NAJNOWSZE

czwartek, 1 października 2015

Oszukany stanie się oszustem

źródło
Życie nie jest łaskawe dla nikogo. Gdy myślimy, że wszystko pójdzie po naszej myśli, a plany i marzenia się spełnią, nadchodzi dzień, który odwraca nasze życie do góry nogami, a wtedy nic już nie wydaje się takie samo.Tytuł: Pół króla
 Cykl: Morze drzazg (tom 1)

Autor: Joe Abercrombie
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis


Yarvi jest młodszym synem króla Gettlandu. W czasie praktyk przygotowujących chłopca do roli Ministra jego ojciec i brat zostają zamordowani. Yarvi musi porzucić swoje marzenia i z tylko jedną sprawną ręką zasiąść na Czarnym Tronie. Przysięga zemstę zabójcom ojca i wyrusza na wyprawę, by wypełnić dane słowo.

Książka rozpoczyna się w dość standardowy sposób, a im dalej w las, tym więcej schematów zaczyna się powielać. Młody, niedoświadczony chłopak zostaje zmuszony do objęcia władzy nad swoim krajem; chwila, chwila, przecież to już było. Zdradzają go najbliższe mu osoby, wskutek czego musi chwytać się życia rękami i nogami. Było. Otoczony przez wrogów pragnie za wszelką cenę odzyskać należne mu miejsce i dotrzymać przysięgi zemsty. Było, było i jeszcze raz było. A mimo to Joe Abercrombie z utartych schematów zdołał wykrzesać iskrę oryginalności, która sprawia, że jego książkę czytałam z największą przyjemnością i nieustannie rosnącym zapałem.

Niewątpliwym atutem tej powieści są nieszablonowi bohaterowie, spośród których wyróżnia się książę Yarvi – młodszy syn króla i kaleka. Chłopak od dziecka marzył o zostaniu Ministrem, do czego przygotowywał się przez długie lata. Nie pragnął władzy, przez co nigdy nie wyobrażał sobie sytuacji, która doprowadziłaby go na tron. Yarvi od urodzenia miał niesprawną lewą rękę, nie potrafił utrzymać tarczy i nie mógł stanąć w szeregu wojowników. Ojciec i starszy brat darzyli go pogardą, a matka również nie pałała do niego sympatią.

Nowa książka Abercrombiego, którą autor kieruje do nieco młodszych czytelników, dopiero wchodzących w dorosłość, to typowa opowieść, w której główny bohater przechodzi wewnętrzną przemianę. Yarvi rzeczywiście zmienił się przez całą powieść. Dorósł, ponieważ zmusiła go do tego sytuacja, nie nastąpiło to jednak natychmiastowo. Stopniowo dostrzegaliśmy zmiany zachodzące w młodym księciu, którego największą i najpotężniejszą bronią stał się jego umysł. 

Pół króla to wciągająca opowieść, która cały czas trzyma w napięciu. Ukazuje ciężką i usianą przeszkodami drogę, jaką główny bohater musi przebyć, by dokonać zemsty, która staje się jego głównym celem. Pomimo schematów Abercrombie zaskoczył mnie nie raz i nie dwa razy, a zakończenie, które zaprezentował, sprawiło, że mogłam z czystym sercem odłożyć książkę na półkę zadowolona i ciekawa, jak dalej potoczą się wydarzenia w Morzu Drzazg. 

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates