NAJNOWSZE

środa, 26 sierpnia 2015

Studiuję polonistykę – nie będę nauczycielem. O polonistycznych stereotypach słów kilka

źródło

Czy gdy słyszysz "filologia polska", od razu masz przed oczami obraz klasy, uczniów i stojącej przed nimi nauczycielki? Jeśli twoja odpowiedź brzmi: "tak", ten artykuł został napisany z myślą o tobie i wielu innych, w których głowach powstają fałszywe przekonania.

Studentka filologii polskiej, przechadzając się ulicami miasta, spotyka znajomą. Tematem ich swobodnej rozmowy stają się studia...


– Jaki kierunek wybrałaś? – pyta szczęśliwa studentka najbardziej egzotycznej filologii.
– Filologię polską – odpowiada "ofiara".
– Co za beznadziejne studia! Przecież po tym nie ma pracy. Nauczycieli jest coraz więcej, dzieci coraz mniej. Tragedia!

Monolog trwa w najlepsze. Szkoda tylko, że koleżanka nie jest świadoma, jak bardzo mija się z prawdą...POLONISTYKA – prawdy i mity


PRAWDA 1 – KSIĄŻKI TO MOI PRZYJACIELE

źródło
Osoba, która decyduje się na podjęcie studiów polonistycznych, musi oswoić się z książkami. Wiadome jest, że nie każdy okres w dziejach literatury jest na tyle fascynujący, żeby inspirował wszystkich, ważne, żeby student filologii polskiej odnalazł się w czytaniu. To podstawa tych studiów. Ponadto poloniści bardzo często sięgają po magazyny kulturalne czy filozoficzne – nie są zamknięci na wiedzę.PRAWDA 2 – OGRANICZONY CZAS WOLNY

źródło
Niestety, przyszły polonista musi liczyć się z tym, że w trakcie roku akademickiego jego czas wolny będzie nieco ograniczony. Liczba lektur obowiązujących do egzaminów, bieżące kolokwia czy zadania domowe – to realia tego kierunku. Aby przeżyć, należy stworzyć własny grafik i rozłożyć obowiązki. Wówczas wszystko da się pogodzić. Pamiętajcie – w czasie sesji nie sypiają tylko ci, którzy przez cały semestr żyją w błogiej nieświadomości.

PRAWDA 3 – POLONISTYKA NIE DLA KAŻDEGO

źródło
Filologia polska to nie kierunek dla każdego. Łatwo znaleźć się na liście przyjętych, trudniej utrzymać swoją pozycję na tych studiach. Prawda jest taka, że aby móc skończyć polonistykę, trzeba najpierw zastanowić się, czy to odpowiedni wybór, a następnie nastawić się na lata ciężkiej pracy. Na pocieszenie informuję, że jeśli ktoś jest stworzony do zawodu polonisty, z pewnością sobie poradzi, a nauka i obowiązki staną się dla niego w pewnym sensie przyjemnością.MIT 1 – NAUCZYCIELEM BYĆ…

źródło
Polonistyka to nie kierunek wyposażony w jedną specjalizację. To studia przede wszystkim interdyscyplinarne, które uczą, jak zrozumieć świat i ludzi. Dzięki nim poznasz m.in. ciekawostki związane z kinem, teatrem czy sztuką. Literatura to nie wszystko, a gramatyka – tym bardziej. Studiując filologię polską, dowiesz się, jak postrzegać otaczającą cię rzeczywistość. Polonista – to tylko ogólna nazwa zawodu, który osiąga się po ukończeniu studiów. Prawda jest taka, że absolwent tego kierunku może być zarówno pedagogiem, jak i redaktorem, dziennikarzem czy bibliotekarzem.

MIT 2 – JĘZYK POLSKI KAŻDY ZNA…

źródło
Wielu twierdzi, że filologia polska to kierunek niepotrzebny i mało praktyczny. Nic bardziej mylnego! Studiując polonistykę, dowiesz się, że to, czego nauczono cię w poprzednich szkołach, nie do końca jest zgodne z prawdą. Język polski jest skomplikowany nie tylko w oczach obcokrajowców. Owszem – jesteśmy Polakami i mówimy po polsku, nie zmienia to jednak faktu, że wciąż popełniamy błędy, niekiedy wręcz zasługujące na potępienie!


MIT 3 – CZŁOWIEK Z WYŻSZYCH SFER…

źródło
W oczach niektórych ludzi polonista uchodzi za inteligenta, mędrca, osobę z wyższych sfer. Czy to kwestia obszernej wiedzy uniwersalnej, którą nabywa on dzięki obcowaniu z kulturą – nie wiadomo. Faktem jest, że student czy absolwent polonistyki jest postrzegany jako "zbawiciel" rodem z Kordiana. Owszem – poloniści to osoby niezwykle inteligentne, nie oznacza to jednak, że uważają się za lepsze od innych.


źródło
Uważaj na stereotypy – to nie jest właściwa droga. Dopóki nie zetkniesz się z polonistyką, nie zrozumiesz, z czym na co dzień zmagają się studenci tego kierunku. 

Nie oceniaj – to najgorsze, co możesz zrobić. Każdy kierunek ma w sobie to COŚ, co przyciąga ludzi obierających ścieżkę swojej kariery. Nieważne, co studiujesz jesteś człowiekiem i masz prawo wyboru. 


Kolegom polonistom i koleżankom polonistkom życzę, aby na swojej drodze spotykali coraz mniej wrogo nastawionych ludzi, a tym, którzy z polonistyką nie mają nic wspólnego – aby zastanowili się nad tym, jak postrzegają studentów filologii polskiej. Nie warto generalizować. 


Keep calm and... 

stereotypom powiedz: NIE! 

Share:

14 komentarzy :

 1. O, dość ciekawie.. Dziękuję - teraz wiem, że nie musiałabym osobno studiować bibliotekoznawstwa oraz pedagogiki / psychologii jak mogę to połączyć w jedno :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że w jakiś sposób pomogłam :)

   Usuń
 2. W moich planach była polonistyka i bynajmniej nie zamierzałam po niej uczyć dzieci. Chociaż praca w szkole to chyba jedna z najtrudniejszych możliwości, jakie oferuje ten kierunek - nie dość, że trzeba mieć dobry kontakt z młodzieżą, to jeszcze potrzeba wiele czasu na czytanie wypracowań itp. Ja wybierając się na polonistykę marzyłam o pracy w redakcji albo wydawnictwie. Los jednak chciał, że poszłam na inne studia.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również marzę o pracy w wydawnictwie, a polonistyka zapewnia mi spełnienie tego marzenia. Fakt, praca jako nauczyciel jest niezwykle trudna i wymagająca, ale jeśli ktoś lubi pracę z dziećmi i młodzieżą, na pewno się w niej odnajdzie :)

   Usuń
 3. Wspaniały tekst! Będę podsyłała go każdemu, kto jęknie, że będę nauczycielką, kiedy tylko mówię, że mam zamiar iść na filologię polską. :) A przecież po tym kierunku jest wiele zawodów, nie jeden; ba!, to nawet w specjalizacjach widać (przynajmniej w Łodzi) - nauczanie to jedna specjalizacja, jest jeszcze kilka zupełnie innych - sama mam w planach kierować się ku edytorstwu i pracy z tekstem pisanym, marzę o pracy w wydawnictwie, a nie w szkole pełnej rozwrzeszczanych dzieciaków :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. Widzę, że znalazłam bratnią duszę, bo ja również studiuję polonistykę ze specjalizacją edytorską :)

   Usuń
 4. Planuję studiować polonistykę, bądź kierunek pokrewny związany z literaturą i rynkiem książki i wiem jedno - opcja "nauczycielka" nie zajmuje pierwszego miejsca na liście moich wymarzonych zawodów :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobre podejście. Na pewno znajdziesz specjalność odpowiednią do swoich zainteresowań :)

   Usuń
 5. Amen ;) Ale ja kończyłam studia osiemnaście lat temu, to co ja tam wiem ;) Pozdrawiam Cię serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Kierunki humanistyczne są bardzo ciekawe i potrafią znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Nie rozumiem ludzi, którzy mówią, że po polonistyce, psychologii czy innym humanistycznym kierunku nie można znaleźć pracy. Może jest trudniej, ale nie jest to niemożliwe. Świetny wpis. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo! Masz rację, takie stereotypowe podejście jest zupełnie nieuzasadnione, po każdym kierunku są niekiedy problemy ze znalezieniem pracy, nie tylko po humanistycznym.

   Usuń
 7. Bardzo dobry artykuł. Jestem studentką drugiego roku Filologii Polskiej i niestety spotykam się z niemiłymi komentarzami na temat swoich studiów. Stereotyp bycia nauczycielem po polonistyce jest okropny. Nie mam zamiaru uczyć dzieci, a pisać. Pisać dużo, wszędzie i dla wszystkich. Dziękuję za ten wpis i jednocześnie zapraszam do siebie na bloga.

  Anita

  OdpowiedzUsuń
 8. Zgadzam się w 100% :) Niech moc będzie z nami ;)

  OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates