NAJNOWSZE

czwartek, 10 lipca 2014

Zaprzyjaźnijmy się z wyrazami!

źródło
Słownik dobrego stylu przedstawi nam przede wszystkim związki między wyrazami. Myślę, że dla wielu osób mógłby on uchodzić za wyjątkowy, ponieważ nie objaśni nam żadnego słowa ani nie przedstawi żadnych dodatkowych informacji, takich jak pochodzenie czy odmiana wyrazu. Jednak pozwoli on udoskonalić styl pisarza czy też recenzenta (co jest wielu z nas bliskie) i sprawi, że nasze zdania staną się naturalne i w prosty sposób będą oddawać to, co pragniemy przekazać. 


Słownik napisano w celu pomocy osobom komponującym własne teksty. W szkole nie raz nauczycielka poprawiała moje wypracowania i zaznaczała błędy, pisząc obok nich styl – co oznaczało, że popełniałam wiele błędów stylistycznych. Miałam z nimi problem przez długi czas. Niekiedy nie rozumiałam nawet, na czym one polegały. Ten słownik jest przeznaczony dla osób z podobnymi problemami. Nauczyciele, strzeżcie się, bo każdy uczeń, który zaprzyjaźni się z tym słownikiem, błędów stylistycznych już nie popełni!

Pierwsze słowa, które przychodzą nam do głowy, zazwyczaj są dość banalne. Dopiero później nastaje czas, w którym zastanawiamy się nad swoim tekstem i go dopieszczamy. Bywa niestety tak, że brakuje mam określeń różnych wyrazów. Wtedy na pomoc przychodzi Słownik dobrego stylu. Zamiast powtarzać się i pisać: dobry powód, dobra rola, dobry stan – możemy napisać: istotny powód, inspirująca rola, znakomity stan.

Słowa mogą się lubić lub nie. Nie dziwmy się, że autorom tekstów duży trud sprawia określenie, które wyrazy się lubią, a które wręcz przeciwnie. Angielskie i niemieckie słowniki, które przedstawiają łączliwe związki wyrazów, powstały już dawno. W Polsce dotąd taki słownik nie powstał, dlatego myślę, że ten tym bardziej zasługuje na naszą uwagę.

W tej publikacji znajdziemy około 5000 haseł, jednak wydawnictwo obiecało, że jeśli zyska ona popularność, to powiększy swój zbiór. Słownik skupiony jest głównie wokół rzeczowników, które sprawiają dużą trudność, ale znajdziemy też kilkadziesiąt przymiotników i czasowników.

Słownik dobrego stylu mogę polecić każdej osobie, która pragnie się rozwijać. Osobiście jestem z niego niezmiernie zadowolona, a przed nami jeszcze długa i, mam nadzieję, owocna współpraca. Jeśli chcecie pisać sprawniej, to i wy się z nim zaprzyjaźnijcie!


Share:

2 komentarze :

  1. Z chęcią przeglądnęłabym ten słownik, jak znajdę gdzieś to z pewnością zakupię.

    OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates