NAJNOWSZE

poniedziałek, 20 października 2014

Październikowe cuda

źródło
Jesień w pełni – studenci rozpoczęli rok akademicki, uczniowie przeżywają pierwsze sprawdziany, a za oknem mieszanka różnobarwnych liści i rzęsistego deszczu. Lubimy długie spacery, ale kiedy na dworze plucha, warto sięgnąć po którąś z najnowszych książkowych pozycji. Oto nasz przegląd październikowych premier literackich.



źródło




Tytuł: Tuf Wędrowiec

Autor: George R.R. Martin
Gatunek: science-fiction
Liczba stron: 460
Data premiery: 6 października 2014 r.

Wydawnictwo: Zysk i S-ka




Haviland Tuf to wędrowiec i drobny międzygalaktyczny handlarz. Dzięki niecodziennemu zbiegowi okoliczności staje się posiadaczem ogromnego, starego statku, bazy ziemskiego Inżynierskiego Korpusu Ekologicznego. Ów niezwykły przyrząd potrafi za pomocą technik klonowania i nowoczesnej inżynierii genetycznej produkować niezliczone gatunki zwierząt i roślin. Tuf postanawia zmienić zawód i za pomocą statku próbuje rozwiązać problemy okolicznych światów.
George R. R. Martin to sprawdzona marka, twórca wielu znakomitych powieści z gatunku fantasy i science-fiction. Tym razem zabiera nas w wyprawę przyjemną w odbiorze i nie tak surową jak poprzednie jego dzieła. Tuf Wędrowiec to książka zabawna i wciągająca od samego początku. Martin uczynił z głównego bohatera ekscentryka przemierzającego kolejne światy w celu przewodzenia ekologicznej misji i w tej kwestii bez wątpienia należą mu się punkty za oryginalność. Tuf rozbudza zainteresowanie czytelnika, które nie słabnie przez cały czas czytania.



źródło




Tytuł: Rogi

Autor: Joe Hill
Gatunek: powieść sensacyjna
Liczba stron: 376
Data premiery: 14 października 2014 r.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka





Ignatius budzi się pewnego ranka z potężnym kacem. Jest przekonany, że poprzedniej nocy sporo narozrabiał, ale nic z tego nie pamięta. Ku swemu przerażeniu odkrywa, że od tego czasu na głowie urosły mu… rogi. Dostrzega też inną specyficzną zdolność – poprzez dotyk jest w stanie poznać wspomnienia, myśli i przeszłość zupełnie obcych ludzi. Czy nowy dar pozwoli mężczyźnie odkryć, kto zgwałcił i zamordował rok temu jego dziewczynę?
Joe Hill jest w Polsce dość mało znany, a jeśli już, to przede wszystkim fanom Stephena Kinga – to w końcu syn mistrza horrorów. Rogi to jego następna powieść po głośnym debiucie, dzięki któremu niektórzy skrajni optymiści nazywali Hilla nowym talentem na miarę Kinga. Nepotyzm nepotyzmem, ale faktem jest, że Hill nie próbuje podciągnąć się pod ogromny sukces swojego ojca, ale szuka własnej ścieżki. A talent do opowiadania odziedziczył w genach – Rogi to nie tylko książka z fascynującym, choć lekko absurdalnym, pomysłem wyjściowym. Hill stworzył nietypową, ciekawą fabułę, która czasami wzrusza, czasami zaskakuje, a czasem przeraża (mimo że to nie horror).
31 października na ekrany polskich kin wejdzie ekranizacja Rogów w reżyserii Alexandra Aja, dotychczas specjalisty głównie od kina spod znaku grozy (Wzgórza mają oczy, Lustra). W głównych rolach Daniel Radcliffe i Juno Temple.


źródło




Tytuł: Posłaniec

Autor: Markus Zusak
Liczba stron: 352
Data premiery: 15 października 2014 r.

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia





 
Ed Kennedy to zwyczajny taksówkarz, który mieszka w ruderze na przedmieściach i kocha się w swojej koleżance Audrey. Kiedy pewnego dnia powstrzymuje napad na bank, jego przepełnione rutyną życie zmienia się nie do poznania. Wtedy Kennedy zostaje Posłańcem. Wybrany, wędruje przez miasto, pomagając i cierpiąc, aż zostaje mu tylko jedno pytanie: kto stoi za jego misją?
Markus Zusak zawładnął sercami miłośników literatury bestsellerową Złodziejką książek. Popularność autora przyniosła za sobą kolejne wydanie jego książki Posłaniec. Ci, którzy zachwycili się kunsztownie napisaną Złodziejką, mogą przeżyć rozczarowanie, jeśli oczekują podobnie wysokiego poziomu. Posłaniec został napisany prostym językiem, ale zawiera w sobie ciekawe refleksje. Ukazuje interesującą przemianę do bólu zwyczajnego człowieka we wrażliwego i z chęcią niosącego innym ludziom pomoc. Opowiadając o Edzie, który stawia czoła własnym lękom, pisarz mówi o empatii i monotonii, która owleka nasze życie i nie pozwala nam w pełni się z niego cieszyć.


źródło




Tytuł Barca. Życie, pasja, ludzie

Autor: Jimmy Burns
Gatunek: literatura faktu
Liczba stron: 472
Data premiery: 22 października 2014 r.

Wydawnictwo: Sine Qua Non





Historia jednego z najsłynniejszych i najbardziej prestiżowych klubów piłkarskich na świecie – FC Barcelona. Tętniąca życiem opowieść o piłkarzach, trenerach, kibicach, jak i samej Katalonii. Zawodnik podpisujący kontrakt po pijaku, prezydent klubu rozstrzelany przez frankistów, kibice wygwizdujący zwyciężającą drużynę i wiele, wiele innych...
To doskonała książka dla wszystkich fanów futbolu, a dla zagorzałych kibiców Barcy pozycja wręcz obowiązkowa. Autor prezentuje niezwykłe losy tego hiszpańskiego klubu, biorąc pod uwagę także jego wpływ na kreowanie katalońskiej tożsamości. Powstał dzięki temu żywy obraz pełen nie tylko czysto sportowych ciekawostek, ale także patrzący na Barcelonę z szerszej perspektywy. Historia stu lat istnienia klubu podana w ciekawy sposób, przeznaczona nie tylko dla zagorzałych fanów.

źródło




Tytuł: Coś, o czym chciałam ci powiedzieć

Autor: Alice Munro
Gatunek: literatura obyczajowa
Liczba stron: 304
Data premiery: 22 października 2014 r.

Wydawnictwo: Świat Książki





Zbiór trzynastu opowiadań z głównymi kobiecymi bohaterkami – babciami, mamami, córkami, ciotkami oraz przyjaciółkami. Wszystkie żyją miłością, wiarą, złością, zmagając się z przeszłością, teraźniejszością i oczekując na przyszłość.
To już kolejna propozycja polskiego wydawnictwa od Alice Munro. Mistrzyni krótkiej formy po raz kolejny przygląda się zwyczajnej codzienności, uchwytując to, o czym często zapominamy lub na co nawet nie zwracamy uwagi. Z oczywistych względów ta książka przypadnie do gustu przede wszystkim kobietom – to w końcu przedstawicielki płci pięknej bierze pod lupę autorka. Każda z nas będzie w stanie odnaleźć siebie w którejś z postaci Munro, niezależnie od statusu materialnego czy liczby w dowodzie. Intrygująca pozycja pełna empatii i inteligentnych przemyśleń.



źródło




Tytuł: Gomorra. Podróż po imperium kamorry

Autor: Roberto Saviano
Gatunek: reportaż
Liczba stron: 336
Data premiery: 22 października 2014 r.

Wydawnictwo: Sonia Draga





Od momentu, gdy jako młody chłopiec zobaczył ofiarę mafijnych porachunków, Roberto Saviano bacznie obserwował zmiany zachodzące w rodzinnym Neapolu. Śledził mechanizmy działania kamorry, potężnej grupy mafijnej paraliżującej miasto. Zbadał i opisał ogromną siatkę przestępczą, zamieszaną nie tylko w handel narkotykami, ale także pokazy mody, odpadki i budownictwo.

Gomorra to bestseller nietypowy, bo nie skierowany do masowej publiki łaknącej prostego czytadła. Saviano odkrył nieznane szerzej karty we współczesnej przestępczości zorganizowanej, dając świadectwo niewiarygodne i bardzo dla niego ryzykowne. Neapolitańska mafia to już nie ta mafia z kodeksem moralnym, własnymi zasadami i hierarchią, ale wszechmocna grupa, dla której jedynym priorytetem jest zysk. Kiedy w grę wchodzą bajońskie sumy większe od budżetów rządów, sumienie zostaje przyćmione, aż wreszcie całkowicie zanika. Niezwykle interesująca książka zmuszająca do przewartościowania własnych poglądów.



źródło


 
Tytuł: Moja kuchnia w Paryżu.
Przepisy i nowości

Autor: David Lebovitz
Gatunek: książka kulinarna
Liczba stron: 352
Data premiery: 22 października 2014 r.

Wydawnictwo: Pascal




100 przepisów na klasyczne oraz mniej znane dania święcące triumfy we francuskiej kuchni. Książka zawiera nie tylko znane i lubiane zupy cebulowe, kurczaka w winie czy tosty z szynką i serem, ale także te nieco mniej popularne, jak tadżin z jagnięciny, pieczony ziemniak z dukka i wieprzowina w sosie barbecue. Nie zabraknie oczywiście słodkości – babek z listkami laurowymi, kruchych ciasteczek, słonych sosów karmelowych...
Kolejna na naszym rynku książka kulinarna Davida Lebovitza, Amerykanina, który – jak wielu przed nim – rzucił Stany dla Francji. Lebovitz przelewa swoją miłość do francuskiej kuchni na czytelnika, odkrywając bardziej i mniej znane przepisy na tamtejsze dania. Pisarz, z zawodu cukiernik, szczególne miejsce zostawia dla pysznych wypieków, których grzechem jest nie przyrządzić i posmakować. Kolejne przepisy wzbogacone są o zabawne, napisane z dystansem anegdoty oraz dodające klimatu zdjęcia Paryża.


źródło




Tytuł: Wielka księga Basi i Franka

Autor: Zofia Stanecka
Gatunek: literatura dziecięca
Liczba stron: 160
Data premiery: 22 października 2014 r.

Wydawnictwo: Egmont





Franek jest jeszcze mały i nie wszystko rozumie. Na szczęście ma też starszą siostrę, która z ochotą pokazuje mu świat. Rodzeństwo poznaje liczby, kolory, zwierzęta, przeżywa przygody z jedzeniem, ubieraniem i zasypianiem.
Książeczki dla dzieci z serii Basia muszą cieszyć się sporym powodzeniem, skoro liczą już kilkadziesiąt pozycji. Nic w tym dziwnego, w końcu Zofia Stanecka stworzyła przeuroczą bohaterkę, której po prostu nie da się nie lubić. Nie ma tu zaczarowanych kucyków, latających smoków czy innych fantastycznych stworzeń, jest za to sama rzeczywistość. Dzieci uczą się, jak radzić sobie z sytuacjami napotykanymi na co dzień. To nie oznacza, że książka jest nudna, wręcz przeciwnie, Basia i Franek potrafią przeżyć wiele zwariowanych przygód, które zaciekawią dziecko w równym stopniu co opowieści o niejednych telewizyjnych bohaterkach.


źródło



Tytuł: Półbrat

Autor: Lars Saabye Christensen
Gatunek: powieść psychologiczna
Liczba stron: 900
Data premiery: 23 października 2014 r.

Wydawnictwo: Literackie





Trzy pokolenia kobiet i dwaj chłopcy to norweska rodzina, w której życie w ostatni dzień II wojny światowej wdarła się historia. Jednym z bohaterów jest Barnum, uznany scenarzysta filmowy, który w głębi serca wciąż pozostaje chłopcem desperacko poszukującym swojego miejsca w świecie. Jego egzystencja definiowana jest przez traumę, którą naznaczona jest cała jego rodzina.
Klasyka literatury norweskiej, wielka (także dosłownie) saga rodzinna o familii naznaczonej na zawsze przez Wielką Historię. Niezwykłe wydarzenia obserwujemy z perspektywy Barnuma, inteligentnego, przenikliwego chłopaka (a później mężczyzny) o nieposkromionej wyobraźni i talencie pisarskim. Choć charakterystyka wszystkich postaci została pogłębiona psychologicznie, wciąż mają oni swoje niedopowiedzenia, które dodają aury tajemniczości. Liczne symbole i ukryte znaczenia tworzą ciekawy, nieco romantyczny klimat.

źródło




Tytuł: Wielka encyklopedia zwierząt

Gatunek: książka przyrodnicza
Liczba stron: 544
Data premiery: 27 października 2014 r.

Wydawnictwo: Publicat






Encyklopedia prezentuje gatunki zwierząt zamieszkujących każdy kontynent na Ziemi. Kolejne strony omawiają królestwa zwierząt, następnie każda część jest podzielona na rozdziały prezentujące mniejsze grupy w ramach każdej gromady. Książka jest skierowana do wszystkich czytelników, ale najbardziej przyda się początkującym w odkrywaniu fauny oraz uczniom klas gimnazjalnych i licealnych. To szerokie kompendium wiedzy, obejmujące takie tematy, jak rozmnażanie, budowa czy tryb życia. Bogaty materiał ilustracyjny (ponad 2000 obrazków) sprawia, że po tę encyklopedię mogą sięgnąć także najmłodsi. Tym bardziej że książka zawiera dodatkowy rozdział, opisujący nietypowe zachowania zwierząt z całego świata.



źródło




Tytuł: Wampiry wolą szatynki

Autor: Kerrelyn Sparks
Gatunek: fantasy
Liczba stron: 320
Data premiery: 30 października 2014 r.

Wydawnictwo: Amber





Angus MacKay, będący od pięciuset lat wampirem, zakochuje się w Emmie, na jego nieszczęście pogromczynią wypijających krew istot. Chłopak, by ujść z życiem, nie mówiąc już o zbliżeniu się do dziewczyny, musi przekonać ją, że mają wspólnego, niezwykle niebezpiecznego wroga. Do tego celu wykorzysta swój nieodparty urok osobisty.

Fanki wampirzego romansu spod znaku Zmierzchu znają tę pozycję od dawna. Dzieło Kerrelyn Sparks to trzeci tom z liczącego piętnaście części cyklu Miłość na kołku (nasza recenzja Jak uwieść wampira tutaj). Autorka powinna skupić się jednak na jakości, a nie ilości. Ta seria to nudne popłuczyny po podobnych powieściach z wampirzymi romansowymi historiami. Banalna fabuła, nieciekawe wątki i ograne schematy – to proponuje amerykańska pisarka. Historia przedstawiana w kolejnych tomach nie broni się nawet jako lekka opowiastka dla nastolatek, które mają do wyboru znacznie lepsze pozycje.

Share:

2 komentarze :

  1. Rogi chętnie przeczytam, choć to lektura nie w moim stylu ;) Posłaniec też mnie fascynuje. Ciekawe zapowiedzi, o wielu nie słyszałam.

    OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates