NAJNOWSZE

wtorek, 15 lipca 2014

Postawić czy nie postawić – oto jest pytanie!

źródło
Zapewne wielu z was niejednokrotnie zastanawia się, gdzie należy postawić przecinek, a gdzie okaże się on zupełnie zbędny. Na pomoc przychodzi wam poradnik językowy Gdzie postawić przecinek, który pozwoli wam rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące pułapek interpunkcyjnych. Nie dajcie się zwieść błędnym zasadom, sięgnijcie po tę książkę i poznajcie tajniki przecinka i nie tylko...Profesor Jerzy Podracki wraz z redaktor Aliną Gałązką opracowali przyjazny poradnik, który podaje wam ważne zasady polskiej interpunkcji jak na tacy. Dzięki temu, że został on podzielony na trzy kluczowe części, jest publikacją, obok której nie można (i nie warto) przejść obojętnie, gdyż okazuje się ona najlepsza spośród tych, które dotychczas pojawiły się na polskim rynku wydawniczym. 

Nie jest to zwykły słownik interpunkcyjny, jaki możemy napotkać na każdym kroku, to przede wszystkim książka bogata w zasady i porady. Zagłębiając się w treść tego poradnika, dochodzimy do wniosku, że przecinek w języku polskim ma ogromne znaczenie, a jego brak nie jest tylko drobnym, nic nieznaczącym błędem... 

Redakcja we wstępie porusza właśnie niezmiernie ważną kwestię podejścia przeciętnego Polaka do błędów ortograficznych i interpunkcyjnych

Napisać zdanie z błędem ortograficznym – to wstyd; napisać zdanie z błędem interpunkcyjnym to, wydawałoby się, rzecz nieważna i nieszkodliwa.

Właśnie: wydawałoby się. Co się dzieje, gdy jednak popełnienie błędu interpunkcyjnego może zaważyć nad naszym losem? 

Ułaskawić, nie można powiesić – Ułaskawić nie można, powiesić? 

Nadal uważacie, że nie potrzebujecie żadnego słownika, by wyrazić się jasno? Moim zdaniem właśnie w tej chwili przyznajecie mi całkowitą rację, potakując. Ale na to pytanie niech każdy z was odpowie sobie sam. 

Muszę przyznać, że do niedawna uważałam, że również nie potrzebuję żadnego słownika i poradnika, gdyż od samej podstawówki byłam uważana za osobę, która mimo że przecinki stawia na wyczucie, nie popełnia błędów interpunkcyjnych. Ludzie, rozmawiając ze mną, pytali: Jak ty to robisz? A ja, nie wiedząc, co właściwie powinnam odpowiedzieć, mówiłam: Nie mam pojęcia, bo naprawdę nie miałam zielonego pojęcia, dlaczego przychodzi mi to z taką łatwością. W sumie – do tej pory nie wiem, skąd mi się to wzięło. 

Jednak trzymając ten poradnik w rękach, zaczęłam uważać, że tak naprawdę nie posiadłam wszelkiej wiedzy i wciąż popełniam drobne błędy – tym razem naprawdę drobne i zupełnie nieszkodliwe! 

Gdzie postawić przecinek udowodni wam, że podstawowe reguły, które wynieśliście z pierwszych lekcji języka polskiego w szkole podstawowej nie do końca są prawdziwe. Owszem, przed że przeważnie stawia się przecinek, ale nie zawsze. Istnieją wyjątki. Jakie? Sięgnijcie po ten poradnik, a przekonacie się sami. 

Jak już wspomniałam, książka została podzielona na trzy części: zasady przestankowania, słowniczek oraz porady językowe. Każda z nich jest odpowiednio wyróżniona, dzięki czemu możemy swobodnie poruszać się między nimi, nie musząc wertować go w poszukiwaniu tego, co w danej chwili jest nam potrzebne. W każdej części dogłębnie wyjaśnione zostały wszelkie reguły, wyjątki oraz kwestie, które – wydawałoby się – są dla nas jasne jak słońce. Otóż autorzy tego poradnika postanowili stworzyć publikację, w której zawarte są nie tylko podstawowe zasady, i wnikliwie przyjrzeć się tym przykładom, które mogą stanowić problem i budzić jakąkolwiek wątpliwość językową bądź interpunkcyjną. Słynne: co autor miał na myśli jest więc aktualne nie tylko w tekstach literackich, ale też w zwykłych zdaniach, które z pozoru wydają się proste – a w rzeczywistości wyłącznie dla tego, kto je pisze. 

Zadziwiające jest to, że taka skromnych rozmiarów książeczka może pomieścić wszystkie zasady interpunkcji, przedstawione niezwykle wnikliwie, bez zbędnych słów – zwięźle i prostym językiem, takim, jaki używa każdy z nas. 

Każdy wyraz pociąga za sobą użycie określonego znaku interpunkcyjnego, dlatego też ważne jest, by je poznać i postarać się zapamiętać jak najdłużej. Słowniczek interpunkcyjny będący częścią tej publikacji ułatwi wam wykonanie tego zadania.

Poradnik ten jest niezwykle przystępny dzięki spisowi treści oraz przejrzystości. Ważniejsze zasady i wszelkie uwagi zostały wyróżnione kursywą, pogrubioną czcionką czy wielkimi literami, tak by czytelnik z łatwością mógł odnaleźć to, czego szuka. 

Może was to zaskoczyć, ale wszystkie wątpliwości, które mieściły się w mojej głowie, rozwiałam w mig, sukcesywnie przewracając strony książki. Dla mnie – jako przyszłej polonistki – poprawna polszczyzna jest tym, czym woda dla ryby. Nie uważam, że jestem nieomylna, wręcz przeciwnie – nie raz zdarzyło mi się popełnić błąd. Mimo wszystko twierdzę, że dzięki tej książce wzbogacę swoją wiedzę i zredukuję liczbę błędów, które popełniam, do minimum. 

Ostatnia część tej książki wydaje mi się najciekawsza. Zostały w niej zawarte porady językowe dotyczące interpunkcji zaczerpnięte z Poradni Językowej PWN. Profesorowie udzielili wyczerpujących odpowiedzi dotyczących przecinka, kropki, średnika i innych znaków interpunkcyjnych, których użycie stanowi problem dla Polaka i nie tylko.

Gdzie postawić przecinek to poradnik, który polubi każdy z was – czy tego chce, czy nie. Jest to publikacja niezwykle przyjazna, dzięki której spojrzycie na interpunkcję z zupełnie innej perspektywy; nie będzie już tą mało ważną kwestią, okaże się równie istotna jak i inne językowe zasady. 

Pamiętajcie: nieważne, czy popełniacie błąd ortograficzny, interpunkcyjny czy językowy – jedno jest pewne: popełniacie go. Może wam się wydawać, że któryś z nich jest mniej lub bardziej istotny (przecinek jest tak mały, że łatwo go nie zauważyć, więc pewnie dlatego jego niepostawienie uważane jest za nieszkodliwy błąd), jednak wszystkie są błędami, których – jako Polacy – powinniśmy unikać.


Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates