NAJNOWSZE

sobota, 6 września 2014

Jan Paweł II znów w kinach

źródło

Z okazji kanonizacji Jana Pawła II polski dystrybutor przygotował dokument Jan Paweł II – Santo Subito. Świadectwa świętości. Ci, którzy wolą obejrzeć kolejny dokument o Karolu Wojtyle w telewizji lub nie zamierzają tego robić wcale, nie mają zbyt dużego wyboru. Czeka na nich horror Diabelskie nasienie i pokazywane w zeszłym roku na festiwalu w Berlinie Lekcje harmonii.Diabelskie nasienie

źródło

Samantha i Zach to świeżo poślubiona para, która w podróż poślubną wybrała się na egzotyczną Dominikanę. Podczas jednej tajemniczej nocy małżonkowie tracą świadomość, a po powrocie Samantha dowiaduje się, że znajduje się w nieplanowej ciąży. Stopniowo ulega niezwykłej przemianie, co skłania jej męża do wniosku, że w ciążę wmieszały się siły nieczyste.

Twórcy Diabelskiego nasienia zwrócili na siebie uwagę kampanią viralową, w której krwiożercze dziecko w niepozornym wózku straszyło zwyczajnych mieszkańców Nowego Jorku. Dość nietypowa promocja to jednak najlepsze, co przytrafiło się temu filmowi. To typowy horrowy słabiak, w którym nuda goni nudę, a sceny, które w zamierzeniu mają nas straszyć, raczej odstraszają swoją schematycznością. Scenariusz jest bardzo zły, sprawia wrażenie zbioru klisz przepisanych z tysiąca, ba, miliona innych produkcji. Nie pomaga również found footage – to stylistyka już tak zużyta, że zdecydowanie bardziej wzbudza rozdrażnienie niż szczerą ciekawość. 

Lekcje harmonii

źródło
W czasie badania lekarskiego nastoletni Aslan zostaje upokorzony przed swoimi kolegami. To zdarzenie uruchamia w chłopcu ukryte zaburzenia osobowości. Aslana zaczyna dręczyć obsesja czystości i dążenia do perfekcji, co skutkuje coraz trudniejszymi sytuacjami. Jednym z jego dręczycieli jest Bolat, który wymusza na młodszych dzieciach haracze.

Jeśli wytrzymacie pierwszą scenę tego filmu, nie odrywając wzroku od ekranu, istnieje dużo prawdopodobieństwo, że zdołacie w równym skupieniu obejrzeć cały film. Emir Baigazin przedstawia zaklęty krąg przemocy i nie boi się jej sugestywnie ukazywać. Pierwszą kolebką zła staje się szkoła, gdzie okrutni uczniowie znęcają się nad młodszymi. Później jest jednak tylko gorzej – do aktów przemocy odwołują się nawet ludzie stojący po stronie prawa. Tę bezwzględność reżyser kontrastuje z pięknymi pejzażami przyrody i pełnymi poezji kadrami. Stosuje nieco banalną metaforykę, ale koniec końców wychodzi zwycięsko z powierzonego sobie zadania.


Jan Paweł II - Santo Subito. Świadectwa świętości

źródło

Twórcy tego dokumentu za cel biorą sobie pytanie: w jaki sposób Jan Paweł II obecny jest wśród ludzi na całym świecie? Odwiedzają m.in. cudownie ozdrowioną Kostarykankę Floribeth Diaz, której lekarze nie dawali żadnych szans na przeżycie. Przewodnikiem po kolejnych świadectwach jest ks. Sławomir Oder, postulator procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych papieża.

Świadectwa świętości można porównać do sklepów z tandetnymi dewocjonaliami, iskrzących się od figurek z tańczącym Jezusem czy długopisów z Marią Magdaleną. To produkt skierowany na zarobienie pieniędzy na szkolnych grupach z katechetkami, które z okazji kanonizacji papieża Polaka ustawiły się w długiej kolejce przed kasami biletowymi. Żeby jeszcze próbowano oryginalnie spojrzeć na ograny temat! Na to nie ma co liczyć, bo autorzy poszli po linii najmniejszego oporu i stworzyli film nudny oraz ogromnie przeciągnięty, wychodząc z założenia, że po co się starać, skoro szkoły pójdą.


Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates