NAJNOWSZE

piątek, 11 lipca 2014

Piszemy poprawnie

źródło
Słownik poprawnej polszczyzny jest skróconą wersją Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny pod redakcją profesora Andrzeja Markowskiego. Jest  do osób, które pragną pisać i mówić po polsku jak najlepiej. Wydawnictwo Naukowe PWN udostępniło właśnie ten poręczny i łatwy w użytku.

We wstępie tej publikacji znajdziemy wskazówki dotyczące tego, jak z niej korzystać. Przyda się to na początku wielu osobom, gdyż wyjaśniono tam wszystkie skróty, które zostały użyte w tym słowniku. Na kolejnych stronach znajdziemy kilka informacji poświęconych formom fleksyjnym. Najprzyjemniejsze dla oka są tutaj tabelki ułatwiające korzystanie ze słownika i sprawiające, że szybko przyswoimy sobie zawartą w nich wiedzę. Następnie przechodzimy do właściwej części słownika.

Znaczną zaletą tego słownika jest fakt, że może z niego korzystać przeciętny człowiek, którego zamiarem jest zgłębianie tajników języka polskiego. Świadczy o tym to, że przy każdym słowie, oprócz informacji o nim (wymowy, definicji, przykładu, formy fleksyjnej, frazeologii), znajdziemy także ostrzeżenia o jego błędnym zapisie, który bardzo często jest stosowany przez przeciętnego Polaka. 
                                                
Przykład: straszniej (nie: bardziej strasznie).

Na górze każdej strony znajdziemy pogrubiony wyraz, który ją rozpoczyna. Ułatwia to szukanie potrzebnego nam słowa. Kolejnym walorem jest to, że słownik ten jest nowoczesny i zawiera wiele wyrazów potocznych, z których odmianą często mamy problem, gdyż nie znajdziemy ich w zwykłym słowniku. Nie obejmuje on wyrazów przestarzałych, co niektórzy mogą spisywać jako minus tej publikacji. Słownik porusza dodatkowo nader ważną problematykę zapisu nazw własnych, skrótów i skrótowców.

Mnie jednak najbardziej spodobały się informacje zawarte na samym końcu Słownika, czyli dwa działy o tytułach Cząstki słowotwórcze i Hasła problemowe. Szczególnie ten drugi można uznać za skarbnicę wiedzy. Omówiono w nim istotę anglicyzmów, błędów językowych, deklinacji, frazeologizmów, interpunkcji i wiele, wiele więcej.  Gdy czytałam strony poświęcone błędom językowym, byłam bardzo zdziwiona, że niektóre tam zawarte w ogóle nimi są.

Słownik poprawnej polszczyzny przyda się z pewnością w każdym domu. Jest on praktyczny w użytku i bardzo pomocny przy pisaniu różnego rodzaju tekstów. Polecam go w szczególności osobom, które chcą się rozwijać i poznawać tajniki języka ojczystego. Każdy, kto dba o swój język, powinien posiadać tę publikację.

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates