NAJNOWSZE

czwartek, 26 marca 2015

O dramatach autorstwa Juliusza Słowackiego słów kilka

źródło
Zamknięty jestem w kole czarów tajemniczem, Nie wyjdę z niego... Mogłem być czymś... będę niczem.
Juliusz Słowacki, Kordian


Już przeszłość zamknięta w grobach... Ja sama panią tajemnicy.
Juliusz Słowacki, Balladyna


Juliusz Słowacki  wybitny poeta, którego cytują nawet największej sławy osobistości  stworzył wiele dramatów, które są inspiracją do dnia dzisiejszego. 

W jego wykwintnym zbiorze znalazły się m.in. takie utwory:


  • Balladyna – tragedia wydana w 1839 roku w Paryżu, wykonana po raz pierwszy na scenie w 1862. Juliusz poświęcił utwór Zygmuntowi Krasińskiemu. Balladyna w pięciu aktach opowiada o żądzy władzy oraz dorastaniu do roli zbrodniarza. W tragedii pojawiają się motywy fantastyczne, jak i elementy wierzeń ludowych.
  • Horsztyński – dramat napisany w 1835 w Szwajcarii, który niestety nie został ukończony. Utwór składa się z pięciu aktów pisanych prozą. Horsztyński opowiada o losach Szczęsnego Kossakowskiego, który często popadając w rozpacz, nudę, zostaje wplątany w dworskie intrygi. Dramat nie posiada zakończenia.
  • Mindowie to pierwszy dramat Juliusza Słowackiego, który został napisany w 1829, a opublikowany w drugim tomie Poezji w 1832. Utwór jest próbą stworzenia dramatu historycznego  – nowego typu literackiego. Koncepcja została oparta na konflikcie religii pogańskiej oraz chrześcijańskiej. Cały dramat ukazuje nawiązanie do twórczości Szekspirowskiej, za którą Juliusz wprost przepadał. 
  • Zawisza Czarny to utwór, który publikowano w różnych układach, dzięki niemożliwości rekonstrukcji dramatu. Akcja skupia się wokół bitwy pod Grunwaldem i śmierci Zawiszy Czarnego w 1428. Postać Zawiszy ma symbolizować polskiego ducha narodowego, który wpisuje się w okres mistycznej twórczości autora. 

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates