NAJNOWSZE

piątek, 31 lipca 2015

PerełkiPowieść obyczajowa
Tytuł: Ten jeden dzień
Autor: Gayle Forman
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data premiery: 1 lipca 2015 r.

Allyson ma poukładane i uporządkowane w każdym calu życie. Pewnego razu z przyjaciółką wyjeżdża na europejskie wakacje. Tam – zupełnie przypadkowo – spotykają Willema, aktora grupy teatralnej odgrywającej sztukę Szekspira. Dzień później dochodzi do ich ponownego spotkania, tym razem w Anglii. Tam chłopak proponuje Allyson jednodniową wycieczkę do Paryża. Ta zgadza się, nieświadoma, że ten jeden dzień może odwrócić jej życie o 180 stopni.

Powieści Gayle Forman zachwycają. Początkiem okazał się fenomen Jeśli zostanę. Od tamtej pory młodzież pokochała autorkę i sięga po każdą książkę, która wychodzi spod jej pióra. Tym razem Forman stworzyła prostą historię dziewczyny, która za wszelką cenę pragnie spełnić własne marzenia – stawia wszystko na jedną kartę i podejmuje decyzje, które wymagają pewnego poświęcenia. Ale czego się nie robi dla... miłości? W powieści nie zabrakło także barwnych opisów wzbogacających akcję.

Ten jeden dzień został zrecenzowany na naszej stronie.


Powieść sensacyjna

Tytuł: Notebook
Autor: Tomasz Lipko
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: 1 lipca 2015 r.W wypadku drogowym ginie młoda kobieta, Dagmara Frost. Wezwany na miejsce prokurator Bolesta początkowo nie widzi w sprawie niczego nadzwyczajnego. Kiedy chce powiedzieć o zdarzeniu rodzinie dziewczyny, okazuje się, że nie miała ona żadnych krewnych ani przyjaciół. Bolesta uruchamia więc znaleziony przy niej laptop. Od tej chwili jego życie nie będzie już nigdy takie samo… Co znajdzie w komputerze Dagmary? Kto chce odzyskać dysk?

Hasło reklamowe Notebooka głosi: pierwszy thriller 2.0. Rzeczywiście, to projekt unikatowy, w akcję powieści wplecionych zostało bowiem kilkanaście materiałów filmowych, które czytelnik może w dowolnym momencie odtworzyć na swoim telefonie lub tablecie. To ciekawy eksperyment i miły dodatek, który dodaje książce realności. Konserwatywni przeciwnicy hipertekstów nie muszą jednak z tego korzystać – wystarczy nie skanować zamieszczonych kadrów, a nic nie straci się z fabuły. Debiut Tomasza Lipko to wciągający thriller na poważny temat. Autor odsłania kulisy zorganizowanej przestępczości i skandali na najwyższych szczeblach władzy. Książka spodoba się fanom mrocznych zagadek i tajemnic. Autor umiejętnie utrzymuje napięcie i nie zawodzi także w zakończeniu. Ponadto długoletnie dziennikarskie doświadczenie sprawiło, że styl autora stoi na wysokim poziomie.


Powieść fantastyczna
 Tytuł: Dym i lustra.
Opowiadania i złudzenia
Autor: Neil Gaiman 
Wydawnictwo: MAG
Data premiery: 10 lipca 2015 r.
 Kiedy byłem mały, dorośli ostrzegali mnie, bym nie wymyślał niestworzonych historii, bo w przeciwnym razie spotka mnie coś okropnego.
Jak dotąd, okropieństwa te polegają na częstych wyjazdach za granicę i późnym wstawaniu.


Anglik Neil Gaiman to artysta wszechstronny. Pisarz, scenarzysta filmowy i telewizyjny, dziennikarz. Autor licznych powieści, opowiadań i komiksów, uznawany za jednego z najwybitniejszych żyjących pisarzy fantasy, urban fantasy i science fiction. Jest kilkunastokrotnym laureatem Hugo, Nebula oraz Bram Stoker Award.

Dym i lustra to najnowsze wydanie zbioru opowiadań, wierszy i krótkich nowelek, powiększone w stosunku do poprzedniego o 5 nowych, niepublikowanych wcześniej pozycji.
Każdy utwór przedstawia historie dziejące się na pograniczu świata rzeczywistego i światów alternatywnych, a opowiada o rzeczach zabawnych, wzruszających czy budzących grozę.
Niezwykła wyrazistość przekazu, oryginalność budowanych wizji, kpina, sarkazm, pastisz, aluzja literacka – to wszystko serwuje nam mistrz współczesnej fantastyki.
Smaczku całości dodaje niezwykle rozbudowany wstęp, w którym autor wyjaśnia m.in. genezę utworów.
Antologia ta to pozycja obowiązkowa dla fanów twórczości Gaimana, a także dla tych, którzy w książkach szukają rozmaitości, dystansu i niespotykanej perspektywy.
Dym zaciera ostre kontury.

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates