NAJNOWSZE

środa, 5 marca 2014

Rock rules

źródło

Rock to ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych. Pochodzi od rock and rolla, rhytm and bluesa i bluesa. Narodził się w latach 40. XX wieku w Stanach Zjednoczonych.


Brzmienie muzyki rockowej oparte jest na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem. Muzyka ta wywodzi się z bluesa oraz  jazzu. Występuje charakterystyczna zespołowość (muzyka trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół), a kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób.
Muzyka rockowa nie jest jednak jednorodnym gatunkiem muzycznym. 
Klasyfikowanie jest niezwykle trudne ze względu na mnogość stylów, ale utrudnia je także ciągła  ewolucja. Udało się jednak wyróżnić najbardziej charakterystyczne z nich. Podział ten jest czysto arbitralny.Do najważniejszych zespołów rockowych należą: Rolling Stones, Pink Floyd, The Beatles.Najważniejsze podgatunki muzyki rockowej:Rock psychodeliczny (psychedeliczny) powstał w latach 60. XX wieku w USA i Wielkiej Brytanii
Był silnie związany zwłaszcza z ruchem hippisowskim. Jego nazwa wywodzi się od tzw. psychodelików, czyli substancji psychoaktywnych.
Charakterystyczne dla tego typu rocka są długie utwory, w których słychać wpływy jazzu, bluesa, a nawet muzyki indyjskiej. Za prekursora uważa się amerykański zespół Vanilla FudgeRock progresywny wywodzi się od rocka psychodelicznego. Okres jego świetności przypada na połowę lat 60. XX wieku
Następuje podniesienie muzyki rockowej na wyższy poziom artystyczny. Utwory progresywnego rocka są bardzo złożone i wyrafinowane, jak przystało na wyższe sfery muzyczne.
Muzyka instrumentalna lub wokalno-instrumentalna, zwykle o typowo rockowym brzmieniu. Teksty są na ogół skomplikowane, o treści filozoficznej, religijnej, mistycznej, fantazyjnej.
Najważniejszymi przedstawicielami jest tzw. wielka szóstka: ELP, Genesis, Jethro Tull, King Crimson, Pink Floyd i Yes.Punk rock to całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk.
Został zapoczątkowany w połowie lat 70. XX wieku, a za pierwszy zespół punkowy uznaje się brytyjski Sex Pistols!!!
Zamierzeniem punk rocka był powrót do rock'n'rollowych korzeni muzyki rockowej. Panuje prostota w warstwie muzycznej i literackiej, czyli mało skomplikowane teksty, które trafiały do słuchaczy.
Teksty piosenek w równie niespotykany dotychczas prowokacyjny sposób poruszały tematy zarówno miłości, seksualności, jak i polityki czy problemów młodych ludzi. Muzyka, strój, zachowanie były przejawem humoru.


Przekaz zespołów grających hardcore punk był bardziej pozytywny. Zgadzając się z punkową tezą o bezsensie życia, nie ograniczały się one tylko do opisywania beznadziejności świata i jego instytucji, tworzyły bardziej pozytywne, pełne życia kawałki.
Popularność w tym czasie zdobyła także ideologia anarchistyczna propagowana m.in. przez zespół Crass.Emocore należy do podgatunków hardcore punka i istnieje od połowy lat 80. XX wieku.
Twórcami emo były zespoły głoszące zasadę DIY (do it yourself – zrób to sam), starające uwolnić się od tradycyjnych standardów hardcore'u. Określenie 'emo' wzięło się od spontanicznych i emocjonalnych zachowań członków zespołów podczas występów.
Za pierwszy zespół wykonujący tę muzykę uznawany jest Rites of Spring.
Emocore obfituje w dynamizm, przerwy melodyczne, szaleńcze i szorstkie krzyki i wrzaski oraz wściekłe, abstrakcyjne, introspektywne teksty. W miarę upływu czasu powstała nawet subkultura emo.Garage rock to amatorska wariacja twórczości grup brytyjskiej inwazji (The Beatles).
Jest to prosta, surowa forma rock and rolla, ale w tym cały jej urok. Jak to mówią: Piękno idzie w parze z prostotą – i tak jest w tym przypadku.
Do najpopularniejszych zespołów rocka garażowego zalicza się The Sonics, The Seeds, The Kingsmen.
Acid Rock to kolejna odmiana rocka psychodelicznego. Dominuje w nim ostre brzmienie zdominowane przez elektryczne gitary, a strukturalnie oparte na bluesie.
Długie improwizacje solowe, a także często przesterowane partie instrumentów klawiszowych i riffy zapowiadają nadejście hard rocka. Do najwybitniejszych przedstawicieli należą Jimi Hendrix, Cream, Iron Butterfly.Hard rock to gatunek powstały na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock and rolla. Pionierami tego gatunku były zespoły takie, jak Cream, Jimi Hendrix, Aerosmith,Guns N' Roses, Deep Purple.
Występuje ostre brzmienie oparte na przesterowanych gitarach elektrycznych, niekiedy grających w duetach i imitujących siebie, oraz agresywne, często surowo brzmiące wokale. Z muzyki hardrockowej wyewoluował gatunek heavy metal.Soft rock, light rock, easy rock, mellow rock bazuje głównie na fortepianie oraz instrumentach z nim powiązanych. Początki soft rocka sięgają lat 50. XX wieku i pionierów rock and rolla: Little Richarda, Jerry'ego Lee Lewisa i Fats Domino. Przedstawicielami są Elton John, Coldplay, Kate Nash, James Blunt.Pop rock łączy w sobie elementy popu i rocka. Piosenki pop-rockowe cechują się prostą budową, "chwytliwą" melodią i powtarzającymi się fragmentami (co jest charakterystyczne dla popu) oraz instrumentarium opartym na gitarach elektrycznych i perkusji (charakterystycznym dla rocka). Muzyka bardzo wpadająca w ucho, czasem melancholijna, aczkolwiek nigdy nie wypadająca z rockowego rytmu. Fala pop-rocka z połowy lat 90. została zapoczątkowana przez takich wykonawców, jak Alanis Morissette, Roxette czy Melissa Etheridge.Rock alternatywny:
– grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych.
– Wspólną cechą większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych było użycie cukierkowych brzmień syntezatorów i sterylna produkcja nagrań, natomiast gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był jej dokładnym przeciwieństwem.Nazwą college rock określano z kolei zespoły muzyczne sceny alternatywnej w latach 80. W ich muzyce słychać było wpływy zarówno post-punka, jak i muzyki pop. Główne zespoły odtwarzające ten gatunek to R.E.M. czy Pixies.Indie-rock to podgatunek rocka alternatywnego. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa "independent" – niezależny. Zespoły określane tym mianem często wydają swoją twórczość w małych, niezależnych wytwórniach płytowych.
Najważniejszymi brytyjskimi grupami indierockowymi lat osiemdziesiątych były The Smiths, The Stone Roses i The Jesus and Mary Chain; w Stanach Zjednoczonych natomiast Hüsker Dü, Dinosaur Jr oraz Sonic Youth. Ich muzyka bezpośrednio inspirowała takie ruchy lat dziewięćdziesiątych, jak shoegaze i brit pop. Brit pop rozwinął się w latach 90. na Wyspach Brytyjskich. Za czołowych przedstawicieli uznaje się takich artystów, jak Oasis, Coldplay, Travis, Keane, Suede, Pulp, Blur, Supergrass, The Boo Radleys, Ian Brown.
Grupy britpopowe czerpały wzorce głównie z brytyjskich zespołów lat 60.-70., takich jak The Beatles, The Who czy The Kinks, oraz grup punkowych i alternatywnych (The Jam, The Stone Roses, The Smiths).Grunge powstał w drugiej połowie lat 80. w USA.
Charakteryzuje się dość ostrym, agresywnym brzmieniem, ale zdecydowanie różnym od heavy metalu, bardziej zbliżonym do brzmienia "tradycyjnego" rocka lat 60. Następuje odrzucenie sztafażu scenicznego muzyków rockowych lat 80. oraz sztucznych brzmień elektronicznych. Większą uwagę zwrócono na przekaz, jaki niesie tekst. Więc można się domyślić, że większość tekstów była o poważnej tematyce.
Panuje dość ponury nastrój, często naładowany złością, frustracją, goryczą i ostrą negacją rzeczywistości. Charakterystyczne dla tego stylu są też klimaty autodestrukcji i nienawiści do samego siebie. Grunge powstał w Seattle i jego okolicach.
Hymnem młodzieży lat 90., będącym jednocześnie hymnem muzyki grunge, jest Smells Like Teen Spirit zespołu Nirvana. Najważniejsze zespoły grunge to Nirvana, Alice in Chains, Soundgarden, Pearl Jam.Post grunge to druga młodość grunge lat 90. Najciekawsze zespoły odtwarzające ten gatunek to Audioslave, Creed, Bush, Foo Fighters, Silverchair.Rock industrialny jest stylem muzyki rockowej powstałym po koniec lat 70. XX wieku poprzez połączenie eksperymentów i brzmień industrialu z charakterystycznym dla rockowych stylów, takich jak punk czy metal oraz ciężkim brzmieniem gitar.Symphonic rock obfituje w bogate orkiestralne brzmienie. Wykorzystuje się syntezatory, czasem przy współpracy orkiestry.
Yes, Genesis, Rick Wakeman, Procol Harum to zespoły symphonic rocka.Rock gotycki jest gatunkiem w muzyce rockowej charakteryzującym się melodyjnymi, zazwyczaj prostymi utworami utrzymanymi w molowej tonacji. W niektórych przypadkach sięgający do muzyki operowej, depresyjnym klimatem, tekstami o treści egzystencjalnej, często nawiązującymi do legend, mitologii germańskiej i słowiańskiej, powieści i filmów grozy. Zazwyczaj wokaliści posiadali głosy wysokie, operowe.
Pokrewne mu są takie gatunki, jak cold wave, dark wave, post punk, neofolk, a także rock progresywny czy industrial i noise. Treści w utworach gotycko-rockowych nawiązują często do znanych lub legendarnych postaci związanych z takimi tematami, jak śmierć, cierpienie i samotność.Southern rock odnosi się do południa USA, głównie stanów historycznie związanych z Konfederacją, oraz Teksasu i Kalifornii. Charakteryzuje się tradycyjnym przywiązaniem do bluesowych źródeł, rzewnością, charakterystyczną swobodą w interpretacji oraz improwizacją, a w sferze tekstowej często lokalnym patriotyzmem i przywiązaniem do regionu i południowej tradycji.
Przedstawicielami są Black Label Society, Creedence Clearwater Revival, Lynyrd Skynyrd, Kings of Leon.


Heavy metal jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Obfituje w ciężkie, ostre brzmienia, z długimi mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.
Pierwsze zespoły, które wykonywały heavy metal, to Led Zeppelin, Black Sabbath czy Deep Purple. Wykorzystuje się głośne, przesterowane gitary, intensywną sekcję rytmiczną, wyraźne basy i intensywny wokal. Jedną z charakterystycznych dla metalu technik jest tzw. "cymbal choke", polegający na uderzaniu talerza perkusyjnego i natychmiastowym wyciszaniu drugą ręką lub rzadziej - tą samą ręką (jak robi to Joey Jordison). Przedstawicielami są Black Sabbath, Deep Purple, Led Zepplin, AC/DC, Iron Maiden, Kiss, Motorhead.Nu-metal to gatunek muzyczny powstały na początku lat 90. XX wieku.
Termin został stworzony przez Jonathana "Hiv" Davisa w celu określenia gatunku muzyki, jaki wykonywał zespół Korn. Gatunek ten jest pochodnym takich stylów, jak grunge, metal alternatywny, funk, thrash metal, groove metal oraz industrial metal.
Najbardziej znane zespoły nu-metalu to System of a Down, P.O.D., Disturbed, Limp Bizkit, Papa Roach. Niektórzy krytycy do nu-metalu zaliczają także Rage Against the Machine i Linkin Park.


Poza tymi gatunkami istnieje jeszcze wiele, wiele innych, mniej znanych stylów muzyki rockowej.
Jak widać, zagłębienie się w zakamarki muzyki rockowej nie zna granic. Stanowi ona nieodgadnioną przestrzeń, w której każdy na pewno jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Share:

2 komentarze :

 1. Słucham głównie polskiego rocka, post-rocka i punk-rocka ale uważam, że rock jest muzyką niesamowitą. Jest też prawdą, że na polskiej scenie muzycznej ludzie grający ten gatunek muzyki osiągają bardzo wiele, są niesamowici, wyjątkowi, oryginalni a większość z nich nigdy nawet nie dostała propozycji wystąpienia w telewizji - dzięku bogu.
  Dzięki temu nie stają się pożal się boże gwiazdeczkami, gdzie żeby dostać autograf trzeba zapłacić dodatkowe pieniądze. Są to ludziem którzy się nie wywyższają, z którymi po koncercie można posiedzieć, pogadać czy pójść w pogo. Są prostymi ludźmi, którzy potrafią wnieść do naszych serc i umysłów wiele i jeszcze więcej... :)
  Pozdrawiam
  A

  OdpowiedzUsuń
 2. Masz rację, tak wielu ludzi potrzebuje dziś prawdziwej muzyki, przede wszystkim takiej, której twórcy nie będzie zależało tylko na tym, żeby zbić fortunę, ale żeby trafić w tłum. :)

  OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates