NAJNOWSZE

poniedziałek, 23 czerwca 2014

Dante Alighieri

źródło
Dante urodził się w maju lub czerwcu (dokładna data urodzenia nie jest znana) 1265 r. we Florencji, wychowywał się w drobnoszlacheckiej rodzinie. Studiował retorykę, gramatykę, filozofię, literaturę i teologię i należał do ruchu literackiego Dolce stil novo (z wł. słodki nowy styl), który zrzeszał poetów włoskich działających na przełomie XIII i XIV wieku we Florencji. Poeci ci nawiązywali do liryki prowansalskiej i ukazywali miłość jako twór idealny. 

Jego pierwszym dziełem było Vita nuove (z wł. nowe życie), na którego powstanie wpływ miała przedwczesna śmierć jego ukochanej Beatrycze Portinari (jej postać została również umieszczona w Boskiej komedii). Prowadził działalność polityczną, w wyniku której został wygnany z kraju. Ponadto twórczość Dantego dawała natchnienie wielu kompozytorom, a także przyczyniła się do powstania utworów nią inspirowanych, np. Symfonia Dantejska czy opera Francesca da Rimini.

Tworzył na przełomie średniowiecza i renesansu. Fascynował się twórczością i filozofią Wergiliusza, który był literackim patronem Dantego. W Boskiej komedii mówi o nim "ojciec", a siebie uważa za jego syna. Przez całe swoje życie przechadzał się po dworach włoskich i rozwijał swój talent pisarski. Jednak do ojczyzny nie powrócił już nigdy. Zmarł w Rawennie w nocy z 13 na 14 września 1321 r.


Tytuły dzieł autora (alfabetycznie):


Commedia Divina (Boska Komedia)
Convivio (Biesiada)
Detto d'Amore (Słowa miłosne)
 
De monarchia (Monarchia)
De vulgari eloquentia (O języku ludowym)
Eclogues
Epistolae
Il Fiore
(Kwiat)
Le Rime (Rymy)

Quaestio de aqua et de terra
Vita nuova (Nowe życie).

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates