NAJNOWSZE

sobota, 26 lipca 2014

Sztuka prehistoryczna

źródło
Zapraszam was w podróż do odległych czasów. Poznacie malowidła jaskiniowe i architekturę prehistorii. Chcę, aby sztuka stała się waszym oknem na świat bądź drzwiami, które będziecie otwierać zależnie od nastroju.Przedmiotem sztuki jaskiniowej są wytwory rąk ludzkich, na temat których historia nie posiada żadnych źródeł pisanych.
Najstarsza sztuka prehistoryczna to sztuka paleolityczna. Występowała na obszarach dzisiejszych południowo-zachodniej Francji i Hiszpanii.
Najwcześniejsze dzieła sztuki powstały pomiędzy 35000 a 10000 p.n.e. Były to malunki  na ścianach jaskiń.
Potem uwieczniano polowanie, a z czasem również myśliwych oraz innych członków ówczesnej społeczności.

źródło
Później zaczęły się pojawiać dość specyficzne i trudne do sklasyfikowania malowidła autorstwa szamanów. Miały one psychodeliczny charakter, prawdopodobnie dlatego, że ci kapłani i szamani nierzadko byli pod wpływem środków halucynogennych.

źródło
Znanym dziełem z tamtego okresu jest również Stonehenge, czyli kamienne kręgi, znajdujące się w południowej Anglii. Kiedyś uważano, że była to świątynia celtyckiego kapłana druida. Późniejsze badania wykazały, że najprawdopodobniej ta kamienna budowla miała dostarczać informacji o charakterze astronomicznym (przewidywanie faz księżyca, zaćmienia i przesilenia słońca). Powstanie Stonehenge datuje się na lata około 3000-1500 p.n.e.źródło


źródło
Oprócz malarstwa jaskiniowego, prehistoryczne ludy zajmowały się także rzeźbiarstwem. Większość z tych dzieł to posążki lub reliefy (płaskorzeźby). Jednym z najsłynniejszych zabytków tego typu jest Wenus z Willendorfu.Menhir źródło 

Inną formą architektury epoki neolitu były megality (kompozycje skalne) i menhiry (pojedyncze elementy kamienne), odkryte m.in. na terytorium Bretanii i Anglii. Te olbrzymie konstrukcje kamienne pełniły funkcje grobowców, przeznaczonych czasem dla kilku osób.

Megalit źródło


Zapraszam wszystkich do dalszego śledzenia tego cyklu, gdyż dzięki niemu możecie lepiej poznać sztukę i się w niej zakochać. W kolejnym poście zaproszę was do starożytnej Mezopotamii.

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates