NAJNOWSZE

poniedziałek, 15 grudnia 2014

Nie przeżyjemy drugi raz naszego życia

źródło
Wisława Szymborska napisała wiele wierszy zgłębiających różnorodne prawdy. Niektóre utwory przyniosły poetce wielką sławę, wryły się w pamięć odbiorców na długie lata. Bywały inspiracją oraz skłaniały do rozważań egzystencjalnych.


Jeden z tych wierszy został napisany w lutym 1941 roku. Nic dwa razy porusza różnorodne zagadnienia, a jego głównym przesłaniem jest zwrócenie uwagi na fakt, iż w życiu nie może zdarzyć się po raz kolejny podobna sytuacja. I choćbyśmy pojęli wiele nauk, pogłębiali je oraz analizowali, to i tak nie powtórzy się miniona chwila. Dlatego tak ważne jest, aby doceniać każdy dzień, doceniać to, co było nam dane, gdyż wyjątkowość polega na tym, że już niedługo to, co przeżywamy teraz, będzie jedynie wspomnieniem.


źródłoNic dwa razy się nie zdarza     
i nie zdarzy. Z tej przyczyny
zrodziliśmy się bez wprawy
i pomrzemy bez rutyny.

Choćbyśmy uczniami byli
najtępszymi w szkole świata,
nie będziemy repetować
żadnej zimy ani lata
Żaden dzień się nie powtórzy,
nie ma dwóch podobnych nocy,
dwóch tych samych pocałunków,
dwóch jednakich spojrzeń w oczy (...).Wiersz jest bardzo refleksyjny oraz filozoficzny, skłaniający do zatrzymania się, przeanalizowania dotychczasowego życia, własnych poczynań. Dzięki prostej metaforyce oraz wykorzystaniu potocznego języka zdaje się łatwiejszy w odbiorze, zrozumienie jego przesłania nie sprawia trudności. Poetka celowo obrała taki kierunek w stylu, chcąc zwrócić uwagę jak największej liczby odbiorców, skłonić ich do zastanowienia się i szukania głębszego sensu. Szymborska porusza kwestię przemijania, zmierzenia się ze śmiercią, utraty tego, co jest dla nas ważne, rozstania z ludźmi, których kochamy. Jak wiadomo, nikt nie udzieli odpowiedzi na te pytania, ale jednak ważne jest, by potrafić docenić to, co mamy teraz, cieszyć się i nie tracić życia bez sensu.  Życie jest przemijaniem, czekaniem, a jak będzie wyglądało... To zależy tylko od nas. Wspomnienia zostaną na zawsze, teraźniejszość trzeba budować w taki sposób, by później nie żałować i ze wzruszeniem wracać do ważnych momentów. Z małych rzeczy składa się całość, z drobiazgów ułożone jest nasze życie, niech będą one jak najbardziej wartościowe...


Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates