NAJNOWSZE

czwartek, 17 września 2015

Opowiem ci bajkę...

źródło
Plany? Marzenia? Nadzieje? A co, jeśli trzeba postawić wszystko na jedną kartę i wybrać inną drogę...?
Tytuł: Inna bajka
Autor: Kasia Bulicz-Kasprzak 
Wydawnictwo: Świat Książki


Karolina Jabłońska jest studentką ostatniego roku chemii. Miała ambitne życiowe plany – skończenie studiów, doktorat, kariera... Jednak los zadecydował za nią. Dziewczyna dowiaduje się, że jest w ciąży. I wcale nie uważa tej informacji za dobrą, wręcz przeciwnie – wydaje się przerażona, bo cała jej skrupulatnie planowana przyszłość legła w gruzach. Mało tego – jej znajomość z ojcem dziecka nie jest zbyt długa... Czy Karolinie uda się zaakceptować to, co przyniósł jej los? Jaką podejmie decyzję? W końcu – czy mimo przeciwności będzie szczęśliwa? 

Po Inną bajkę sięgnęłam z czystej ciekawości. Nigdy wcześniej nie miałam styczności z twórczością Kasi Bulicz-Kasprzak, dlatego nie wiedziałam, czy dobrze trafiłam, czy może skazałam się na drogę przez mękę. Tytuł i opis sugerowały interesującą historię. Pomyślałam więc: dlaczego by jej nie przeczytać?. I przeczytałam...

Mimo że powieść ta porusza kwestię ciąży i macierzyństwa, nie są to jedyne tematy w niej zawarte. Jest to przede wszystkim historia dziewczyny, której marzenia w jednej chwili pękły niczym bańka mydlana. Narracja pierwszoosobowa, którą zastosowała autorka, okazała się niezwykle ciekawym pomysłem, ponieważ dzięki niej możemy poznać myśli bohaterki, utożsamić się z nią i wyruszyć w podróż do odkrycia własnego wnętrza.


Nigdy nie jest za późno na szczerość.Uwagę czytelnika od samego początku zwraca niesamowita kreacja Karoliny – dziewczyny młodej, ładnej, ale przede wszystkim mądrej, błyskotliwej i ambitnej. To typ kobiety, która ma jasno określone cele i dąży do nich, spełniając swoje marzenia. Gdy na jej drodze pojawia się przeszkoda, zatrzymuje się i podejmuje refleksję nad życiem, ale nie zawraca... Kasia Bulicz-Kasprzak skupiła się na tym, aby przedstawić jej drogę do odkrycia siebie. Opisała poszczególne etapy ciąży i związane z nią emocje, w związku z czym czytelnik zostaje wtajemniczony we wszystkie sekrety tego niezwykłego stanu. Są wzloty i upadki, radość i łzy...

Sposób ukształtowania historii jest interesujący. Autorka nie pokazuje ani tylko jasnych, ani tylko ciemnych stron ciąży. Powieść obfituje w humor i choć traktuje o trudnych sprawach, została napisana płynnie i naturalnie; jest lekka i przyjemna. Wszyscy bohaterowie są prawdziwi i barwni. Oprócz Karoliny poznajemy też jej rodzinę, znajomych i przyjaciół... oraz ojca dziecka, Rafała. Każda postać została w jakiś sposób omówiona, tak aby czytelnik mógł ją poznać i albo polubić, albo nie. Autorka zadbała o to, żeby wszystkie wątki zostały starannie dopracowane, a fabuła – pozbawiona chaosu.

Niczego nie żałuję. Przecież dziecko to skarb. A gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje.


Wydawać by się mogło, że Bulicz-Kasprzak stworzyła ckliwą opowieść... Nic bardziej mylnego. Inna bajka jest mieszanką zarówno humoru, jak i wzruszenia. To słodko-gorzka historia dziewczyny, która dojrzewa do odpowiedzialności i dorosłego życia, walczy o własne szczęście mimo przeciwności losu i nie poddaje się. To powieść o odkrywaniu. Skłania do refleksji nad tym, jak kręte mogą być ścieżki ludzkiego życia, i daje nadzieję na to, że po deszczu zawsze wychodzi słońce.

Polecam tę książkę czytelnikom, którzy oczekują lekkiej i odprężającej historii. Nie zawiedziecie się, gdyż – jak już wspomniałam – choć jest to powieść przepełniona emocjami, nie o smutek i łzy w niej chodzi. Najważniejsze są wartości, które należy w życiu pielęgnować. Inna bajka jest z życia wzięta i choć nie jest do końca "bajkowa", z pewnością zachwyci niejednego. 

(...) tak już bywa w bajkach – książę spotyka piękną dziewczynę i zakochuje się w niej na zabój. Za sprawą złych czarów zapomina o niej, o obietnicach i uczuciach. Dziewczyna musi przywdziać ciężki strój i kamienne buty (...) i zwalczyć wiele przeciwności losu, by zdjąć zaklęcie. Potem już mogą żyć długo i szczęśliwie.

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates