NAJNOWSZE

środa, 16 lipca 2014

The war was in color – wojna była w kolorze

źródło
Jesteśmy szczęśliwym pokoleniem, które żyje w wolnym kraju, nie jest podporządkowane reżimom totalitarnym i ma szeroki wachlarz praw i możliwości. Wojnę znamy tylko ze stron szkolnych podręczników i czarno-białych filmów. Przewodnicy oprowadzają nas po muzeach, opowiadając rzeczy, które większości z nas nie mieszczą się w głowie. Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że to wydarzyło się naprawdę.

Jestem zagorzałą przeciwniczką wszelkich interaktywno-historycznych muzeów dla dzieci. Oczywiście najmłodsi mają okazję uczyć się przez zabawę, dzięki temu poznają dzieje Polski. To przyjemniejsze niż zaglądanie do książek zgadzam się. Ale nie mogę znieść, kiedy siedmiolatki poprzebierane za partyzantów biegają, naparzając się plastikowymi karabinami, ze śmiechem na ustach, albo gdy przedszkolaki przechadzają się po imitacjach kanałów, w których ukrywali się żołnierze, podśpiewując radośnie.

Jeśli koniecznie chcemy pokazywać okrucieństwa walk, róbmy to w sposób rzetelny. Zbyt brutalne dla dzieci? A czy wojna nie była brutalna? Czy nie przyniosła niczego innego poza cierpieniem, niedolą i żałobą, które przyćmiły radość zwycięstwa? Tymczasem, wychodząc z Muzeum Powstania Warszawskiego za wycieczką szkolną, usłyszałam wśród siedmiolatków: Jak dorosnę, pojadę na wojnę i będę strzelał z karabinu!

Im szybciej młode pokolenie uświadomi sobie, że opowieści snute przez dziadków wydarzyły się naprawdę, tym lepiej. Zrozumie wtedy, że wojna to nie czarno-białe fotografie i filmy w odcieniach szarości. To nie przystojni żołnierze w odprasowanych, odświętnych mundurach i piękne sanitariuszki w wykrochmalonych, śnieżnobiałych sukienkach. To nie heroiczne czyny, bohaterskie pojedynki i szlachetność sumienia wszystkich walczących. I w końcu: wojna to nie statystyki, ale prawdziwi ranni i zabici, którzy przelali swoją krew, żebyśmy mogli żyć w wolnym kraju. Dlatego naszym obowiązkiem jest pamiętać, że wojna była w kolorze [1].


[1] (...) wojna była w kolorze tytuł piosenki zespołu Carbon Leaf The war was in color.

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates