NAJNOWSZE

piątek, 20 czerwca 2014

Mistrzowie dedukcji

Tematem powieści detektywistycznej jest śledztwo, zmierzające do wykrycia sprawcy zbrodni opisanej na początku utworu; najczęściej sprawą zajmuje się detektyw-amator, który stoi na straży moralności, lub prywatny detektyw. Zaś powieść kryminalna charakteryzuje się fabułą skupioną wokół zbrodni; morderstwem z reguły zajmuje się policjant.


Dedukcja to rodzaj rozumowania logicznego, mającego na celu dojście do określonego wniosku na podstawie założonego wcześniej zbioru przesłanek.
Najbardziej znanymi detektywami świata literatury są Sherlock Holmes, Herkules Poirot, Sir Henry Merrivale.

Sherlock Holmes (źródło)

Sherlock Holmes to bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conan Doyle'a. Gdy ten uśmiercił Sherlocka, brytyjscy czytelnicy nosili czarne przepaski na znak żałoby. Holmes był genialnym detektywem, wykorzystującym do 
rozwiązywania zagadek kryminalnych dedukcję. Miał brata o imieniu Mycroft, który posiadał większe zdolności, lecz nie korzystał z nich tak często jak Detektyw.Herkules Poirot to fikcyjna postać detektywa stworzona przez Agatę Christie. Urodził się w Belgii, gdzie pracował jako oficer policji. Po I wojnie światowej przeprowadził się do Anglii, gdzie  zaczął pracować jako prywatny detektyw. Charakterystyczne cechy  jego postaci to niski wzrost, jajowata głowa i starannie wypielęgnowane wąsy.


Herkules Poirot (źródło)Sir Henry Merrivale to postać literacka brytyjskiego detektywa stworzona przez Johna Dicksona Carra. Ma szlacheckie pochodzenie i jest wszechstronnie wykształcony, ze stażem w MI6 (brytyjska służba specjalna powołana w 1909 roku do prowadzenia wywiadu zagranicznego). Nosi okulary, jest łysy i ma usposobienie choleryka.


Sir Henry Merrivale (źródło

Share:

1 komentarz :

  1. Sherlock to cudowna postać. (niee, wcale nie fanka serialu... xD) Ale tak naprawdę czytałam książki, oglądałam filmy, serial i nadal nie mogę nadziwić się jego zdolnościom :)

    OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates