NAJNOWSZE

sobota, 17 maja 2014

Życie w strachu... czyli opowieść Souad

źródło
Przerażające jest to, że istnieją jeszcze takie miejsca na ziemi... takie kraje, w których kobieta traktowana jest okropnie, gdzie jej godność mieszana jest z błotem, gdzie bezkarnie zabija się nowo narodzone dziewczynki, tylko dlatego, że są bezużyteczne, a morderca jest pod ochroną prawa...


Taki świat przedstawiony jest w książce biograficznej  Spalona żywcem anonimowej autorki ukrywającej się pod pseudonimem Souad.
Moim zdaniem jest to więcej niż biografia – to wstrząsające świadectwo życia kobiet w kulturze islamu, to ból, strach i żal, które przekazuje nam autorka... W ojczyźnie Souad kobieta jest niewolnicą, tanią siłą roboczą, która musi usługiwać swojemu "panu" bez słowa protestu. 


Pozwoliłam sobie podzielić książkę na trzy części:

Pierwsza to opis dzieciństwa i wczesnej młodości bohaterki, w której opisuje ona, jak za małe przewinienia jest okrutnie karana, bita, poniżana, tylko dlatego, że urodziła się dziewczynką... 

W mojej wsi, jeśli mężczyzna mógł wybierać między kobietą a krową, wybierał krowę. Mój ojciec często powtarzał, że kobiety to darmozjady

Souad przedstawia wstrząsające sytuacje, których była świadkiem... mord dziecka... SWOJEJ SIOSTRZYCZKI. Jakie to musiało być traumatyczne przeżycie dla małego dziecka: zobaczyć na własne oczy morderstwo, i to bezbronnej istoty.

Bohaterka opisuje nam, jak zajmuje się domem, codzienne czynności muszą być wykonywane bardzo starannie, gdyż nawet najmniejsza pomyłka grozi pobiciem. Już na samym początku dowiadujemy się o największym marzeniu Souad. Pragnie ona wyjść za mąż, żeby wyrwać się z domu, który jest niczym więzienie. Dobrze wie, że zamążpójście niewiele pomoże, gdyż nawet wtedy będzie usługiwała swojemu "panu". Obiektem jej zainteresowania staje się starszy syn sąsiadów, który dostrzega jej sygnały i także wydaje się zainteresowany jej osobą. Postanawiają się potajemnie spotykać. Dziewczyna wiele ryzykuje, ale czuje się szczęśliwa –  i to jest dla niej najważniejsze. Mężczyzna zapewnia ją, że zwróci się do jej ojca z  prośbą o jej rękę. Lecz kiedy dziewczyna wyjawia mu, że jest w ciąży, jej ukochany znika. Souad jest przerażona, wie, że gdy jej rodzina dowie się o nieślubnym dziecku, czeka ją śmierć. Mijają tygodnie, a bohaterka wciąż ma nadzieję, że jednak wszystko się ułoży, tymczasem jej matka zaczyna się domyślać, że coś jest nie tak... Souad wie, że to już koniec.

Tak zaczyna się część druga, w której na Souad zostaje wydany "wyrok".
Rodzina opuszcza dom na kilka godzin, zostawiając dziewczynę ze szwagrem, który ma wykonać zadanie. Podstępem usypia więc jej czujność, polewa ją  ropą i bestialsko podpala. Kara, która spotyka dziewczynę, to nic innego jak "zbrodnia honorowa", którą wykonuje się, gdy dojdzie do zhańbienia rodziny. Oczywiście nie ponosi się za nią kary, a osoba, która wykonuje  zadanie, uważana jest za bohatera. Souad jakimś cudem udaje się zbiec i trafić do szpitala, gdzie matka proponuje jej wypicie trucizny, żeby zbrodnia się dokonała.

To właśnie w szpitalu zaczyna się trzecia i ostatnia część biografii. Dziewczynę znajduje kobieta zajmująca się prawem kobiet i pomaga jej.
Souad rodzi dziecko, które zostaje jej odebrane. Ona natomiast zostaje przewieziona do Szwajcarii, gdzie podejmuje wyzwanie i uczy się żyć na nowo. Wszystko zaczyna się układać; wydawać by się mogło, że jest dobrze. Souad wychodzi za mąż, rodzi dzieci, zyskuje pracę i utrzymuje kontakt ze swoim synem, jednak co dnia towarzyszy jej strach, brak poczucia własnej wartości, depresja... Próbuje popełnić samobójstwo, lecz kolejny raz zostaje ocalona, kolejny raz dostaje szansę... Podejmuje leczenie u psychiatry, musi uporać się z bolesnymi wspomnieniami, o których niełatwo zapomnieć, musi odnaleźć sens życia.

Książka ta to esencja wszystkich emocji, to świadectwo okropnego traktowania kobiet, to historia, która niestety nie jest jedyna w kulturze islamskiej... Biografia skłania do refleksji nad sensem istnienia, nad ważnymi wartościami... nad darem, jakim jest życie. Biografia wywarła na mnie ogromne wrażenie. Nie żałuję czasu, który spędziłam, czytając ją. Lektura warta polecenia!

Share:

1 komentarz :

  1. Przykra historia, ale po burzy przychodzi słońce - choć nie w każdym przypadku tak dobrze się kończy... Zabrakło mi tutaj oceny, jest znacznie zdominowana przez opis fabuły, przeciętny czytelnik może pomyśleć, że to zwyczajny spoiler... Ale ładnie napisane :)

    OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates