NAJNOWSZE

środa, 16 lipca 2014

Bliżej sztuki

Sztuka to dyscyplina dość mocno subiektywna, zmuszająca do myślenia, ale także – do używania wyobraźni. Sztuka stanowi reakcję jej twórcy na zastaną rzeczywistość. Chciałbym, aby to, co zaprezentuję, było zaproszeniem was do świata sztuki; drzwiami, które uchylacie w zależności od swoich zainteresowań i nastroju. 

źródło
Sztuka to spotkanie z pięknem, jak również okazja do dyskusji, gimnastyki umysłu i gry skojarzeń.
Sztuką jest działalność ludzi (a konkretnie artystów). Spełnia ona różne funkcje: estetyczne, społeczne, polityczne, dydaktyczne, terapeutyczne, informacyjne oraz użyteczne.

Sztuka to zarówno dzieła plastyczne – płaskie i przestrzenne: malarstwo i grafika, architektura, rzeźba – jak również pozostałe dziedziny kultury: film, muzyka, fotografia, design, street art.


Kompozycja to zbiór pewnych wpływających na siebie elementów, które tworzą całość. Może być symetryczna, centralna lub rytmiczna (podział ze względu na sposób prezentacji jej części), jak również statyczna, dynamiczna czy ekspresyjna. Elementami kompozycji, które stanowią o odbiorze dzieła sztuki, są: układ, rytm, równowaga, kontrast, symbol oraz emfaza.

Kompozycja otwarta to taka, w której jedyną granicą jest rama płótna. Widz, patrząc na taki obraz, ma wrażenie ukazania jedynie fragmentu większej przestrzeni.

źródło

Kompozycja zamknięta występują w niej wyraźne ograniczenia przestrzenne, a widz skupia się tylko na jednym, wybranym elemencie.
źródło

Układ zapewnia jednolitość i spójność, porządkuje albo zaburza (niekiedy celowo) odbiór dzieła.

źródło

Rytm to powtarzanie się pewnych elementów w regularnych odstępach w czasie albo przestrzeni.

         
źródło
Równowaga to uporządkowanie elementów w dziele sztuki, np. plam, kresek czy brył.

źródło
Kontrast to uwydatniona różnica, przeciwieństwo lub przeciwstawienie elementów obrazu lub rzeźby.

źródło
Symbol to motyw pełniący funkcję znaku, odnoszącego się do innej, nieukazanej bezpośrednio sfery rzeczywistości.
źródło

Emfaza to nacisk polegający na wyodrębnieniu jednego elementu po to, aby przykuwał uwagę.

źródło

Zapraszam wszystkich czytelników do zapoznania się z następnym artykułem z cyklu Oddaj się pasji. Obiecuję, że będzie równie barwny i ciekawy jak ten i że nie będziecie mogli się z nim rozstać.

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates