NAJNOWSZE

niedziela, 1 czerwca 2014

Weź życie w swoje ręce

Źródło
Zapewne wielu z nas słyszało te słowa od rodziców czy przyjaciół. Nie można zaprzeczyć, że każdy człowiek upada. Nigdy nie wiemy, co nam przyniesie los i z czym przyjdzie nam zmierzyć się następnego dnia. Niewątpliwie potykając się, można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się – tak rzekł Johann Wolfgang Goethe.


Dawniej, gdy patrzyliśmy na świat oczami dziecka, życie było wielką zagadką i – zdawałoby się – ciekawą przygodą. Gdy nadeszła dorosłość, niekiedy wraz z nią pojawiło się również rozczarowanie. Dlaczego właśnie ono? Ponieważ mamy nadzieję, że świat będzie nas witał z otwartymi ramionami i spełniał wszystkie pragnienia, które zrodzą się w naszych głowach. Na szczęście tak nie jest, bo czym byłyby marzenia, gdyby spełniały się w chwili, w której się zrodziły? Czy moglibyśmy wciąż nazywać je marzeniami? 

W dzisiejszych czasach na świecie dominują pieniądze, telewizja, seks. Ludzie bardzo często sięgają po narkotyki – w szczególności młodzież – alkohol i inne używki. Co sprawia, że młode osoby popadają w sidła poważnych uzależnień? Z pewnością bardzo często jest to brak zrozumienia, akceptacji i różnego rodzaju problemy… Rzadziej ciekawość czy znudzenie. Czy takie osoby przestały marzyć? Po części pewnie tak. Uciekają w rzeczywistość, która wydaje im się lepsza. Niestety prowadzi ona do zguby. Ludzie żyją z dnia na dzień, bez marzeń, bez celu, bez wartości... Przestałem marzyć. Jak człowiek nie marzy – umiera – twierdził Ryszard Riedel. 

Nietrudno zaobserwować, że coraz więcej ludzi zapada na depresje i inne choroby psychiczne. W dobie Internetu zamykają się oni na świat, uciekają przed ekran komputera czy telewizora. Rezygnują ze spełniania swoich marzeń. Użalają się nad sobą, a bardzo często są zbyt rozgoryczeni tym, że to, co chcą osiągnąć, wymaga tak wielkiego wysiłku. Na co dzień jesteśmy świadkami tego, jak wielu ludzi zaprzepaszcza swoje możliwości, które mogłyby ich przybliżyć do spełnienia marzeń. Żeby wziąć życie w swoje ręce, potrzeba odwagi, która pomoże nam ponieść odpowiedzialność za nas samych, a w konsekwencji odpowiedzialność za nasze porażki – niewykorzystane możliwości czy niespełnione marzenia. 
Weź życie w swoje ręce – łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Przy zamianie marzeń na cele bardzo często towarzyszą nam obawy. Boimy się, ponieważ wiemy, że będziemy musieli zrezygnować z czegoś na rzecz postawionych celów – w końcu same się nie zrealizują! Patrząc jednak z innej strony – czy warto marnować czas na zamartwianie się? Czy warto pozwalać na to, żeby strach panował nad nami? Zdecydowanie nie. Jesteśmy w stanie pokonać strach tylko wtedy, gdy staniemy z nim twarzą w twarz. Tylko wówczas strach może stać się dla nas motywacją – w końcu nikt nie lubi się bać. Życie jest tylko jedno – chyba że ktoś wierzy, że ma ich kilka – a i tak nigdy nie możemy być tego pewni na sto procent. Ważne jest to, co tu i teraz. Słowa Henry'ego Forda: Jeśli sądzisz, że potrafisz, to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz – również masz rację są w pełni prawdziwe. Ile razy mówiłeś: nie dam rady, to nie na moje możliwości, na pewno mi się nie uda, a potem okazywało się, że rzeczywiście nic ci nie wyszło? Nasza podświadomość realizuje komendy, które z kolei wyznacza jej nasza świadomość. Nie możemy więc oczekiwać cudów, skoro przekazujemy jej wciąż złe scenariusze. A odwrotnie: jak często, gdy jesteś w czymś dobry i wiesz, że to, co masz zrobić, na pewno ci się uda – rzeczywiście się udaje? Zawsze, prawda? Teraz pozostaje ci tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, a następnie postąpić właściwie. Chcesz pielęgnować w swoim wewnętrznym ogrodzie chwasty czy piękne kwiaty? Pamiętaj, że jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Żyje się chwilą, a czas jest tylko przezroczystą perłą wypełnioną oddechem – to słowa Haliny Poświatowskiej. Należy pamiętać, że mamy niewiele czasu na spełnianie swoich marzeń. Niewiele czasu, żeby wziąć życie w swoje ręce i przeżyć je tak, jak chcemy. Nie pozwólmy, żeby drobne problemy zabrały nam chęci do życia. Każdy dzień, który należycie wykorzystamy, może przybliżyć nas do spełnienia marzeń i celów. Proces zmian to niestety bardzo długa i ciężka droga, jednak każdy, kto potrafi odpowiednio wykorzystać upadek – bo one zawsze się zdarzają – jest w stanie pójść dalej i osiągnąć to, czego pragnie. Nie zapomnijmy przy tym cieszyć się z tego, co daje nam los.

Spróbuj choć raz odsłonić twarz
I spojrzeć prosto w słońce,
Zachwycić się, po prostu tak,
I wzruszyć jak najmocniej.
Nie bój się bać, gdy chcesz, to płacz,
Idź szukać wiatru w polu...
Varius Manx – Pocałuj noc

Share:

1 komentarz :

  1. Piękny post. Taki mądry i refleksyjny. To prawda, że dzisiejszy świat został zdominowany przez pieniądze, telewizję i seks, dlatego często nie jesteśmy w stanie docenić tego, co daje nam los. Smutne, ale prawdziwe.

    OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates