NAJNOWSZE

niedziela, 14 września 2014

Speak English!


Wydawnictwo Colorful Media oprócz wydawania magazynu "English Matters" podjęło się również stworzenia wydań specjalnych poruszających tematy hobbystyczne, dotyczące m.in. filmów, literatury, mody czy tradycji. Postanowiłam zapoznać się z dwoma z nich. Zapraszam więc do poznania mojej opinii na ich temat.


źródło
Najpierw przyjrzyjmy się dokładniej magazynowi "English Spoken Today", który porusza zagadnienia mowy potocznej w języku angielskim. Każdy język obfituje w wielość wyrażeń znanych jedynie pewnemu gronu. Przykładowo: slang został wytworzony przez młodzież i przeważnie w jej kręgu można się nim posługiwać. Nieco starsi nie orientują się w potocznym słownictwie, ale posługują się z kolei takim, które poznali za swoich czasów. Dla większości pewna grupa wyrażeń, których używają starsi ludzie, to dialekt. Nie zagłębiajmy się jednak w ten temat, ponieważ ten magazyn rozwija naszą wiedzę właśnie na temat slangu i różnych jego odmian.

Pierwsze strony magazynu przynoszą wiedzę dotyczącą historii języka angielskiego. Dowiemy się, kto tak naprawdę wpłynął na ewolucję językową i zasłużył się w brytyjskiej kulturze oraz dlaczego. Czytając kolejne strony wydania specjalnego poznamy mieszanki językowe w rodzaju: Sorki, but I just put a słitfocie of myself on Fejsie. I'll lovciam cię if you lajkować it. 

Im dalej w las, tym więcej drzew, a więc... potyczki w języku angielskim. Mamy możliwość przeczytania artykułu pt. Wash Your Mouth Out! i dowiedzieć się, w jakich sytuacjach należy liczyć się ze słowami.

Michał Mazurkiewicz proponuje nam przegląd slangu w języku angielskim, pisząc rozlegle na ten temat. Rozpatruje także pewne zwroty zapożyczone z innych języków, jak np. hiszpańskie mojo czy niemieckie kaput.

Magazyn został również wzbogacony o tzw. lekcję. Zaprezentowano tekst piosenki, a następnie wyjaśniono zawarte w nim elementy slangu, np. mess around czy sho.

Możemy również zapoznać się z ciekawym artykułem dotyczącym literatury oraz sms-owania, a co za tym idzie, używania ciekawych emotikon, dzięki którym wyrażamy uczucia wirtualnie.


źródło
Przejdźmy do analizy kolejnego specjalnego wydania "English Matters", równie ciekawego, aczkolwiek poświęconego w całości modzie, "Fashion".

Z pierwszych stron dowiadujemy się, że to Mediolan jest kolebką mody. Czytając, poznajemy i śledzimy modową historię, niezwykle interesującą z racji dodania do artykułu krótkich opisów poszczególnych marek, m.in. Versace czy Dolce&Gabbana.

Następne strony przynoszą historię Louisa Vuittona do luksusowego i przesiąkniętego bogactwem oraz sławą świata.

Czytamy również o blogach poświęconych modzie oraz poznajemy sylwetkę kochanki mody, Anji Rubik.

Fanów wszelkich wydarzeń kulturalnych związanych z modą z pewnością zaciekawi Circle of Fashion, artykuł skupiony wokół atrakcji czyhających na modowiczów przez cały rok.

Niezwykle ciekawymi artykułami są także Dressing Green, poruszający kwestię ekologii w modzie, oraz Green Bag Lady wywiad przeprowadzony z Teresą VanHatten-Granath, która tworzy torby ekologiczne według własnego pomysłu i przedstawia czytelnikom ciekawostki wynikające z tego interesującego zajęcia. 

W "Fashion" również pojawia się lekcja. Tym razem dotycząca skrótów, idiomów i – jak można się domyślić – świata mody. 

Podsumowując, uważam, że wydanie przez Colorful Media magazynów specjalnych jest świetnym pomysłem. Z racji, że każdy zawiera artykuły dotyczące jednego tematu, czytelnicy mogą dokonać wyboru, który z nich chcieliby przeczytać. W moim przypadku padło na modę i slang angielski, ale nie sądzę, by na tym miała skończyć się moja przygoda z wydaniami specjalnymi "English Matters". 

Za możliwość przeniesienia się do językowo-modowego świata dziękuję wydawnictwu Colorful Media, które w ramach współpracy przesłało mi egzemplarze recenzenckie magazynów.

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates