NAJNOWSZE

piątek, 27 marca 2015

Beznadziejny czy wręcz przeciwnie?

źródło
Hopeless bezsprzecznie stało się bardzo znane w blogosferze, zwłaszcza w ostatnim czasie, a wszystko za sprawą (podobno) genialnej historii miłosnej. Dałam się namówić rzeszy dobrych recenzji i sama postanowiłam książkę przeczytać. Lektura zapowiadała się troszkę schematycznie, jeśli wziąć pod uwagę opis, ale jak było naprawdę? Jaka jest historia Sky i Holdera?


Tytuł: Hopeless
Autor: Colleen Hoover
Wydawnictwo: Otwarte

Sky do tej pory nie wiedziała o sobie zbyt wiele. A przynajmniej to jedno uświadamia sobie po spotkaniu przystojnego Deana Holdera. Z początku niepewna swoich uczuć względem niego, z czasem stara się rozgryźć, czemu chłopak wzbudza w niej tak wiele nieznanych jej do tej pory emocji. Jak się okazuje, odkrywanie prawdy zmieni jej życie. I to bezpowrotnie...

Colleen Hoover to autorka bestsellerów "New York Timesa", znana m.in. z historii o Deanie i Sky. Mieszka w Teksasie, razem z trójką dzieci i mężem.

Nie mam zamiaru marzyć o idealnym życiu. Wszystkie niepowodzenia to tak naprawdę sprawdziany, które zmuszają nas do wyboru pomiędzy rezygnacją a podniesieniem się z ziemi, otrzepaniem się z kurzu i stawieniem czoła sytuacji. Chcę to zrobić. Być może życie poturbuje mnie jeszcze kilka razy, ale na pewno nie mam zamiaru rezygnować.

Z chęcią powiedziałabym wam, że to jest książka, która opowiada historię zbliżoną do wszystkich innych młodzieżówek; że jest tutaj miejsce na romans, sekrety, trudne decyzje. I mimo że rzeczywiście tak jest, to nie spodziewałabym się, że zakończenie tak mnie zaskoczy. Zdecydowanie te ostatnie strony wywołują w czytelniku szok, kiedy okazuje się, że przeszłość zarówno Sky, jak i Deana jest tak złożona.

Ale to nie tylko piękne zakończenie sprawia, że moja opinia o książce przechyla się zdecydowanie w stronę stwierdzenia "pozytywna". To sprawa także stylu pisania autorki, jednocześnie bardzo młodzieżowego, ale też przyjemnego. Tak, przyjemnego i łatwego. Tę książkę najzwyczajniej w świecie połknęłam, bo inaczej się nie da. Ta historia jest tak wciągająca i gwarantuję, że nie odłożycie jej na bok, jak tylko raz zaczniecie czytać.

Od teraz, gdy będę się czegoś bała, spróbuję pomyśleć o niebie, a ono być może pozwoli mi się znów uśmiechnąć, ponieważ niezależnie od wszystkiego będzie piękne.

Trudno mi jednoznacznie wypowiedzieć się na temat dwójki głównych bohaterów. Sky to nastolatka odmienna od wszystkich, z początku niepewna i zagubiona w swoich uczuciach, zarówno tych do Holdera, jak i tych skierowanych do innych. Jednak im dłużej przebywała z chłopakiem, tym bardziej pewna siebie się stawała. Doroślała i uczyła się podejmować własne decyzje. Z kolei Holder okazuje się dla czytelnika totalnym zaskoczeniem. To jest postać, która przez pierwszą połowę książki świetnie wpasowuje się w schemat książek New Adult. Ale z czasem, zwłaszcza w końcówce, coś w tym stereotypie się zmienia. Holder staje się nagle bardziej otwarty i zbliżony do czytelnika.

Jak się przekonałam, najmniej podobała mi się akcja w książce. Zabrakło na nią pomysłu, bo o ile sama koncepcja dzieła była w porządku, o tyle fabuła kulała. Zresztą jeśli chodzi o wydarzenia, trudno jest spodziewać się czegoś niesamowitego w książkach z gatunku New Adult. To pozycje refleksyjne, o młodych ludziach i ich problemach, stąd też rozumiałam to posunięcie autorki. Niemniej jednak moim zdaniem nie zaszkodziłoby, jeśli Colleen Hoover wplotłaby w książkę trochę więcej akcji.

Czasem możesz wybierać tylko spośród samych złych opcji. Musisz zdecydować, która z nich jest najmniej zła.

Pomysł na książkę jest typowo młodzieżowy, tak że osoby, które poszukują w tej książce czegoś więcej, na wstępie ostrzegam, że raczej się tego nie doczekają. Niemniej jednak, jak na pozycję z tego gatunku, Hopeless prezentuje się całkiem przyzwoicie. Wątek romantyczny jest rozwinięty całkiem ciekawie, dużym zaskoczeniem jest zakończenie, do którego czytelnik niezmiennie zmierza podczas lektury i którego końca tak bardzo się bałam. Mimo wszystko po skończeniu lektury mogę powiedzieć jedno: polecam wszystkim, którzy poszukują lekkiej, wciągającej pozycji z dużą dozą romansu, miejscami humoru, a nawet wzruszenia. Mnie osobiście powieść przypadła do gustu, zatem serdecznie zachęcam.


Share:

4 komentarze :

 1. Mam wielką ochote na tą książke, chyba głównie ze wzgledu na pochlebne recenzje. Kiedyś na pewno przeczytam tą serie :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja już od dłuższego czasu mam ochotę na ksiązkę :) choć nie spodziewam się szaleństwa przy "Hopeless", bo czytałam wiele opinii, zarówno pozytywnych jak i tych negatywnych i wolę być nastawiona neutralnie, żeby się za bardzo nie rozczarować :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie dawno przeczytałam początek nie bardzo przypadł mi do gustu, ale im dalej tym było ciekawiej, byłam bardzo wzruszona, i zarazem poddenerwowana pod koniec. Bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się ,jako młodzieżówka wypadła całkiem przyzwoicie :)

  OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates