NAJNOWSZE

wtorek, 17 marca 2015

Sztuka neoklasycyzmu i romantyzmu

Wolność wiodąca lud na barykady
W dzisiejszym poście chciałbym przybliżyć wam neoklasycyzm i romantyzm w sztuce. Zapewne wielu z was słyszało o romantyzmie na polskim – Adam Mickiewicz, Szekspir, ale czy kiedykolwiek wspominano na plastyce o neoklasycyzmie? Jeżeli nie, to musicie to przeczytać!

Romantyzm

Bardzo różnorodne są prace malarzy, rzeźbiarzy i architektów, którzy tworzyli w tym czasie. Wyrażają światopogląd i romantyczną postawę.

Malarstwo

Można wyróżnić bogaty koloryt, kontrastowy światłocień, miękki modelunek, podkreślanie wartości fakturalnych płótna i dynamizowanie kompozycji.


       

 Architektura

Nie stworzono czegoś oryginalnego, aczkolwiek budowle utrzymanie w nurcie historycznym określa się często tą nazwą. Popularny był także ogród angielski. Wykorzystywano często wątki egzotyczne.
Neoklasycyzm

W architekturze, rzeźbie i malarstwie jest synonimem klasycyzmu. Nawiązywał do antyku greckiego i rzymskiego oraz sztuki włoskiego renesansu. 

Share:

1 komentarz :

  1. Właśnie przygotowuję się do matury i Twój post bardzo mi pomógł. Już widzę te pytania na egzamin ustny z polskiego, w którym będą wymienione przez Ciebie obrazy :)

    OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates