NAJNOWSZE

sobota, 22 marca 2014

Jeśli nie kultura, to...Przed wami druga część niesamowitego kulturalnego wywiadu z redaktor eKulturalni.pl!

A więc... Czym jest kultura i czy istnieje jakiś sensowny zamiennik?

5. Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła – tak twierdziła Wisława Szymborska. W jaki sposób możesz odnieść się do jej słów? 

Mogę się z nią tylko zgodzić.

6. Jak dokończyłabyś zdanie: Jeśli nie kultura, to…?

To kiepsko.

7. Czy uważasz, że jednostka w społeczeństwie jest w stanie zdziałać cuda?

Znacie tę myśl: Jeśli jedna kropla powiedziałaby: "nie jestem potrzebna", nie byłoby oceanu? To działa w dwie strony. Nie byłoby wielkich rzeczy, gdyby nie jednostka, ale nie byłoby ich również, gdyby nie współpraca. Często coś, co może się wydawać sukcesem jednej osoby, jest wynikiem pracy wielu ludzi. Weźmy na przykład film: to nie jest tylko dzieło reżysera, swój udział ma w tym wiele innych osób: od aktorów, operatorów i montażystów, poprzez stylistów i charakteryzatorów, po stażystę, który parzył i przynosił kawę. Może właśnie po jej wypiciu reżyser dostał olśniewającej myśli i zmienił coś, co miało wpływ na sukces produkcji? Tak samo jest w przypadku literatury, muzyki oraz innych dziedzin kultury i życia. Ale to z kolei nie oznacza, że jedna osoba nie jest w stanie nic osiągnąć – wręcz przeciwnie. Jednak musi pamiętać, że sukces jest wynikiem wytrwałej pracy, wielu wyrzeczeń oraz wiary, że się uda.

8. Czy są użytkownicy portalu, których cenisz najbardziej? 

Cenię wszystkich, cieszę się, że chcą być częścią tej społeczności. Lubię, gdy są aktywni, gdy publikują wpisy, dzielą się twórczością. Staram się, na ile mogę, nagrodzić ich zaangażowanie – pisząc o nich, promując ich treści i talenty. To są świetni ludzie, niech świat się o nich dowie. Jesteśmy po koncercie laureata Wyszukiwarki Talentów – plebiscytu organizowanego na łamach portalu. W walentynki podczas specjalnego pokazu w kinie Światowid zwycięzca konkursu wystąpił przed publicznością i zaprezentował ludziom swoją twórczość. Materiał z koncertu można zobaczyć tutaj:http://ekulturalni.pl/Stronag%C5%82%C3%B3wna/Artyku%C582wgazecie/tabid/87/IndexID/2453/Default.aspx Zapraszamy!

Chcemy wspierać ludzi utalentowanych – to jedno z naszych zadań.

W kwestii działań na samym portalu cieszy mnie, gdy użytkownicy podejmują dyskusję, gdy rozmawiają o tym, co zamieścił jeden, co napisał drugi. Wiem, że to ważne, bo nikt przecież nie zamieszcza swojego tekstu po to, by nikt inny go nie przeczytał.

9. Co według Ciebie składa się na kulturę?

To bardzo trudne pytanie i mogło być tematem osobnej rozmowy. Najprościej mówiąc, kultura jest dla mnie tym, czym jest z definicji: zbiorem wytworów i zachowań ludzi. Ale to bardzo uogólniona definicja. Jest kultura materialna i duchowa, jest twórczość. To też tradycja, wierzenia i przekonania oraz sposób, w jaki się zachowujemy – czyli kultura osobista. Jest kultura języka, o której warto mówić teraz w dobie Internetu. Jest kultura wysoka i popkultura. 

Ostatnio rozmawiałam z koleżankami o tym, że słowo kultura jest nadużywane, że zrobiło się modne. To słowo, które ma pozytywny wydźwięk. Jak coś jest kulturalne, to jest dobre. To się sprzeda: jesteśmy kulturalni, bo sprzedajemy kolorowe farby do elewacji; a my do opakowania karmy dla psa dodajemy gratis płytę. To oczywiście wyolbrzymienie i wymyślone przypadki, ale chciałam w ten sposób zwrócić na to uwagę.

Czytałyście lub oglądałyście Kwiat pustyni? Waris Dirie opowiadała tam o pewnej tradycji, o obrzędzie będącym częścią ich kultury, któremu poddawane są dziewczynki w jej rodzinnym kraju. Ale to, co im się robi, nie ma nic wspólnego z kulturą, to barbarzyństwo.

To brutalny przykład, ale myślę, że kultura to słowo, które zasługuje na to, by używać go w uzasadnionych przypadkach.

Z jednej strony słowo ‘kultura’ przewija się wszędzie, z drugiej tak naprawdę nie może doczekać się należytej uwagi. W polityce ważniejsza jest gospodarka i ekonomia. W gazetach, serwisach informacyjnych newsy sensacyjne i tzw. kryminałki mają tysiące odsłon i setki komentarzy, a rubryka "kultura" często jest, bo jest…

10. Jak wyobrażasz sobie dalszą działalność portalu? Masz jakieś plany czy podejmujesz raczej spontaniczne kroki? 

Jak wspomniałam na początku, portal należy do CSE ŚWIATOWID i wiele naszych działań jest związanych z planami instytucji.

Jednym z naszych redakcyjnych założeń jest przenoszenie działań z Internetu do świata rzeczywistego. Niebawem zamierzamy realizować projekt w zakresie edukacji medialnej. Chcemy przekonać seniorów do mediów elektronicznych, młodzieży zwrócić uwagę na jakość udostępnianych przez nich treści, na kreowanie wizerunku w sieci, a rodziców uświadomić, co ich pociechy robią, siedząc przed komputerem. Będziemy o tym pisać na bieżąco na łamach portalu – więc już teraz zapraszam do śledzenia strony.

Natomiast w kwestii działań na samym portalu trzeba przyznać, że dużo w nich spontaniczności. To, co robimy, w dużej mierze zależy od trendów panujących w sieci i od naszych użytkowników, ich aktywności. Chcemy poruszać tematy i organizować akcje, które ich zainteresują. I często są to spontaniczne kroki, działania, do których inspirują nas właśnie eKulturalni, publikując swoje wpisy, artykuły, twórczość. Chcemy, żeby to było ich miejsce – więc jeśli macie jakieś pomysły – czekamy na Wasze propozycje. A wszystkich tych, którzy to czytają, a o portalu nie słyszeli lub nie zdążyli jeszcze do nas dołączyć – zapraszamy. Twórzcie z nami tę społeczność. Bądźcie eKulturalni!


Rozmawiały
Monika Zaremba
Klaudia Raflik

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates