NAJNOWSZE

poniedziałek, 5 stycznia 2015

Noblistka od innej strony

źródło
Niewielu czytelników zna ciekawostki z życia naszej rodzimej noblistki. Na przykład: czym na co dzień się zajmowała oprócz tworzenia poezji, jakie miała ulubione zajęcia, kto był jej idolem i co lubiła zbierać.


Szymborska była wielką fanką Andrzeja Gołoty.  Jej znajomi twierdzą, że obejrzała wszystkie walki, które stoczył jej ulubieniec, a dodatkowo miała w swoim domu obrazy sławnego boksera. Nigdy jednak nie doszło do ich osobistego spotkania. Wprawdzie krążą słuchy, że kiedyś przypadkiem napotkała Gołotę w jednej z kawiarni, ale nie starczyło poetce śmiałości, by podejść i porozmawiać. Ze względu na postać swojego ulubieńca oglądała sławne reality show Taniec z Gwiazdami.  Każdy występ pięściarza był śledzony, analizowany oraz mentalnie wspierany.

Poetka na bakier była ze wszelkimi nowościami technicznymi; telefon komórkowy według niej miał zbyt wiele przycisków – w swoim notatniku miała zapisaną instrukcję włączenia i wyłączenia aparatu. Nie korzystała z komputera, gdyż, jak twierdziła, wierna była starej, wysłużonej maszynie do pisania, dzięki której na pożółkłych kartkach wystukiwała swoje najnowsze tomiki poezji.

Uwielbiała gromadzić pocztówki, różne stare i niepotrzebne kartki, z których tworzyła kolaże. Gotowe efekty swojej pracy wysyłała znajomym. Znana jako nałogowa palaczka, bez nikotyny nie rozpoczęła dnia. Jak twierdziła, dzięki papierosom udawało się jej tworzyć najlepsze wiersze. Nie umiała sobie odmówić tej przyjemności, do której była już przyzwyczajona.

źródło

Doceniana przez wiele sław, między innymi Woody'ego Allena, który zachwycał się twórczością polskiej poetki, twierdził, iż jak nikt inny potrafi wychwycić wzruszające chwile oraz smutek życia, ale mimo wszystko dalej pozostawać optymistką. 

Wisława Szymborska stroniła od upubliczniania własnej prywatności, nie chciała być znana od podszewki, ceniła sobie własną swobodę. Wśród znajomych została zapamiętana jako życzliwa i skromna kobieta.


Share:

1 komentarz :

  1. Dokładnie, więcej ciekawostek w dokumencie "Chwilami życie bywa nieznośne" :)

    OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates