NAJNOWSZE

poniedziałek, 11 maja 2015

Tropem Jo Nesbø

źródło


Ludzie boją się tego, czego nie rozumieją. A tego, czego się boją, nienawidzą.
Jo Nesbø, Człowiek nietoperz

Bo utrata życia nie jest wcale najgorszą rzeczą, jaka może spotkać człowieka. Najgorsza jest utrata tego, po co się żyje.
Jo Nesbø, Trzeci klucz


Jo urodził się 29 marca 1960 roku w Oslo. Dorastał w położonym w środkowej Norwegii miasteczku Molde. Jako nastolatek grał w piłkę nożną, jednak kontuzja przekreśliła jego marzenia o zawodowej karierze. Studiował ekonomię, uzyskał tytuł magistra biznesu i administracji. 

Przez jakiś czas po studiach pracował jako makler giełdowy, jednak porzucił pracę na rzecz muzyki i dziennikarstwa. W 1992 roku wspólnie z bratem założył kapelę rockową Di Derre, która odniosła w Norwegii spory sukces. Jo był autorem tekstów oraz wokalistą. Jednocześnie pracował jako dziennikarski wolny strzelec. 

W 1997 roku wydał w Norwegii swoją pierwszą powieść, zatytułowaną Człowiek nietoperz. Wymyślona podczas lotu do Australii fabuła trafiła idealnie w gusta czytelników. W kolejnych latach Jo stał się kolekcjonerem nagród literackich w Skandynawii i na świecie, a powieści z Harrym Hole'em jako głównym bohaterem zyskały sobie wierne grono czytelników. Jak dotąd Nesbø napisał 9 powieści z serii o policjancie Harrym Hole'u, kilka książek dla dzieci oraz pozycji niezwiązanych z cyklem. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 20 języków.

Share:

1 komentarz :

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates