepiej zrozumieć omawiane treści i porównać zamieszczone przez autora przykłady. Nietrudno dostrzec hasła umieszczone na marginesie niemal każdej strony. Jest to zabieg, który znacznie ułatwia czytelnikowi wyszukiwanie potrzebnych informacji; stanowi również skrót informacji zawartych w akapitach, dzięki czemu czytelnik nie musi zapoznawać się z fragmentami, które nie dotyczą jego pracy, i może je pominąć.

Czcionka użyta w publikacji jest niejednolita. Autor zastosował różnorodne wyróżniki mające na celu podkreślenie poszczególnych przykładów bądź wyjątków od reguł. Taki zabieg cechuje poradniki i książki naukowe, świadczy bowiem o dokładności ich przekazu, stanowiąc zamysł redaktora technicznego.

Kolejnym aspektem książki jest jej format, sprawiający, że nie wydaje się ona zbyt obszerna, oraz sprzyjający ilustracjom ˜– dzięki niemu są one przejrzystsze.

Zwykle nie dostrzega się wad poradników, gdyż okazują się one pomocne dla czytelnika, dlatego też nie będę poświęcała całego akapitu na ich przedstawienie. Zaznaczę jedynie, że moim zdaniem fotografie umieszczone w książce powinny być kolorowe – wówczas okazałyby się bardziej czytelne; z drugiej strony – cena owej książki zapewne nie byłaby już tak niska jak na poradnik.

Zaprzyjaźniłam się z tą publikacją już od momentu zapoznania się z nią po raz pierwszy. Uznałam, że dzięki niej będę mogła ubogacić własną wiedzę pojęciami, które – choć są związane z językiem polskim – nie były mi znane wcześniej. Polecam tę książkę wszystkim, którzy interesują się poprawną polszczyzną i zamierzają poznać jej tajniki.

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates