NAJNOWSZE

wtorek, 5 maja 2015

Bez kłamstw

źródło
Zwykły dzień, taki jak każdy. Ludzie pracują, chodzą do szkoły lub nic nie robią. Niczym się nie różni od innych, bo niby dlaczego miałby się różnić? Jednak coś spada na ulicę Radomia. Prawdopodobnie jest to meteoryt, jednak jest on inny. Posiada zerową temperaturę, a z powodu zimna nie da się go dotknąć. Nie niszczy go nawet laser. Co to jest? Gdy naukowcy z całego świata próbują się tego dowiedzieć, Józef wraca ze szpitala, spotykając przy tym swoich kolegów od wódki i trafia na coś wyjątkowo dziwnego – węża, który zamienia się w byka, a następnie w dziwne zwierzę, które jednym tchnieniem morduje wszystkich oprócz Józefa. Wniosek z tego taki, że nie powinno łączyć się leków z alkoholem. Ale czy na pewno są to tylko halucynacje? Czemu prezydent Polski spotyka się z głowami tak potężnych państw jak Stany Zjednoczone i Rosja?

Tytuł: 666 do mroku
Autor: Robert Gong
Wydawnictwo: ALFA-ZET 7

Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej książce. Jednak opis zamieszczony z tyłu bardzo mnie do niej zachęcił. Nie zdradził nic z fabuły, jak to często się zdarza w tego typu opisach. Ta krótka notka jednak pokazała wszystko, co najlepsze w książce. Czy się myliła? Nie, raczej nie, choć to nie było do końca to, czego oczekiwałam. Powieść jest dla mnie dwupoziomowa. Jeśli czytelnikowi nie przeszkadza pierwszy poziom, drugi otwiera przed nim całą swoją duszę...

Pierwszym poziomem sytuacja, zdarzenia, oględnie mówiąc – fabuła powieści. Jest ona bardzo nietypowa, czasami wręcz groteskowa. Wydarzenia w książce nie mają odwzorowania w rzeczywistości, pomijając fantastykę, występującą w 666 do mroku. Ludzie w takich sytuacjach nie odnoszą się do siebie w taki sposób. Sam wątek fantastyczny jest też bardzo przekoloryzowany. To trochę jak stara baśń, w którą wierzyli starzy, zastraszeni ludzie. Przybiera dokładnie taką postać, która – niestety – często zniechęcała mnie do książki. Po co czytać coś, co można opowiedzieć w pięciu zdaniach?

Nauka jest czymś wspaniałym. I nawet nie kłóci się z religią.
Powinna pomagać wszystkim ludziom, a nie tylko wybranym.

I w tym momencie pojawia się drugi poziom, który bardzo mnie zaskakuje. Mimo że powieść jest groteskowa, nierealna i często przesadnie wulgarna, ukazuje nam sprawy ważne, z którymi spotykamy się na co dzień. Ostrzega nas przed złem i zagładą, które sami sobie niesiemy. Pod zasłoną alkoholizmu i pieniędzy jest głęboka refleksja na temat ludzkości i jej poczynań. Najlepszym przykładem jest główny bohater – Józek. Profesor, który wykładał na Harvardzie, jeden z wyższych pracowników w Watykanie, jednym słowem – człowiek, który osiągnął wszystko. Czym jesteś wyżej, tym upadek bardziej boli. Alkohol go zniszczył. Zniszczył wszystko, co osiągnął, i z wykształconego człowieka stworzył cień dawnej potęgi. Powieść tym przykładem pokazuje nam wiele – jak łatwo upaść i dać się skusić się złu. Jednakże pokazuje również, że jeśli raz w życiu coś się osiągnęło, nie da się spaść na samo dno.

Muszę również przyznać, że – mimo oczywistych wad – książkę czytało się bardzo dobrze. Jest ona krótka i napisana lekkim piórem, co pozwala na przeczytanie jej w jeden wieczór. Nie posiada całej gamy cytatów, które można później wykorzystać w różnego typu pracach czy po prostu w życiu. Jednak ma w sobie to coś. Często irytował mnie ten wcześniej wymieniony poziom pierwszy, ponieważ lubię książki barwne, pełne cytatów, metaforycznych opowieści, a ta powieść była jedną kiepską, ale prawdziwa metaforą.

Jeśli lubicie lekkie książki na wieczór, ale wnoszące coś do waszego życia, 666 do mroku nadaje się idealnie. Jak wcześniej wspomniałam, czyta się ją szybko. Uważam, że warto poświęcić jej te kilka godzin.

Share:

1 komentarz :

  1. Z miłą checia zapoznałabym sie w niedalekiej przyszłości z tą książką, gdyż brzmi naprawdę ciekawie, a ponadto potrzebuje teraz lektury, którą czyta się dość szybko. Dzięki za polecenie! (o)

    OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates