NAJNOWSZE

piątek, 29 sierpnia 2014

Miłość niejedno ma imię

PREMIERA!


źródło
Lato w pełni, dlatego warto poświęcić trochę swojego wolnego czasu przyjemnej lekturze. Tym razem postawiłam na Dla Ciebie wszystko – najnowszą powieść Katarzyny Michalak, autorki najlepszej literatury kobiecej. Nawet się nie spostrzegłam, gdy mój wzrok przeniósł się na ostatnią stronę... Nie myliłam się – Michalak zachwyciła mnie swoim pomysłem po raz kolejny!


Ania, którą czytelnicy znają z poprzedniej części – W imię miłości – dojrzała i ukończyła z wyróżnieniem studia medyczne. Podczas stażu, który odbywa, poznaje osamotnionego czteroletniego chłopca cierpliwie czekającego na matkę. Wrażliwość dziewczyny sprawia, że z dzieckiem zaczyna łączyć ją pewna więź. Ania postanawia powrócić na Jabłoniowe Wzgórze do dziadka i ciotki. Rodzinne okolice, przepełnione pięknem łąki i urok natury działają na dziewczynę kojąco i przywołują wspomnienia – zarówno te radosne, jak i smutne. Zauroczona wdziękiem okolicznych miejsc wyrusza konno na relaksacyjną przejażdżkę. Podziwiając błogi okoliczny spokój, w pewnym momencie dostrzega wśród traw ludzkie ciało. Postanawia udzielić zranionemu człowiekowi pierwszej pomocy, ten jednak unika przewiezienia do szpitala. Jak się okazuje, tajemniczy mężczyzna to poszukiwany w całej Europie haker.
Jakimś cudem losy chłopca, hakera i nieśmiałej Ani zaczynają łączyć się...

Gdy pokochasz miejsce, które nazwiesz domem, staje się ono czymś więcej niż czterema ścianami, w których zamknięta jest twoja historia, ale i marzenia na przyszłość. To azyl, ostoja, jedyny stały, jasny punkt w zmieniającej się ciągle rzeczywistości.


Po przeczytaniu W imię miłości cierpliwie oczekiwałam na kolejną część, aby móc śledzić dalsze losy Ani, którą polubiłam od samego początku. Muszę przyznać, że ani trochę się nie rozczarowałam. Katarzyna Michalak potrafi uwieść czytelnika swoim lekkim stylem, delikatnie snując wokół niego atmosferę tajemniczości. Fabuła powieści jest dopracowana pod każdym względem. Autorka niezwykle umiejętnie wprowadza wątek sensacyjny, który wraz z dynamiczną akcją tworzy intrygującą całość. 

Podstawowym atutem powieści są doskonale przemyślane i wykreowane sylwetki bohaterów. Michalak zestawia ze sobą dwa skrajne charaktery – członka mafii oraz krystalicznie niewinną i niosącą dobro Anię. Dzięki takiemu zabiegowi czytelnik może odczuć swego rodzaju napięcie, które pisarka stopniowo buduje i utrzymuje aż do ostatniej strony. 

Czytelnicy kochają Katarzynę Michalak za to, że w swoich powieściach zawiera życiowe przesłanie, które każdy odkrywa indywidualnie. Jej powieści przekonują o ponadczasowej mocy miłości i wartości przyjaźni oraz wskazują, że dobroć zawsze wraca do nas ze zdwojoną siłą, dlatego warto nieść ją każdemu, bez względu na to, czy na nią zasługuje, czy nie. Ludziom należy dawać drugą szansę mimo wszystko. 

W Dla Ciebie wszystko nie ma miejsca na nudę. Akcja wprowadza w życie bohaterów zawirowania, wzloty i upadki. Michalak nie oszczędziła powieści dynamizmu, używając przy tym prostego i lekkiego języka. Swoją powieść bardzo dogłębnie przemyślała, by wzbudzić w czytelnikach te same emocje, które towarzyszyły im podczas czytania jej poprzednich powieści. Pod żadnym pozorem nie można rzec, że pisarka usiłuje naciągać pomysły tylko po to, by pisać cokolwiek. Michalak ma niesamowicie rozwiniętą wyobraźnię, a pomysły czerpie z natury i z samego życia. Historie, które tworzy, są niezwykle prawdziwe, a co za tym idzie – intrygujące. W zalewie fantastyki warto poczytać coś prostego, niewymagającego, relaksacyjnego. 

Bohaterem powieści autorka uczyniła również przyrodę. Magiczne krajobrazy, poczucie harmonii z naturą i kojąca moc ciszy sprawiają, że czytelnik staje się obserwatorem i uczestnikiem wydarzeń. Wraz z główną bohaterką przemierza ścieżki życia, uczy się, że nic nie dzieje się bez przyczyny i wszystko ma swój skutek, ale mimo wszystko trzeba mieć w sobie nadzieję na lepsze jutro i cieszyć się każdą chwilą, bo żadna z nich już nie wróci. 

Podsumowując, jestem dumna z autorki, dlatego że tworzy tak wartościowe i oryginalne powieści oraz potrafi obudzić w czytelniku skrywany gdzieś w głębi optymizm. Ukazuje, jak ważne w życiu każdego człowieka jest nie tylko uczucie, ale również otwartość na bliźniego, która nie raz może przywrócić mu chęć do życia.


Share:

1 komentarz :

  1. Książki pani Michalak wręcz połykam w całości. Wszystkie mam u siebie na półce i nie zamierzam się ich nigdy pozbyć. Zbyt cenne :D

    OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates