NAJNOWSZE

wtorek, 16 grudnia 2014

Sztuka starożytnego Rzymu

W dzisiejszym poście przedstawię wam sztukę starożytnego Rzymu. Znajdziemy się w zamierzchłych czasach, aby dowiedzieć się, co Rzymianie rozumieli poprzez pojęcie sztuka.


Mało ludzi wie, że tak naprawdę sztuka starożytnego Rzymu nie istniałaby, gdyby nie Etruskowie, od których Rzymianie przejęli wiele umiejętności związanych z architekturą oraz techniką odlewania rzeźb w brązie. Posągi pochodzące z tego okresu były naturalnej wielkości statuami bohaterów, przywódców ubranych w togi lub zbroje. Posągi bogów były wykonywane w podobnym stylu, ale jako materiału używano wypalanej gliny.


Statua Barberini.
Posąg Minewry

 


Malarstwo stanowiły głównie pejzaże ukazujące podbite miasta, które malowane były na planszach niesionych podczas pochodów triumfalnych.

źródło


Sztuka starożytnego Rzymu narodziła się po raz drugi w trakcie podbicia Grecji. Znaleziono tam dużo dzieł sztuki, na których wzorowali się Rzymianie.

Wyrób naczyń z gliny i srebra związany był przede wszystkim z zapotrzebowaniem dworu.
Naczynia zdobiono reliefowym wzorem o motywach mitologicznych i historycznych. Srebrne naczynia były wykonane z podwójnej, cienkiej blachy. Wewnętrzna część była gładka, a zewnętrzną zdobił wytłaczany wzór. Najpopularniejsze były naczynia wykonane z gliny. Zdobiły je wypukłe wzory roślinne lub figuralne o tematyce mitologicznej. Wzory wyciskane były na matrycach na kole garncarskim. Była to tzw. ceramika aretyńska.

To już koniec przygody ze starożytnym Rzymem. W następnym poście dowiecie się więcej o sztuce średniowiecza. 

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates