NAJNOWSZE

czwartek, 19 marca 2015

To człowiek człowiekowi jest potrzebny do szczęścia

źródło
Czym jest szczęście? Jak je znaleźć? Czy należy go szukać? I dlaczego?

Często słyszymy, że to człowiek człowiekowi jest potrzebny do szczęścia. Jak jest w rzeczywistości? Myślę, że wielu z nas zgodzi się z tym stwierdzeniem. Ja osobiście uważam, iż można je nazwać jedną z definicji szczęścia.


Z chrześcijańskiego punktu widzenia pełnię szczęścia daje nam Bóg, który stworzył ludzi, by byli szczęśliwi. Być może całkowite szczęście Stwórca da zbawionym duszom w niebie, nazywanym przez wielu Krainą Wiecznej Szczęśliwości. Ale już na ziemi pozwolił nam szczęścia zasmakować i właśnie drugiego człowieka możemy nazwać definicją ziemskiego szczęścia. Na potwierdzenie tej tezy można przytoczyć mnóstwo faktów.

Przede wszystkim potrzebujemy innych ludzi. Na naszej drodze często możemy spotkać osoby biedne, opuszczone, samotne, potrzebujące pomocy. Albo też i my możemy znaleźć się w takiej sytuacji. Wtedy nawet najmniejszy gest może wielce uradować zarówno osobę potrzebującą pomocy, jak i tę, która tej pomocy udzieliła. Ludzie pomagają czasem dlatego, że oni sami szukają kogoś, komu mogliby ofiarować swoją miłość, przyjaźń, pomoc.

Czasem jednak sami możemy nie zrozumieć tego, że wokół są ludzie, którzy nas potrzebują i których potrzebujemy my. Ebenezerowi Scrooge'owi dopiero nawiedzające duchy uświadomiły, co w życiu jest najważniejsze i co może przynieść mu prawdziwe szczęście.

Doskonale rozumiała to Matka Teresa z Kalkuty. Bóg dał jej niezwykłą wrażliwość. Bez trudu dostrzegała innych ludzi. I mimo tego, że żyła biednie, myślę, że była szczęśliwa.

W dawaniu szczęścia ważna jest nie tylko pomoc materialna, ale również duchowa. Nie mam tutaj na myśli wyłącznie posługi osób konsekrowanych, ale przede wszystkim prawdziwych przyjaciół, oddanych w każdej sytuacji. Takim przyjacielem był dla małej Nel Staś Tarkowski z Sienkiewiczowskiej powieści W pustyni i w puszczy.

Narażał się dla niej, wspierał ją, kochał jak siostrę. Ktoś mądry kiedyś powiedział Kochać, to troszczyć się o kogoś bardziej niż o siebie. Dotyczy to również przyjaźni, która jest jakby jedną z odmian miłości braterskiej.

źródło
Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Ja osobiście doświadczyłam czegoś takiego. Gdy wszyscy mnie opuścili i było bardzo źle, znalazły się osoby, które pozostały ze mną, dołączyły do mnie i pomogły mi. Wiem, że nigdy nie będę w stanie odwdzięczyć się im za to wsparcie, jednak zdaję sobie sprawę z tego, że oni wcale tego nie oczekują. Bo kochają mnie jak siostrę. Te wydarzenia pomogły mi zrozumieć, jak ważny jest w życiu drugi człowiek. Przyjaciel naprawdę potrafi sprawić, że na twarz wraca uśmiech mimo łez. Dlatego trzeba pamiętać, że nic nie zastąpi przyjaciela. Nic. Ani pieniądze, ani komputer... Ani nawet dobra książka. Nic.

Ważne lekcje przyjaźni i miłości daje nam również Mały Książę: Lotnik piszący swoją opowieść tęskniąc za przyjacielem, Lis pragnący oswojenia, Książe kochający Różę... Tutaj widzimy dowody na to, że przyjaźń i miłość są najważniejszymi wartościami w życiu. A kogo mamy kochać i lubić, jeśli nie innych ludzi?

Wróćmy jeszcze do miłości. Jest wiele jej rodzajów: macierzyńska, małżeńska, młodzieńcza, romantyczna... To właśnie ona daje nam poczucie szczęścia. Myślę, że idealnie oddają ten fakt słowa Jacka Dawsona z TitanicaWygrany w karty bilet przyniósł mi największe szczęście, Ciebie. Powiedział to swojej ukochanej na krótko przed śmiercią. Wiedział, że prawdopodobnie umrze. Mimo to starał się podnieść Rose na duchu, robił wszystko, by ona przeżyła. Myślę, że w chwili śmierci był szczęśliwy. Umarł kochając i będąc kochanym.

Ludzie czasami są samotni i udają szczęśliwych. Ale tylko udają. To tylko pozory, które mylą. Nikt nie może być szczęśliwy, będąc sam. Dla ludzi nie trąd i malaria są najstraszniejszymi chorobami, ale samotność i poczucie, że dla nikogo nie jesteśmy ważni. Tak mawiała Matka Teresa z Kalkuty. Dlatego tak ważne jest, żeby nie zapominać, iż to człowiek człowiekowi jest potrzebny do szczęścia.


Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates