NAJNOWSZE

poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Perełki
Powieść obyczajowa


Tytuł: Powrót do Barcelony
Autor: Anna B. Kann
Wydawnictwo: Pascal
Data premiery: 12 sierpnia 2015 r.Powrót do Barcelony to druga część przesyconej tańcem i muzyką serii zapoczątkowanej powieścią Do zobaczenia w Barcelonie (nasza recenzja).

Ewa – zdradzona przez męża i Paco – zastanawia się, co powinna zrobić ze swoim dalszym życiem: czy wrócić do Polski, do dzieci, czy zostać w Barcelonie – jej drugim miejscu na ziemi, które stanowi dla niej opokę. W jednym momencie decyduje się na wyjazd do Lizbony; chce odpocząć od ponurej rzeczywistości i przemyśleć pewne sprawy. Tam poznaje osobę, która uświadamia jej, że szczęście tak naprawdę zaczyna się w niej samej... 

Po bardzo udanej debiutanckiej powieści Anna B. Kann powraca z kontynuacją, która wyjaśnia dalsze losy Ewy i Paco. Nie spotkamy się już z Gośką i pozostałymi "tańczącymi" dziewczynami, co nie oznacza, że nie poznamy nowych, równie ciekawych bohaterów. Powrót do Barcelony to niezwykle barwna opowieść o życiu, które niejednokrotnie płata nam figle i weryfikuje nasze plany i marzenia. To historia pełna refleksji, ale niepozbawiona literackiego polotu. Dodatkowym walorem powieści są także klimatyczne opisy miejsc oraz obecność muzyki i tańca. W pierwszej części było flamenco, teraz pojawia się również tango i fado. Niewątpliwie jest to książka, która zachwyci niejednego czytelnika poszukującego lekkich opowieści. 

Powieść sensacyjna 

TytułCo nas nie zabije
Autor: David Lagercrantz
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data premiery: 27 sierpnia 2015 r.Udało się! Miłośnicy Millenium doczekali się jej kontynuacji, tym razem autorstwa Davida Lagercrantza.

Bo ja jestem, proszę pana, na zakręcie. Każdego w życiu może spotkać kryzys. Tym razem dotyka on Mikaela Blomkvista, który rozważa porzucenie pracy dziennikarza śledczego. Jednocześnie Lisbeth Salander postanawia wziąć udział w ryzykownym ataku hakerskim. Wtedy ich historie się splatają. Okazuje się, że profesor Balder zna szokujące informacje na temat amerykańskich służb specjalnych i koniecznie potrzebuje pomocy Mikaela. Niewiele myśląc, bohater leci do Doliny Krzemowej. Tylko tutaj może napisać tekst, który zdecyduje nie tylko o losach jego kariery, ale też całego świata.


Co nas nie zabije, to kontynuacja. Miłośnicy serii dzielą się na niezdecydowanych, którzy boją się utracić dobre wrażenie po poprzednich częściach, i tych przekonanych ciekawością. Porównanie do wcześniejszych tomów jest nieuniknione. Na pewno możemy się spodziewać akcji, ciekawej historii oraz napięcia. A sami bohaterowie – czy tak samo przypadną czytelnikom do gustu? W książkach takich jak ta wiele może się wydarzyć.


Powieść fantastyczna

Tytuł: Otchłań

Autor: Robert J. Szmidt
Wydawnictwo: Insignis
Data premiery: 26 sierpnia 2015 r.
To już druga, po Dzielnicy obiecanej, książka w Uniwersum Metro 2033 z akcją osadzoną w Polsce. Tym razem apokalipsa dotknęła Wrocławia. 20 lat po wojnie nuklearnej zaludnienie wciąż jest na niskim poziomie. I jak tu żyć? Trzeba przyznać, nie będzie lekko!

Świat z Otchłani to klasyczna wizja apokalipsy. Promieniowanie na powierzchni jest zbyt silne, żeby mógł tam żyć człowiek. Co więcej, w przyrodzie zaszły niepokojące zmiany czyniące środowisko jeszcze bardziej niebezpiecznym. Garstka ocalałych zmuszona jest chronić się w kanałach, gdzie tworzy małe społeczności, nazywane enklawami. Zapasy kurczą się w zastraszającym tempie. Nauczyciel, czyli ostatni z pamiętających świat przed wojną, zrobi wszystko, by chronić swojego niepełnosprawnego syna. W tym celu postanawia dotrzeć do podziemi Fallusa. Jednak droga nie będzie ani prosta, ani przyjemna. Czy uda mu się dotrzeć na miejsce? Czy sprosta wyzwaniu?

Oparta na klasycznym pomyśle fabuła zaskakuje nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Jak przystało na prawdziwą przygodę, historia wciąż nabiera tempa. Mocnym punktem jest też zakończenie, które tłumaczy wszystkie niejasności. A jakie – sprawdźcie sami!

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates