NAJNOWSZE

czwartek, 7 stycznia 2016

Magii nie można się nauczyć – ją trzeba poczuć!

źródło
Agnieszka jest prostą dziewczyną z doliny. Kocha swoją wioskę, położoną w Królestwie Polnii, rodzinę i najlepszą przyjaciółkę Kasię. Uwielbia przemierzać las i biegać między drzewami, a każdy podmuch wiatru zapiera jej dech w piersi. Niedaleko rozpościera się jednak złowrogi Bór, pełen stworów, zepsucia i najgorszych potworności, którego cień sięga coraz dalej... Mieszkańcy wioski żyją w złudnym poczuciu bezpieczeństwa, które zapewnia im potężny czarodziej, zwany Smokiem, mieszkający w okazałej wieży. Jego opieka ma jednak swoją cenę. Raz na dziesięć lat Smok zabiera do wieży siedemnastoletnią dziewczynę, która służy mu przez ten czas, po czym ją wypuszcza.


Tytuł: Wybrana
Autor: Naomi Novik
Wydawnictwo: Rebis


Zbliża się kolejny Dzień Wyboru. Agnieszka od zawsze wiedziała, że Smok zabierze Kasię, która jest najpiękniejszą i najzdolniejszą dziewczyną w całej wiosce. Nie przypuszczała jednak, jak bardzo może się pomylić...

Od zawsze kochałam baśnie, jedne bardziej, drugie mniej, ale wszystkie miały dla mnie szczególne znaczenie. Czytane w dzieciństwie pomagały nie tylko szlifować mi tę umiejętność, ale dzięki nim odkryłam inne światy, gdzie magia jest na porządku dziennym i wszystko może się wydarzyć. Naomi Novik urodziła się w Nowym Jorku, ale jej mama była rodowitą Polką, która zaszczepiła w córce miłość do polskich baśni i legend. Autorka wyraźnie wplotła w swoją historię baśniowe motywy, jednak oprócz tego obdarowała niektórych bohaterów także polskimi imionami.

Naomi Novik wyznaczyła bardzo cienką granicę między rzeczywistością a baśnią, która niejednokrotnie się zaciera. Magia jest wyczuwalna na każdej karcie książki, która wręcz nią emanuje. Zaskoczyła mnie jednak drastyczność powieści, bo pomimo że Wybrana została oparta na baśniach, to w przeciwieństwie do nich wielu bohaterów... ginie. Uważam jednak, że dzięki temu staje się ona bardziej realistyczna i rzeczywista, gdyż mamy świadomość, że każdy bohater jest zagrożony.

Fabuła książki w większej mierze jest nieprzewidywalna i tylko w niektórych momentach mamy pewność, co czai się tuż za rogiem. Wybraną czyta się błyskawicznie – kartka za kartką coraz głębiej zanurzałam się w tę historię tak bardzo, że zanim się obejrzałam – przeczytałam ostatnie zdania. Jedną niezmienną i najbardziej znaną cechą baśni jest to, że dobro zawsze wygrywa. Dlatego autorka zaskoczyła mnie zakończeniem, ponieważ znalazła... trzecie wyjście z sytuacji, nie kończąc swojej powieści ani w sposob pozytywny, ani negatywny.

Rzadko poruszam w recenzji sposób wydania książki, gdyż najważniejsza jest przecież treść, jednak nie mogę nie wspomnieć o tym, w jak piękny sposób została wydana Wybrana. Okładka idealnie odwzorowuje treść powieści – wiele elementów, które mają związek z fabułą, jednak nic nie zdradzają, ponieważ są zaledwie kilkoma puzzlami w układance. Dodatkowo książka jest dostępna wyłącznie w twardej oprawie, a przyjazna dla oka czcionka, ze zdobieniami na początkach rozdziałów sprawia, że nie można się na nią napatrzeć.

Wybrana to książka pełna magii, przyjaźni i miłości, ale to również podróż w całkiem nowy świat, sklejony ze znanych baśni, jednak wciąż nieprzewidywalny. Mogłabym bez końca rozpływać się nad tą powieścią, która stoi już na półce z ulubionymi książkami, ale sami powinniście odkryć wszystkie jej tajemnice i osobiście poznać Agnieszkę, a także pokochać Smoka!

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates