NAJNOWSZE

poniedziałek, 30 czerwca 2014

Poznaj wyrazy, które się lubią, i polub je sam!

źródło
Wydawnictwo Naukowe PWN po raz kolejny podaje nam do ręki niezwykle cenną publikację. Tym razem jest to Słownik dobrego stylu, w którym zawarte są porady dotyczące umiejętnego łączenia słów. 

Każdy z nas zapewne zdaje sobie sprawę, że popełnia wiele błędów. Jak choć w niewielkim stopniu można temu zaradzić?




Profesor Mirosław Bańko











Mirosław Bańko, językoznawca i leksykograf, autor wielu publikacji naukowych, dzięki Słownikowi wprowadza czytelnika w świat stylu języka polskiego. 

  


Profesor sam o sobie mówi:   

Duża część mojej aktywności zawodowej dotyczyła słowników. Cenię je sobie nie tylko jako źródła informacji, ale też jako wytwory określonego czasu, miejsca i kultury (...) Szanuję je, ponieważ wymagają myślenia o szczegółach i uczą dbałości o szczegół

Właśnie dbałość o szczegół, o której wspomniał w swojej wypowiedzi, zachowana została i w tej publikacji. Nie znajdziemy w niej  zbędnych słów, niejasnych reguł czy zasad, których ludzie nijak nie potrafią zrozumieć. Ten słownik jest przystępny dla każdego, bez względu na wiek czy stopień nabytej wiedzy.


Gdy wzięłam Słownik dobrego stylu do ręki, moje myśli i wzrok skupiły się tylko na nim. Niesamowite wydanie, przejrzystość treści, omówienie kluczowych wyrazów, których kolokacje z innymi mogą okazać się problemowe nie tylko dla Polaka.
"Słownik dobrego stylu" nie objaśnia znaczenia wyrazów, nie informuje o ich wymowie, odmianie ani pochodzeniu. Pokazuje za to, w jakie związki wyrazy wchodzą między sobą, a więc jak łączyć je w zdania, aby te brzmiały naturalnie i oddawały zamierzony sens wypowiedzi. 

Tymi zdaniami Profesor Bańko rozpoczyna Przedmowę, tłumacząc, czemu został poświęcony Słownik.

Został on podzielony na trzy najważniejsze części wyróżnione szarymi zakładkami według omówionych w publikacji części mowy: rzeczowników, czasowników i przymiotników. Dzięki temu zabiegowi czytelnik nie musi wertować książki, by odnaleźć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W każdej części wskazano poszczególne kolokacje występujące w języku polskim. Do określonych wyrazów uporządkowanych alfabetycznie dopasowano inne, tak by razem tworzyły poprawne połączenia wyrazowe.

Dla przykładu
do słowa dąb dopasowano następujące określenia: kilkusetletni, okazały, pomnikowy, potężny, rozłożysty, stary, stuletni, święty, wiekowy, wielki, zabytkowy.

Jak widać, Profesor nie oszczędził swojej publikacji szczegółów, ale wskazał wiele określeń, dzięki czemu czytelnik może wybrać te, które mu odpowiadają, nie musząc ograniczać się do jednego połączenia wyrazowego. 

Dodatkowym atutem Słownika są umieszczone w nim ćwiczenia z kluczem, które rozwijają słownictwo oraz pokazują, jak wykorzystać wiedzę zawartą w książce i ją utrwalić.

Zaryzykuję stwierdzenie, że słownik ten nie posiada wad – albo są one na tyle delikatne, że aż niedostrzegalne, a co za tym idzie nieistotne. 

Zdecydowanie jest to lektura obowiązkowa dla osób, które interesują się językiem polskim i pragną zgłębiać jego tajniki. Mogą z niej korzystać wszyscy, jest przystępna zarówno dla uczniów, upatrujących w słownikach źródła wiedzy niezbędnej na języku polskim, jak i osób dorosłych,  które chcą wypowiadać się i pisać poprawnie. 

Sięgnijcie po Słownik dobrego stylu, a nie tylko poznacie wyrazy, które się lubią, ale też sami się z nimi zaprzyjaźnicie!



Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates