NAJNOWSZE

poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Tropem królowej i tätort Fjällbacka

źródło
Nigdy nie będzie tak, że wszyscy będą cię kochać. (...) lepiej mieć własne zdanie, niż próbować dogodzić innym.
Camilla Läckberg – Syrenka

Używany oficjalnie w Skandynawii oraz Finlandii termin "tätort" oznacza jednostkę osadniczą, mającą co najmniej 200 mieszkańców i gęsto zabudowaną (odległość między zabudową mieszkalną nie przekracza 200 m), gdzie odsetek domków letniskowych nie jest większy niż 50%. Obecnie najsłynniejszym na świecie miejscem tego typu jest położona w Szwecji (w regionie Västra Götaland, gminie Tanum) Fjällbacka.
Tę niewielką (obecnie liczy około tysiąca mieszkańców) miejscowość rozsławiła jedna z koronowanych głów szwedzkiego kryminału – urodzona tam 30 sierpnia 1974 roku Jean Edith Camilla Läckberg. We Fjällbace bowiem – oraz jej okolicach – rozgrywa się akcja wszystkich powieści autorki, które osiągają sprzedaż milionów egzemplarzy i ukazały się w ponad 50 krajach.

Czego jednak nie wiemy o współczesnej Królowej Kryminału? Oto garść ciekawostek na temat szwedzkiej Wonder Woman, jak nazywają ją rodacy.

Prawdziwi przyjaciele są gotowi zjawić się nawet w listopadzie.
Camilla Läckberg – Kaznodzieja

Camilla wkracza do świata telewizji i kina.
Szwedzka telewizja SVT nakręciła cztery filmy na podstawie powieści: Księżniczka z lodu, Kaznodzieja, Kamieniarz, Ofiara losu, natomiast aktorzy grające główne role w serialu Morderstwa we Fjällbace (Fjällbackamorden) wystąpili również w mającym premierę w 2013 roku pierwszym kinowym filmie na podstawie (piątej) powieści pisarki. Był to Niemiecki bękart (Tyskungen), znany również pod angielskim tytułem The Hidden Child.

Niektórych kobiet nic nie złamie. Mogą się ugiąć, ale nie złamią się.
Camilla Läckberg – Syrenka

Camilla tworzy postacie żyjące "własnym życiem".
Owocem współpracy pomiędzy pisarką a firmą produkcyjną Tre Vanner jest planowany na dziesięć odcinków serial Morderstwa we Fjällbace (Fjällbackamorden). Bazuje on na postaciach wykreowanych przez pisarkę w sadze o Fjällbace, ale scenariusz pisany jest specjalnie na potrzeby telewizji.

Zapominamy, jak ważny jest dotyk, a jest nam do życia niezbędny.
Camilla Läckberg – Latarnik

Camilla pisze nie tylko prozą.
One Spoon Music to firma muzyczna, którą otworzyła z uznanym producentem muzycznym i autorem tekstów Pelle Nylénem (pracował m.in. z zespołem popowym Westlife i gwiazdą muzyki country Carrie Underwood). Ich współpraca zaczęła się wówczas, gdy Super-Charlie, bohater książek dla dzieci autorstwa Camilli, zaśpiewał swój pierwszy hit. Pelle stworzył muzykę i wyprodukował piosenkę, a szwedzka królowa kryminałów napisała do niej tekst. Tworzą także muzykę i oprawę dźwiękową dla firm fonograficznych, wydawnictw muzycznych, produkcji filmowych i telewizyjnych, stacji radiowych, branży reklamowej i artystów.

(…) życie może być całkiem przyjemne. Na szczęście są rzeczy, które równoważą zło, dając tyle energii, że ma się siłę ciągnąć to wszystko.
Camilla Läckberg – Ofiara losu

Camilla to bizneswoman z artystycznym zacięciem.
Jest współwłaścicielką firmy jubilerskiej Sahara Silversmycken AB, którą założyła w Sztokholmie w 2009 roku projektanta, Lovisa Wester Backstrom, koleżanka pisarki ze studiów. Firma specjalizuje się w obróbce srebra próby nr 925.

Przeczytał gdzieś, że gdy rodzi się dziecko, rodzice przez resztę życia czują się tak, jakby im przystawiono pistolet do skroni. Wiele w tym prawdy. W głowie bez przerwy czai się lęk przed wszechobecnymi zagrożeniami.
Camilla Läckberg – Ofiara losu

Camilla ma wielkie serce.
Przez wiele lat współpracowała z fundacją Min Stora Dag (Mój Wielki Dzień), spełniającą marzenia dzieci długotrwale hospitalizowanych, a od lutego 2012 roku jest ambasadorem Swedish Childhood Cancer Foundation. Jako mama trójki urwisów wie bowiem, że zdrowie dzieci to rzecz najważniejsza na świecie dla wszystkich rodziców.

Zapominamy, jak ważny jest dotyk, a jest nam do życia niezbędny.
Camilla Läckberg – Latarnik

A Wy – drodzy Sherlockowie – co ciekawego wiecie o Królowej Kryminałów? Albo czego chcielibyście się dowiedzieć?

Share:

2 komentarze :

  1. Przeczytałem jej sześć książek. Po prostu kawał świetnej literatury.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam już za sobą wszystkie wydane w Polsce książki (poza tymi dla dzieci) oraz audiobooki. Fajnie się i czyta, i słucha. A "Pogromca lwów" jest chyba najbardziej zaskakujący ze wszystkich.

    OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates