NAJNOWSZE

poniedziałek, 22 lutego 2016

Tropem Tess GerritsenProblem polega na tym, że zło nie zniknie – stwierdziła. – Nawet gdy zasłonimy oczy i uszy, nadal będzie istniało.

Dawca, Tess Gerritsen


Autorka wielu książek o tematyce kryminalnej. Od romansów aż po medyczne thrillery. Ponieważ studiowała medycynę, jej książki są z tego punktu świetnie dopracowane, drobiazgowo oddają wiele anatomicznych i technicznych szczegółów. Bardzo często bohaterowie stworzeni przez Gerritsen to lekarze, patomorfolodzy bądź policjanci.

A właściwie bohaterki, ponieważ to one przeważają. W większości przypadków są to silne, wykształcone i odważne kobiety. Nierzadko mają za sobą trudne przeżycia – śmierć bliskich, rozwód, niepowodzenia w pracy... Te doświadczenia wzmacniają je i sprawiają, że wrażliwe wewnątrz kobiety, ubierają pancerze "twardzielek". Mimo wszystko do ich serc też puka miłość, współczucie czy empatia.

Tess Gerritsen zaczynała od pisania romansów z wątkami kryminalnymi, jednak jej pisarska kariera nabrała przyspieszenia, kiedy zaczęła publikować thrillery medyczne. Stanęła wśród takich sław, jak Cook, Palmer czy Crichton. Jej książki zaczęły przebojem zdobywać światowe listy bestsellerów.

Tym, co wyróżnia zdecydowanie twórczość tej autorki, jest realizm medycznych aspektów. Ponieważ studiowała medycynę, wykreowane przez nią miejsca zbrodni, ofiary i procedury medyczne są opisane precyzyjnie, z odwzorowaniem najdrobniejszych szczegółów. W powieściach Gerritsen medycyna odgrywa zdecydowanie dużą rolę. Bohaterowie poruszają się w lekarskim świecie, nierzadko trafiają na sprawy z medycznego półświatka. Nielegalne przeszczepy, łapówki, tajne badania – autorka porusza wiele kontrowersyjnych tematów. Na dodatek potrafi trzymać w napięciu do ostatniej strony.


Telefon o północy

Pierwsza powieść Tess Gerritsen, została wydana w 1987 roku.
Młoda kobieta dostaje wiadomość o nagłej śmierci męża. Ponieważ nie wierzy w jej okoliczności, podejmuje własne śledztwo, które prowadzi ją w sam środek spisku szpiegowskiego, obejmującego agencje z wielu krajów, m.in. Mossad i CIA... Sarah z pomocą agenta Nicka O'Hara wplątuje się w aferę polityczną, przez którą jej życie staje się zagrożone.
Jest to książka głównie dla kobiet, ale nie można jej nazwać typowym romansem. Zapewnia bowiem spory dreszczyk emocji i wciąga między swoje strony czytelniczki, które lubią tropić zagadki.

Ciało
Książka wydana w 1994 roku zdecydowanie bardziej wpasowuje się już w klimat thrillera. To historia lekarki sądowej, która trafia na trop mordercy, zabijającego swoje ofiary nowym, eksperymentalnym narkotykiem. Trzy kobiety, które łączy jedna firma farmaceutyczna, trafiają do prosektorium, w którym pracuje Kat Novak. Kobieta zaczyna kojarzyć fakty i wkrótce staje się niewygodna... Wkrótce w jej mieszkaniu wybucha bomba, a lekarka zaczyna się domyślać, że morderca kryje się w jej bliskim otoczeniu.
Ciało to kryminał z medycyną w tle. Zagadka goni zagadkę, trudno się oderwać od przeżyć bohaterki, a plastyczność opisów przyprawia o dreszcze.

Chirurg
Wydany w 2001 roku Chirurg zapoczątkował serię Rizzoli/Isles. Brutalny morderca przeprowadza na młodych kobietach operacje wycięcia macicy bez znieczulenia. Trop prowadzi do spraw sprzed lat, jednak ówczesny sprawca zginął z ręki ostatniej niedoszłej ofiary. Teraz czuje się ona znów zagrożona i szuka pomocy u detektywa prowadzącego śledztwo.
Kolejna książka, która ukazuje kunszt warsztatu Gerritsen. Wysoki poziom, bogactwo różnorodnych postaci i przerażająca wiarygodność wydarzeń nie pozwalają ani na moment oderwać się od lektury. Z każdą kolejną stroną odkrywamy, że nic nie jest tym, czego się spodziewamy...

Podążyliśmy dzisiaj tropem Tess Gerritsen i jej medycznej wiedzy. Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie fragmenty jej twórczości zachęcą was do wejścia w mroczny świat morderstw i śledztw prowadzonych przez niezwykłe kobiety.

Zapraszam na kolejne śledztwo już w następny poniedziałek!

Share:

3 komentarze :

  1. Uwielbiam jej książki! Co prawda jej thrillery romantyczne do gustu mi nie przypadły, ale thrillery medyczne kocham!

    OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates