NAJNOWSZE

niedziela, 24 sierpnia 2014

Starożytny Egipt

źródło
Zapraszam was do starożytnego Egiptu. Poznacie bliżej sztukę tego miejsca. Piramidy, mumie i faraonowie to najczęściej kojarzące nam się z Egiptem słowa. Po przeczytaniu tego artykułu dowiecie dużo więcej.


Piramidy, mumie, sfinksy, magia i kapłani, sztuka grobowa, hieroglify i skarabeusze oraz piękna królowa Kleopatra  –  to wszystko od zawsze budziło co najmniej podziw oraz działało na wyobraźnię władców i filozofów innych starożytnych państw. 

Podobno od powstania przemysłu kinematograficznego na temat kultury Egiptu powstało około 100 obrazów z mumiami i piramidami w roli głównej, na czele, rzecz jasna, z Kleopatrą z Elizabeth Taylor. 

źródło
Sztuka starożytnego Egiptu miała charakter religijny. Jej celem było przedstawienie potęgi faraonów. Co ciekawe, władcy ci już na początku swojego panowania myśleli głównie o życiu po śmierci – dlatego taki nacisk kładli na budowanie piramid.                

źródło


Piramidy powstawały etapami. Najpierw budowano mastaby, pełniące podstawowe funkcje grobowca – w jednej części chowano zmarłego, a w drugiej znajdowało się pomieszczenie dla odwiedzających krewnych. 

 
 


źródło
Murowana część nadziemna służyła zaś do celebracji kultu. Z czasem nad mastabami wznoszono kamienne schody zwane piramidami schodkowymi, które nadawały budowli bardziej królewski charakter. To właśnie one przerodziły się w takie piramidy, jakie znamy z licznych rycin i fotografii. 


źródło
Kolejnym bardzo ważnym dziełem sztuki z tamtych czasów jest Kamień z Rosetty, odkryty w 1799 roku przez jednego z oficerów armii napoleońskiej. To zabytek o tyle ważny, że przysłużył się do rozszyfrowania pisma hieroglificznego.

Zapraszam was do dalszego śledzenia tego cyklu. Przypominam, że na adres mailowy Redakcji (essentia_redakcja@op.pl) możecie wysyłać zdjęcia swoich prac, które znajdą się w kolejnych artykułach. Za dwa tygodnie przedstawię wam sztukę minojską.

Share:

1 komentarz :

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates