NAJNOWSZE

poniedziałek, 30 czerwca 2014

Legenda boksu

źródło
Władimir i Witalij. Dr Steelhammer i Dr Eisenfaust. Wydawałoby się zwykli ludzie. A jednak nie. Ukraina szczyci się nimi, to prawdziwi bohaterowie! Dlatego warto ich poznać. Przed Wami ONI.


Kliczkowie są historią współczesnego boksu, to oni stworzyli fundamenty, to oni osiągnęli więcej, niż ktokolwiek mógłby osiągnąć. Znaleźli się na samym szczycie. Obaj. I tym samym zrealizowali braterski projekt. 

Ich życie nie było usłane różami. Ich rzeczywistość przeplatała się z tą postradziecką. Jednak mimo wszystkich przeciwności losu przełamali stereotypy i zaskoczyli niejednego.Braterska miłość, sport, mafia, polityka, życie.


Muszę przyznać, że biografia ta zachwyciła mnie od pierwszych stron. Postacie Kliczków nie są mi obce. Pamiętam te wieczory oczekiwania na ich walki, napięcie, trzymanie kciuków i uśmiechanie się w duchu. Siła osobowości każdego z nich działała na mnie jak siła grawitacji. Coraz bardziej przywiązywałam się do nich, aż w końcu nie potrafiłam się od nich uwolnić. Czytałam różnorodne artykuły dotyczące ich działalności, śledziłam ich. Można powiedzieć, że w pewnym sensie się z nimi zaprzyjaźniłam.


Zanim sięgnęłam po tę książkę, nie spodziewałam się tak dokładnego przedstawienia Kliczków. Leo Linder prezentuje praktycznie każdy szczegół z życia braci, dzięki czemu czytelnik zagłębia się w ich losy i śledzi każdy ich krok. Niesamowite jest to, że autor używa przy tym tak prostego języka i posługuje się stylem, który przyciąga czytelnika swoją lekkością. Fabuła została skonstruowana bardzo starannie, poszczególne wątki tworzą jednolitą całość. Nazwy rozdziałów to słowa-klucze historii głównych bohaterów. Dodatkowym atutem książki są oczywiście zdjęcia wraz z podpisami, dzięki którym czytelnik może swobodnie przenieść się do świata Kliczków i obserwować rzeczywistość z ich perspektywy. Wywiady z braćmi to wisienka na torcie. Zapewne każdy z nas marzy o tym, by stanąć twarzą w twarz  z  mistrzami świata. I oto, czytając rozmowy z braćmi, możemy przez chwilę poczuć się jak dziennikarze, którym Kliczkowie zwierzają się z własnego życia.  

Leo Linder, streszczając życie Kliczków, wywołuje w czytelnikach chęć poznania ich. Zarówno Władimir, jak i Witalij są bardzo inteligentnymi osobami, a przede wszystkim wrażliwymi na okrucieństwo świata. Można by rzec, że są braćmi nie tylko dla siebie, ale dla każdego z nas. Ich dobroć, niesamowita uczciwość i chęć niesienia pomocy to tylko niektóre z ich zalet. Oczywiście nikt z nas nie jest idealny, również oni. W swoim życiu popełnili niejeden błąd. I to w nich jest najpiękniejsze. Są mistrzami, ale jednocześnie ludźmi, którzy tak jak my żyją na tym świecie, można spotkać ich na ulicach, można ich poznać, porozmawiać z nimi. Nie są wytworem wyobraźni, nie przesiąknęli sławą, ale mają jej świadomość.

źródło


Biografia ta stanowi esencję historii ówczesnego Związku Radzieckiego i codzienności Kliczków. Śledząc ją, potencjalny czytelnik dowiaduje się, w jaki sposób bracia zainteresowali się boksem oraz jakie były ich relacje od najmłodszych lat. Niepowtarzalna jest braterska miłość Władimira i Witalija łączy ich nierozerwalna więź. Sam Linder w biografii pisze:  Oni są zawsze w parze. I tylko we dwójkę są niepokonani – jeden naprawia błąd drugiego, a gdy jeden z nich walczy, drugi towarzyszy mu na ringu. Kto ma zamiar pokonać jednego z braci, musiałby posłać na deski obu.  

Starszy brat stał się inspiracją dla młodszego, a teraz obaj są legendą. Pokonają wszystkich, ale nie siebie.

Leo G. Linder spisał się na medal. Poruszył kwestie, których nikt nie znajdzie w Internecie, powołał się na opinie samych braci dotyczące ich sukcesów i porażek, związków i przeżyć. Przekazuje czytelnikowi całą prawdę, odpowiada na wszystkie pytania dotyczące życia Kliczków, ale nie idealizuje ich. Właśnie za to cenię sobie tę lekturę. 


Biografię polecam wszystkim, których urzekł urok braci Kliczko. Jest to przyjemna lektura na wakacyjne wieczory.


Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates